
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Biele šmuhy na čiernom pozadí na obrázku vyššie vám nemusia veľa hovoriť. Sú však pre vaše telo, telá zvierat a rastlín životne dôležité. V doteraz najväčšom detaile zachytávajú, ako sa vo vašom tele číta a prepisuje DNA.

Tento mechanizmus potrebuje pre svoj život aj rakovina. Choroba proces kopírovania DNA často ako keby prepadne a využíva ho pre svoj rýchly rast a dodávku proteínov, z ktorých rastie.
Vedcom z Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne sa teraz podarilo pozorovať fungovanie dôležitej časti mechanizmu v najväčšom detaile. Otvárajú tak nové prístupy k liečbe rakoviny.
Vedci takmer na úrovni atómov pozorovali ako sa jednotlivé vlákna DNA a čítajú, oddeľujú a pripravujú na prepis kódu. Štúdiu zverejnili vo vedeckom žurnále Nature.
Mechanizmus, ktorý vedci pozorovali, sa nazýva RNA polymeráza III. Vedci pri jej pozorovaní využívali technológiu, ktorá minulý rok získala Nobelovou cenu za chémiu - kryoelektrónovú mikroskopiu. Celý proces vďaka nej dokázali zmraziť v čase.
"Teraz, keď nám zložky tohto kľúčového molekulárneho mechanizmu zapadajú do seba, budeme schopní navrhovať lieky, ktoré celý systém zapínajú alebo vypínajú. Mohli by ponúknuť úplne nový spôsob liečenia rakoviny," píše v tlačovej správe autor výskumu Alessandro Vannini.
doi: 10.1038/nature25441