SME

Pekelná planéta vysielala zvláštne signály. Webbov teleskop zistil ich pôvod

Telúrium videl Webb prvýkrát.

Krabia hmlovina.Krabia hmlovina. (Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Tea Temim (Princeton University))

Aj tie najznámejšie vesmírne štruktúry, na ktoré astronómovia nazerajú už stovky rokov, vedia prezradiť nové veci, keď vedci získajú iný uhol pohľadu.

Webbov teleskop v októbri odhalil dosiaľ neznáme štruktúry aj detaily. Nazeral na Jupiter, Krabiu hmlovinu aj nedávnu kilonovu.

Satelit našej Galaxie

Malý Magellanov mrak obieha okolo našej Galaxie. Mrak je tiež galaxiou, avšak trpasličou, no v jej vnútri sa dejú veľké veci. Obsahuje dramatickú oblasť tvorby hviezd – hmlovinu NGC 346, ktorú nedávno zachytil na zábere teleskop Jamesa Webba. Svojím infračerveným pohľadom zachytil okrem mladých hviezd aj prúdy plynu a prachu, ktoré sú typické pre hviezdne jasle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou z najväčších výhod Webbovho teleskopu je schopnosť odhaľovať práve miesta, kde vznikajú nové hviezdy. Modré oblaky na zábere naznačujú prítomnosť kremičitanov a chemických molekúl známych ako polycyklické aromatické uhľovodíky. Červená žiara pochádza z teplého prachu, ktorý zahrievajú najjasnejšie a najhmotnejšie hviezdy v srdci hmloviny. Svetlé škvrny a vlákna zas označujú miesta s veľkým počtom hviezdnych zárodkov.

Hmlovina NGC 346 v súhvezdí Tukan.  (zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Nolan Habel (NASA-JPL))Hmlovina NGC 346 v súhvezdí Tukan. (zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Nolan Habel (NASA-JPL))

Vločky kremeňa

Kremeň si málokedy vyslúži veľkú pozornosť. Na Zemi ho predsa len máme mnoho, nachádza sa v piesku na pláži či v stavebných kameňoch, používa sa pri výrobe skla, kremíkových mikročipov i v hodinkách.

Napriek tomu jeho objav pri exoplanéte WASP-17 b vedcov veľmi potešil. Je to prvýkrát, čo kremeň objavili na planéte mimo našej slnečnej sústavy. O objave píšu v časopise Astrophysical Journal Letters.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, ako by na tejto žeravej planéte poletoval vo vzduchu takmer ako snehové vločky. Kryštáliky kremeňa tvoria trblietavú hmlu a preháňajú sa žeravou atmosférou rýchlosťou niekoľko tisíc kilometrov za hodinu. Vietor ich pritom nedvíha z povrchu planéty, kryštáliky vznikajú priamo v atmosfére.

Webbov teleskop prítomnosť kremeňa zistil z diaľky 1300 svetelných rokov. Planéta WASP-17 b je jedna z najväčších známych exoplanét, má sedemkrát väčší objem ako Jupiter, no hmotnosť iba polovice Jupitera. Planéta dosahuje teplotu 2700 stupňov Celzia.

Umelecké vyobrazenie možnej podoby exoplanéty WASP-17 b. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI))Umelecké vyobrazenie možnej podoby exoplanéty WASP-17 b. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI))

Nový detailný záber Jupitera

Vedci sledujú Jupiter teleskopmi už viac ako 400 rokov, zdalo by sa, že o planéte musíme vedieť už takmer všetko. Napriek tomu sa Webbovmu teleskopu podarilo nájsť v búrlivej atmosfére plynného obra novú štruktúru – prúd vzduchu v blízkosti rovníka, v ktorom sa vetry pohybujú rýchlosťou 515 kilometrov za hodinu, čo je dvojnásobok rýchlosti najsilnejších pozemských hurikánov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAGX2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu