SME

Webbov teleskop oslávil narodeniny dych berúcimi zábermi

Prvé narodeniny mal 12. júla.

Prvý výročný obrázok z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA zobrazuje Rho Ophiuchi, najbližšie hviezdne jasle k Zemi. Prvý výročný obrázok z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA zobrazuje Rho Ophiuchi, najbližšie hviezdne jasle k Zemi. (Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI))

Webbov teleskop robí vedu vo vesmíre už viac ako rok. Svoju oficiálnu misiu započal minulý rok v júli.

Vedci jeho prvé narodeniny oslávili niekoľkými pôsobivými zábermi a objavmi. Webbov teleskop napríklad odhalil najvzdialenejšiu aktívnu čiernu dieru, ale tiež uhlík v období po veľkom tresku, keď ešte nemal existovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prachu ako po výbuchu

Prach je základnou stavebnou jednotkou mnohých vesmírnych štruktúr. Dodáva potrebné prvky budúcim planétam aj hviezdam. Odkiaľ sa však nabral?

Jedným zo zdrojov mohli byť už v ranom vesmíre supernovy – výbuchy hviezd. Webbov teleskop zachytil dve, okolo ktorých sú veľké zásobárne novovzniknutého kozmického prachu.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o supernovu 2004et a supernovu 2017eaw, ktoré sa nachádzajú v galaxii NGC 6946 vzdialenej 22 miliónov svetelných rokov od Zeme. Doteraz videli vedci novovzniknutý prach iba pri supernove 1987A 170-tisíc svetelných rokov od Zeme.

Snímky z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA odhaľujú veľké množstvo prachu v supernovách 2004et a 2017eaw. Tieto supernovy sa nachádzajú v špirálovej galaxii NGC 6946, 22 miliónov svetelných rokov od Zeme. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Ori Fox (STScI), Melissa Shahbandeh (STScI), Alyssa Pagan (STScI))Snímky z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA odhaľujú veľké množstvo prachu v supernovách 2004et a 2017eaw. Tieto supernovy sa nachádzajú v špirálovej galaxii NGC 6946, 22 miliónov svetelných rokov od Zeme. (zdroj: NASA, ESA, CSA, Ori Fox (STScI), Melissa Shahbandeh (STScI), Alyssa Pagan (STScI))

Pri supernove 2004et objavili prach s hmotnosťou viac ako päťtisíc Zemí. Takéto množstvo dokazuje, že prach dokáže prežiť tlakovú vlnu z výbuchu, čo je aj dôvod, prečo sú supernovy dobrým zdrojom kozmického prachu.

Navyše, prachu môže byť v okolí supernov ešte viac ako Webbov teleskop nameral. Vedcom umožnil vidieť aj vychladnutý materiál. No je možné, že v okolí supernov sa nachádza ešte chladnejší prach, ktorý je zatiaľ pred dostupnými technológiami ukrytý.

Poloha supernovy 2004et a supernovy 2017eaw v galaxii NGC 6496. (zdroj: KPNO, NSF's NOIRLab, AURA, Alyssa Pagan (STScI))Poloha supernovy 2004et a supernovy 2017eaw v galaxii NGC 6496. (zdroj: KPNO, NSF's NOIRLab, AURA, Alyssa Pagan (STScI))

Najvzdialenejšia supermasívna diera

Galaxia CEERS 1019 existovala iba 570 miliónov rokov po veľkom tresku a jej čierna diera je menej hmotná, ako ktorákoľvek iná doteraz nájdená v ranom vesmíre. Má hmotnosť deväť miliónov sĺnk.

SkryťVypnúť reklamu

Iné čierne diery v ranom vesmíre mali hmotnosť aj miliardu sĺnk.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9VUY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba

Súvisiace témy: Vesmír, Veľký tresk
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu