SME

Webbov ďalekohľad objavil najdlhší gejzír. Od mesiaca sa tiahol tisícky kilometrov

Webb odfotil 45-tisíc galaxií.

Časť hmloviny Orion, v ktorej sa nachádza mladý hviezdny systém d203-506.Časť hmloviny Orion, v ktorej sa nachádza mladý hviezdny systém d203-506. (Zdroj: ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), PDRs4ALL ERS Team)

Molekula, ktorá vedie k vzniku základov života. Aj jej objav ohlásili v júni vedci stojaci za projektom vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba.

Za uplynulý mesiac teleskop tiež zachytil gejzír na mesiaci Enceladus, ktorý mal takmer desaťtisíc kilometrov, svetlo z najranejších kvazarov a mnohé pekné zábery vesmíru tak, ako ste ho ešte nevideli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčší trysk na oceánskom mesiaci

Saturnov mesiac Enceladus je jedným z najzaujímavejších miest v slnečnej sústave, čo sa týka hľadania života mimo Zeme. Medzi jeho ľadovou kôrou a kamenným jadrom sa totiž ukrýva oceán so slanou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Z pruhov na povrchu mesiaca vystreľujú prúdy vody, ľadu, pary a organických molekúl, ktoré sa podobajú na pozemské gejzíry. Ďalekohľadu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť dosiaľ najväčší.

Súvisiaci článok Nečakaný objav Webbovho teleskopu robí problémy vede Čítajte 

Hoci na zábere vyzerá ako kôpka pixelov, z dát vedci zistili, že prúd materiálu siahal do výšky viac ako 9600 kilometrov od povrchu. To je takmer ako vzdušná vzdialenosť z mesta Gdansk na severe Poľska do Kapského Mesta v Juhoafrickej republike. Prúd bol takmer 20-krát väčší ako samotný mesiac, ktorý má priemer päťsto kilometrov.

Pôsobivé tiež je, že gejzír vystrekoval takmer 300 litrov materiálu za sekundu. Enceladus takto „živí“ vodou svoje okolie v prstenci E, v ktorom obieha okolo Saturnu. Až 30 percent z gejzírov skončí tu a zvyšok uniká do Saturnovho systému.

SkryťVypnúť reklamu

Tri zábery jednej galaxie

Galaxia NGC 5068 sa nachádza 20 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Panna. James Webb ju odfotil dvakrát a pracovníci misie následne oba zábery spojili do jedného.

Tento spojený záber ukazuje jasné oblasti s plynom a hviezdami. V ľavej hornej časti je vidno jasnejšiu centrálnu časť galaxie, ktorá má tvar priečky.

Webbov teleskop je so svojou schopnosťou nazerať cez plyny a prach v okolí zrodených hviezd obzvlášť vhodný na skúmanie tvorby hviezd.

Záber z kamery MIRI, ktorý skúma vesmír v stredných infračervených dĺžkach, ukazuje prachovitú štruktúru špirálovitej galaxie NGC 5068 a žiariace bubliny plynu, ktoré obsahujú kopy čerstvo zrodených hviezd.

Prístroj NIRCam skúma blízku infračervenú oblasť elektromagnetického spektra, v galaxii NGC 5068 jej staršie hviezdy. Najhustejšie sú zastúpené pri jadre galaxie vľavo hore. Červené oblaky na zábere osvetľujú mladé hviezdy, ktoré sú v nich ukryté.

SkryťVypnúť reklamu

Napočítali by ste sa

Zrejme sa vám ich nepodarí spočítať všetky, ale na nasledujúcom zábere sa nachádza 45-tisíc galaxií. Vďaka tejto fotografii a iným dátam sa podarilo Teleskopu Jamesa Webba objaviť galaxie, ktoré existovali vo vesmíre menej ako 600 miliónov rokov po jeho vzniku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9UJV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu