SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Tablet alebo notebook. Čo si máte kúpiť pod stromček?

Vyberáte si notebook, tablet alebo smartfón pod vianočný stromček? Každý má svoje výhody a nevýhody. Prečítajte si naše rady a máte šancu vyhnúť sa vianočným chytákom.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

Zatiaľ stále platí, že tablety nedokážu plnohodnotne nahradiť notebook alebo počítač. Zmeniť to môže len nastupujúca séria profesionálnych tabletov Microsoft Surface. Lenže tie nebudú lacné a aj pri nich sa používateľ bude musieť pripraviť na niekoľko obmedzení.

Notebook je totiž stále najlepším doplnkom pre bežnú domácnosť, je to dobrý pracovný nástroj alebo herné a multimediálne zariadenie.

Tablet je vhodný skôr ako doplnok k notebooku, určený hlavne na zábavu s videom, hrami alebo priateľmi na sociálnych sieťach.

Aký operačný systém?

Pripravte sa na to, že do vášho rozhodovania o výbere vhodného zariadenia pribudol jeden faktor navyše – operačný systém. Budete ho riešiť hlavne pri kúpe tabletu alebo telefónu, pretože v notebookoch ešte stále kraľuje starý známy Windows.

To smartfóny a tablety majú na výber hneď tri veľmi porovnateľné a zaujímavé systémy. iOS od Apple, Android od Google a Windows od Microsoftu.

Navzájom sa líšia nielen spôsobom ovládania, ale aj ponukou a dostupnosťou hier a užitočných aplikácií. Najviac kvalitných aplikácií a hier má Apple, tesne za ním je Android od Googlu. Najmenšia ponuka je pre smartfóny so systémom Windows Phone.

Avšak v blízkej budúcnosti sa aj na náš trh dostane množstvo nových smartfónov a tabletov s novým systémom Windows Phone 8 a Windows RT. Pri nich sa očakáva veľký záujem vývojárov a rýchla dostupnosť nových programov.

os.jpg

Zľava doprava - iOS, Android a Windows Phone

Čo dokáže smartfón?

Rozhodujete sa pre smartfón? Myslite na to, že si k nemu budete musieť vybrať aj nejaký dátový paušál. Dnešné telefóny už dávno nie sú len o telefonovaní , posielanie SMS je zbytočne drahé. Moderný smartfón vás vie navigovať aj v cudzom meste, prinesie vám najnovšie správy a vďaka nemu ste v neustálom kontakte s priateľmi. Potrebujete však internet.

Pripojiť sa naň síce môžete aj s pomocou Wi-Fi, voľne dostupné siete však nájdete len v niektorých reštauráciách a nákupných centrách. Mesačný poplatok za mobilný internet sa ráta len na eurá a výrazne zvýši použiteľnosť zariadenia pri používaní mimo domova či práce.

Ako herná konzola

Trh s hrami pre smartfóny a tablety už rastie niekoľko rokov. Mobily totiž poskytnú skoro rovnakú zábavu ako herné vreckové konzoly od Sony či Nintento.

Na desaťtisíce sa počítajú hry, ktoré sú v ponuke pre platformy Android a iOS, zaostáva len Windows Phone. Hry sú zo všetkých žánrov od jednoduchých logických až po graficky nádherné a komplexné hry, aké poznáme z herných konzol a počítačov.

Smartfón určený ako darček pre hráča by mal mať výkonný čip, dostatok pamäti a aspoň štvorpalcový displej. Pripravte si aspoň 350 eur za zariadenie a rodičov čaká aj dodatočná investícia za hry. Tie najlepšie spravidla nebývajú zadarmo, hoci nie sú ani veľmi drahé.

gaming.jpg

Moderné smartfóny majú dostatok výkonu aj na graficky náročné hry

Nahradí multimédiá

Smartfóny kazia obchody aj výrobcom kompaktných fotoaparátov. Každý dokáže fotiť v kvalite vhodnej pre tlač rozmerovo klasických fotografií. Prémiové modely v cene nad 300 eur lákajú zákazníkov na kvalitné snímače, ktoré sú porovnateľné s klasickým digitálnym fotoaparátom v cene do 150 eur.

Moderné smartfóny vedia nielen zobraziť, ale aj nahrať video. V závislosti od konkrétneho modelu sa líši kvalita videa. Tie najlepšie sa chvália vysokým rozlíšením full HD a možnosťou prepojenia s LCD televízormi.

Prehrávanie hudby je základnou výbavou každého smartfónu. Rozdiely bývajú v kvalite reprodukcie zvuku a kapacite úložného priestoru. Hudobnému fanúšikovi tak môžete spraviť dvojnásobnú radosť a ušetrené peniaze za samostatný MP3 prehrávač investujte do väčšej kapacity pamäti. 16 gigabajtov by malo stačiť väčšine používateľov, tým náročnejším doprajte 32 alebo 64 gigabajtov.

Naše tipy


iPhone 5

iphone.pngProdukty od Applu sú stále drahé a za nový iPhone zaplatíte od 680 do 900 eur v závislosti od kapacity pamäte. Mobilní operátori ich síce dotujú, problémom je dlhodobá nedostupnosť. Nový iPhone je vytvorený z pevných materiálov, má širokouhlý displej a nový konektor, ktorý vám nebude pasovať na staršie príslušenstvo. Je hrubý len 7,6 milimetra a váži 112 gramov. Ako jediný používa systém iOS 6, ktorý je stále jednotkou v množstve dostupných kvalitných aplikácií a prémiových hier. Priemerné sú len mapy, pomocou ktorých na Slovensku skôr zablúdite, než nájdete cestu.

Cena: 680 eur

Čítajte viac na sme.sk >>>

Samsung Galaxy Note II

galaxynote2.pngS 5,5-palcovým displejom je najväčším smartfónom na trhu. S cenou 599 eur a hmotnosťou 180 gramov nie je mobilným zariadením pre každého. Ako prémiový produkt ponúka veľmi dobrý displej, výkonný hardvér, nové technológie a rozšírené možnosti ovládania pomocou dotykového pera S Pen. To v porovnaní s ovládaním pomocou palca umožňuje presné a pohodlné robenie poznámok či nákresov. Výrobca zariadenie vybavil novým systémom Android a množstvom vlastných aplikácií, optimalizovaných pre ovládanie perom. Vďaka silnej batérii ho nemusíte nabíjať každý deň.

Cena: 599 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Nokia Lumia 800

lumia.pngPríchod nových smartfónov so systémom Windows Phone 8 spôsobuje postupné zníženie cien za prémiové smartfóny predchádzajúcej generácie. Windows Phone 7 je pritom zaujímavý systém vďaka jeho prehľadnému a jednoduchému rozhraniu, ktorého sa nezľakne ani technicky menej zdatný používateľ. Nokia Lumia 800 je kvalitne spracovaný smartfón s veľmi dobrým displejom a nadpriemerným fotoaparátom. Nevýhodou je menšie množstvo dostupných aplikácií a hier, nadpriemerne hodnotíme navigáciu a mapy. V kamenných obchodoch stojí približne 380 eur, cez web sa dá kúpiť aj o sto eur lacnejšie.

Cena: 379 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Orange Santa Barbara

orange.pngMobilný operátor ho ponúka už za jedno euro, neblokovaný stojí rovných 250 eur. Jedinečný je použitým procesorom Intel Atom, ktorý bol pôvodne určený pre netbooky a menej výkonné počítače. Výrobca mu dal veľký displej s uhlopriečkou 4,3 palca a dobrým rozlíšením 540×960 bodov. Jeden gigabajt operačnej pamäte je dostatočný, nevyhnete sa dokúpeniu pamäťovej karty. Videá nahráva vo full HD rozlíšení, fotografie s rozlíšením 8 megapixelov sú kvalitou priemerné. Smartfón je vybavený systémom Android 4.0.

Cena: 250 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Huawei Ascend G300

huawei.pngJe lacný smartfón s veľkým štvorpalcovým displejom a operačným systémom Android 4.0. Hardvér kopíruje cenu zariadenia a preto neočakávajte extrémne výkonný čip či obrovskú pamäť. Gigahertzový procesor, starší grafický čip a 512 megabajtov operačnej pamäte je minimálny základ pre stredne náročného používateľa, ktorý nepotrebuje smartfón zaplniť desiatkami zbytočných aplikácií a vystačí si s logickými hrami. Veľký displej ponúka príjemné ovládanie, nemá HD rozlíšenie a na priamom slnku vidíte skôr odrazy. Fotoaparát je priemerný s rozlíšením 5 megapixelov.

Cena: 175 eur

Tablet, najlepší zabávač

Neverte reklamným textom výrobcov, že na ich najnovšom tablete pohodlne zvládnete všetky úkony ako na klasickom notebooku. Tablety sú zatiaľ stále hlavne stelesnením konzumu, popri ktorom už, pravdaže, ponúkajú aj možnosť pracovného využitia, nie však takého ako notebooky.

Displej tabletov nie je prispôsobený na presné zaznamenávanie dotyku, výnimkou je len Samsung Galaxy Note 10.1 a u nás zatiaľ nedostupný Microsoft Surface.

Na tablete sa dobre pozerajú maily, dokumenty či PDF súbory. Dá sa z neho pohodlne odpísať kratší mail či skontrolovať excelovská tabuľka. V čom tablet vyniká, je organizovanie stretnutí a práce.

Doplnková klávesnica rozšíri jeho využiteľnosť aj pre písanie dlhších textov, náhradu za klasický notebook však z neho nespraví.

Vyberajte podľa potreby

Technologické novinky a nové trendy sú veľkým lákadlom pre zákazníka a hlavne pre jeho peňaženku. Pred výberom si preto dobre premyslite, kde a na aký účel budete nový tablet používať. Na rozdiel od notebooku ho totiž rozšírite jedine o pamäťovú kartu.

Dôležitým výberom je integrovaný 3G modul, ktorý vám spolu so SIM kartou od mobilného operátora sprístupní internet skoro na celom Slovensku. Jeho prítomnosť zvyšuje cenu zariadenia v niektorých prípadoch aj o 100 eur.

Ak si kúpite iPad od Applu, zoženiete naň všetko, čo potrebujete, rýchlo a všade, od puzdra cez nabíjačky až po rôzne vychytávky. Pri menej rozšírených modeloch túto výhodu stratíte, avšak môžete ušetriť za tablet aj polovicu toho, čo stojí iPad.

Pozor na lacné tablety

S cenovkou okolo 100 eur vyzerajú lákavo, avšak pre majiteľa majú pripravené nejedno nepríjemné prekvapenie. Odporúčať ich môžeme len tým, ktorí si tablet kupujú len ako doplnok a v mene nízkej ceny sú pripravení zmieriť sa s obmedzeniami, prípadne aj chybami.

Nespoznáte to na prvý pohľad, pretože v kvalite konštrukcie lacné tablety veľmi nezaostávajú. Výrobcovia však viditeľne šetria na displeji, ktorý má nízke rozlíšenie, nevýrazné farby a pri pohľade zboku na ňom nič neuvidíte. Problematická býva aj odozva na dotykové ovládanie – reakcie môžu byť oneskorené aj napriek tomu, že na prstoch už budete cítiť svalovicu.

Nízka cena neumožňuje výrobcom použiť batérie s vysokou kapacitou. Kým iPad vydrží na jedno nabitie deväť a Asus Transformer Pad skoro pätnásť hodín, lacný tablet budete nabíjať každé dve až tri hodiny.

Ďalším, ale určite nie posledným problémom je kompatibilita s aplikáciami a hrami. Lacné tablety výrobcovia osadzujú nie práve najrozšírenejšími čipmi a často podceňujú úpravu systému. Môžete tak rýchlo zistiť, že do svojho vianočného darčeka nenainštalujete obľúbenú aplikáciu a nezahráte si najnovšiu hru.

Naše tipy

Samsung Galaxy Note 10.1

notetab.pngJe jedným z drahších tabletov na trhu. Aj keď má len priemerné rozlíšenie displeja, vynahrádza to integrovaným 3G modulom a perom, reagujúcim na intenzitu dotyku. Peru je prispôsobené množstvo zábavných a pracovných aplikácií. Multitasking v podobe dvoch naraz zobrazených programov je bonus, ktorý Apple pri svojom iPade neponúkne. Samsung láka štvorjadrovým procesorom a výkonným grafickým čipom Mali. Body stráca pri kvalite konštrukcie. Plasty sú síce pevné, konkurencia ale v tejto cenovej hladine ponúka kvalitnejšie a odolnejšie materiály.

Cena: 529 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Asus Transformer Pad

transformer.pngAj keď vyzerá ako malý notebook, je to tablet so systémom od Googlu. Asus ho vybavil odoberateľnou klávesnicou, ktorá zároveň slúži aj ako doplnková batéria. Vďaka nej vydrží na jedno nabitie o niekoľko hodín viac ako všetky konkurenčné tablety. Model TF300T má výkonný štvorjadrový čip s rýchlou grafikou a 32-gigabajtovú pamäť pre ukladanie filmov a hudby. Klávesnica je rozmerovo menšia, na písanie si preto treba chvíľu zvykať. Asus si za zariadenie pýta vyše 460 eur, model TF700T v celokovovom vyhotovení a s full HD displejom stojí približne 700 eur.

Cena: od 460 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

iPad

ipad.pngApple s ním spôsobil revolúciu a aj po niekoľkých rokoch od uvedenia je najlepším tabletom na trhu. Vo svojej tretej a štvrtej verzii má vynikajúci displej s najvyšším rozlíšením, výkonný hardvér a je preň dostupné najväčšie množstvo aplikácií, hier a interaktívnych učebníc. K iPadu je dostupné veľké množstvo príslušenstva vrátane plnohodnotných klávesníc. Pripraviť sa treba na vyššiu cenu zariadenia, začínajúcu tesne pod hranicou 400 eur pre stále predávaný iPad druhej generácie. Nový iPad sa pohybuje v rozmedzí od 449 do 759 eur v závislosti od kapacity pamäte a prítomnosti 4G modulu pre mobilný internet.

Cena: od 390 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Google Nexus 7

nexus.pngSo sedempalcovým displejom je jedným z najzaujímavejších zástupcov kategórie menších tabletov. Vmestí do vnútorného vrecka na saku a vďaka nízkej hmotnosti len 340 gramov nedeformuje jeho strih. Je kvalitne spracovaný, má výkonný štvorjadrový čip od nVidie a Google ho vybavil najnovšou verziou svojho operačného systému Android. Jeho širokouhlá obrazovka je vhodná na pozeranie filmov. Prezeranie webu a čítanie kníh je príjemnejšie na iPade. Wi-Fi verzia s kapacitou 16 gigabajtov stojí 229 eur, za 3G modul a raz takú pamäť si priplatíte 70 eur. Hlavnou konkurenciou tabletu od Google je iPad mini, ktorý na Slovenský trh prichádza práve v týchto dňoch.

Cena: 229 eur

Prečítajte si test na sme.sk >>>

Klasika sú notebooky

Ešte stále poskytujú pri práci ten najvyšší komfort ovládania. A svojím výkonom aj tie najlacnejšie modely postačujú pre pohodlnú prácu s kancelárskym balíkom aj pre zábavu.

Menej známou výhodou notebooku je niekoľkonásobne nižšia spotreba, pohybujúca sa len v niekoľkých desiatkach wattov. Zároveň zaberajú výrazne menej miesta a ľahko ich prenesiete z jednej izby do druhej.

Takýto rodinný darček vás ani finančne nezruinuje. Zaujímavé modely stoja menej ako 400 eur, pričom sú vybavené dostatkom pamäte a plnohodnotným operačným systémom Windows.

Vhodné nie sú pre náročnejších používateľov, ktorí si notebook potrebujú často brať na cesty, chcú v ňom upravovať video vo vysokom rozlíšení či hrať najnovšie hry.

Herný notebook nie je lacný

Ak chcete na Vianoce potešiť hráča počítačových hier, pripravte si aspoň 600 eur na notebook a ďalších 100 eur na nové hry. Dobrý herný notebook by mal mať výkonný dvojjadrový, optimálne štvorjadrový procesor a aspoň šesť gigabajtov operačnej pamäte.

Najdôležitejším parametrom je grafický čip, od ktorého sa odvíja výkon notebooku v nových, náročných hrách. Určite sa nedajte zlákať reklamnými frázami ospevujúcimi herný notebook za 400 eur.

Grafický čip nesmie byť integrovaný v procesore. Obidvaja hlavný výrobcovia AMD a nVidia majú v ponuke niekoľko cenovo odlišných riešení. Pre stredne náročného hráča odporúčame notebook s grafickým čipom série Radeon HD 7600 alebo GeForce GT640M. Takýto notebook sa dá kúpiť už za menej ako 700 eur.

Pracant musí niečo vydržať

Pracovný notebook, ktorý môžete brať všade so sebou a zároveň sa nebáť o jeho poškodenie, nie je lacný a v ponuke ho nemá každý výrobca. Okrem dostatočného výkonu treba venovať pozornosť kvalite konštrukcie. Plasty sú zakázané, odporúčame kov alebo rôzne pevné zliatiny.

Pri pracovnom nasadení je dôležitá ochrana dát. Biometrický senzor je spolu s TPM čipom najčastejšie využívanou ochranou. Moderné procesory Intel sú vybavené technológiou anti-theft, ktorá dokáže na diaľku zablokovať ukradnutý notebook či z neho vymazať citlivé údaje.

Obľúbené pracovné notebooky ponúkajú dlhé roky Dell, Lenovo, HP, Toshiba a Fujitsu. V závislosti od výkonného hardvéru, kvality konštrukcie a bezpečnostných prvkov sa cena pohybuje od 700 eur vyššie. Za tie najlepšie si výrobcovia pýtajú aj vyše 1600 eur.

Ultrabooky sú zatiaľ drahé

Krásne, pevné, tenké a výkonné ultrabooky sú optimálnym spoločníkom pre ľudí na cestách. Vydržia menej šetrné zaobchádzanie, v batohu ich nepocítite a na jedno nabitie pobežia aj osem hodín.

Ich spoločnou vlastnosťou je vyššia cena. Tie najlacnejšie kúpite už za približne 700 eur, za najdrahšie si výrobcovia pýtajú raz toľko.

Vhodné sú pre stredne náročného používateľa, súčasne pracujúceho s viacerými aplikáciami. Len niekoľko ultrabookov je vybavených výkonným grafickým čipom, ktorý by zvládol aj novšie, graficky náročné hry typu Crysis II alebo Battlefield 3.

Naše tipy

Asus Zenbook UX42VS

zenbook.pngJe hrubý len dva centimetre, má optickú mechaniku, podsvietenú klávesnicu a telo tvorené z pevných materiálov. S hmotnosťou 1,7 kilogramu je jedným z najľahších výkonných ultrabookov so 14-palcovým matným displejom. Okrem procesoru rodiny Core i5 ho výrobca vybavil šiestimi gigabajtami operačnej pamäte, výkonnou grafickou kartou nVidia a 750 gigabajtovým diskom s pomocnou flash pamäťou. Vysokokapacitná batéria umožní na jedno nabitie pracovať vyše 7 hodín. Zariadenie sa dodáva s najnovším operačným systémom Windows 8.

Cena: 999 eur

Sony Vaio T13

vaio.pngJeden z prvých notebookov vybavených najnovším operačným systémom Windows 8 výrobca vybavil 13,3-palcovým HD displejom, umožňujúcim ovládanie dotykom. Tomu je prispôsobené nové používateľské rozhranie a množstvo zadarmo dostupných programov a hier. Notebook má stredne výkonný procesor, 4 gigabajty pamäte a integrovaný grafický čip, určené pre nenáročné hry. Pevný disk s kapacitou 500 gigabajtov je doplnený o pomocnú flash pamäť. Dostupná je aj drahšia verzia notebooku s výkonnejším procesorom s rýchlym SSD diskom s kapacitou 128 gigabajtov.

Cena: 869 eur

Acer Aspire V3

acer.pngS dvojjadrovým procesorom Core i5, veľkou operačnou pamäťou a grafickým čipom GeForce GT640M je vhodným darčekom pre stredne náročného hráča počítačových hier. Pevný disk s kapacitou 750 gigabajtov nie je najrýchlejší, ponúka však dostatok kapacity aj pre veľké množstvo multimediálnych súborov. Uhlopriečka 15,6 palca a priemerná konštrukcia ho predurčujú pre domáce použitie, prípadne ako univerzálneho spoločníka pre študenta na internáte. Dodávaný je s najnovším operačným systémom Windows 8, na jedno nabitie vydrží pracovať menej ako päť hodín.

Cena: 649 eur

Samsung 350E

samnot.pngSo 17,3 palcovou uhlopriečkou je primárne vhodný ako náhrada za klasický domáci alebo multimediálny počítač. Procesor môžeme zaradiť do nižšej kategórie, na väčšinu bežných úloh má výkonu dosť a poradí si aj s menej náročnými hrami, kde mu sekunduje grafická karta Radeon HD 7670. Operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty je rozumným minimom, 750 gigový disk by mal postačiť aj na desiatky HD filmov. Notebook je dodávaný s novým operačným systémom Windows 8.

Cena: 512 eur

HP 650

hp.pngJe typický počítač určený do nenáročnej domácnosti. Má moderný procesor od firmy Intel, 4 gigabajty operačnej pamäte a 500-gigabajtový disk. 15,6-palcová uhlopriečka poskytuje dobrý komfort pre prácu aj zábavu. Notebook je vhodný na prezeranie internetu, online komunikáciu (má aj webovú kameru), úpravu fotografií či hranie graficky nenáročných hier. Vybavený je operačným systémom Windows 7. Plastová konštrukcia nie je určená na denné prenášanie, na jedno nabitie vydrží pracovať vyše piatich hodín.

Cena: 369 eur

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Lacný a dobrý smartfón

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.
Juraj Loj a ukrajinská herečka Polina Nosykhina v seriáli Slovania

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.