SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Mimozemšťania aj psychológia. Desať najobľúbenejších vedeckých textov

Čítali ste aj o mozgu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: UNSPLASH/CC/Daniel Olah)

BRATISLAVA. Tento rok sme napísali viac ako tisíc článkov o vede a technológiách.

Našich čitateľov zaujímali najviac tri témy - mimozemšťania, mozog a psychológia.

Pozrite si prehľad desiatich najzaujímavejších prémiových článkov. Zoradené sú zostupne podľa obľúbenosti.

1. Prišiel s novou odpoveďou na otázku, kde sú mimozemšťania. Dúfa, že sa mýli: Ruský teoretický fyzik tvrdí, že ak aj nejakí mimozemšťania existujú, môžeme ich nevedomky zničiť. "Na scéne sme prví a poslední z nej odídeme," povedal fyzik Alexander Berezin.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Ako molekula alkoholu putuje vašim telom. Z úst sa dostane až do pľúc: Bolesť hlavy, sucho v ústach a žalúdok ako na vode. To sú bežné vonkajšie prejavy, ktoré môžete mať po prepitej noci. No zmeny po vypití alkoholu sa dejú v tele aj na molekulárnej úrovni. Aby ste vytriezveli, telo vás musí dokonca na chvíľu aj otráviť.

Prečítajte si tiež: Aké boli najväčšie objavy a udalosti vo vede v roku 2018? Čítajte 

3. Prekáža vám hluk a rýchlo sa vyčerpáte? Možno patríte medzi veľmi citlivých ľudí: Precitlivenosť nie je prejavom slabosti, dokonca môže byť aj evolučnou výhodou. Psychológovia takýchto ľudí volajú "veľmi citliví" a majú podľa nich štyri spoločné charakteristiky.

4. Celý život ste sa učili zle. Ako sa učiť rýchlo a jednoducho podľa vedy: Výskumy ukázali, že zvýrazňovanie častí textu či podčiarkovanie kľúčových slov vám pri učení pomôže len minimálne.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Mohla na Zemi existovať vyspelá civilizácia ešte pred ľuďmi?: V prvej polovici roka 2018 sa dvaja vedci zamysleli, aké dôkazy by po sebe zanechala táto nepravdepodobná industriálna civilizácia.

6. Kde sú všetci? Prečo sme ešte nenarazili na mimozemský život: Ak sú vo vesmíre miliardy planét, ako je možné, že sme ešte nenašli mimozemšťanov?

7. Ich staroba je super. Prečo si niektorí starší zachovajú mentálne schopnosti?: Berieme to ako samozrejmosť - so zvyšujúcim vekom sa jednoducho zhoršuje aj naša pamäť. No existujú šudia, pre ktorých to neplatí. Aj v osemdesiatke majú mozog päťdesiatnika.

8. Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plnému ľútosti: Čo najviac ľutujú ľudia v starobe? Že nenaplnili svoje nádeje a ciele. Podľa psychológov sa dá životu plnému ľútosti predísť.

Skryť Vypnúť reklamu

9. Ako sa váš mozog pokúša zničiť vám život: vyberá si informácie a utvrdzuje vás v nich: Na internete, v knihách i u priateľov nájdete desiatky rád o tom, ako byť skutočne šťastní. Problém je, že to nejde tak ľahko. Je to aj preto, že vám mozog hádže polená pod nohy.

10. Temné jadro osobnosti majú všetci zlí ľudia: Poznáte nejakého egoistu, psychopata či nevraživého sebca? Vo svojej podstate sú všetci rovnakí. Vedci totiž objavili akési temné jadro osobnosti, od ktorého sa odvíjajú všetky zlomyseľné prejavy ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vesmír

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Život vo vesmíre, Psychológia človeka, Mozog
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

8 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

5 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

11 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

14 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

15 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

16 h