BRATISLAVA. Každoročne vychádzajú stovky motivačných kníh. Samý bestseller, ktorý podporujú svetoznáme hviezdy. Odhaľujú tajomstvá, ponúkajú rady a desaťkrokové cvičenia s jediným cieľom.
Môžete vďaka nim zbohatnúť, schudnúť, nájsť si partnera, obmedziť sa na 50 vecí a hlavne byť konečne šťastní.

No napriek zaručeným návodom, ktoré neustále pribúdajú, sa počty extrémne spokojných vo svete zdanlivo rapídne nezvýšili.
Síce vám každá z motivačných kníh bude sľubovať cestu ku šťastiu, no realita býva komplikovanejšia. Cesta k šťastiu býva kľukatá a pre každého iná.
Jedným z problémov je, že viacero prekážok vám vytvorí váš vlastný mozog a spôsob, akým funguje.
Podlieha predpokladu, že máte byť šťastní
Váš mozog nasáva nápady z vášho okolia a časť z nich vám ukazuje ako vaše vlastné. Príkladom môže byť predstava o tom, že by ľudia mali byť stále spokojní aj šťastní, ktorá je v spoločnosti veľmi rozšírená.
Túžba po šťastí samozrejme nie je problém. Problém je v túžbe po neustálom šťastí, radosti a konštantne dobrej nálade, akoby neexistovalo nič iné. Ak sa cítime inak, treba to odstrániť, lebo to nepatrí k dobrému životu.
"Vzali sme pár bežných ľudských emócií - smútok, úzkosť, sklamanie, beznádej, dokonca ťažkosť straty - a preklasifikovali sme ich na poruchy. Nahradili sme ich šťastím a povedali, že to tak má byť," vysvetľuje pre web The Cut kanadský klinický psychológ Randy Peterson.
Inak povedané, zlé emócie sa postavili do cesty jedinej veci, na ktorej má záležať.