BRATISLAVA. Sú citliví aj na tú najmenšiu bolesť, keď sú hladní, nevedia sa sústrediť na nič iné, iba na to, ako im škvŕka v bruchu. Hlučné prostredie v kaviarni či v práci ich úplne vyvádza z rovnováhy.

Určite ste sa už stretli s človekom, ktorý vám pripadal až príliš precitlivený.
Možno ste takouto osobou práve vy.
Zvýšená citlivosť nie je prejavom slabosti. Nie je to porucha ani chyba, je to jednoducho vrodená povahová črta.
Ľudí, ktorí sú citliví na vonkajšie podnety, vedci odborne nazývajú veľmi citlivé osoby. Tvoria približne pätinu populácie a ich citlivá povahová črta je vlastne evolučnou výhodou.
Ste veľmi citlivá osoba?
Necitlivých ľudí dnes spoločnosť zvykne posudzovať ako krutých či arogantných.
Citliví ľudia sú však tiež terčom predsudkov. Často si vypočujú, že sú citlivky a majú sa vzchopiť či upokojiť. Opisujú ich ako plachých či introvertných – aj keď tridsať percent veľmi citlivých ľudí sú v skutočnosti extroverti.
Pre psychológov označenie veľmi citlivý znamená niečo viac.
„Najdôležitejším aspektom je, že títo ľudia spracúvajú informácie omnoho hlbšie a dôkladnejšie,“ vysvetľuje pre web Quartz klinická psychologička Elaine Aronová, ktorá začala vrodenú citlivosť skúmať medzi prvými v roku 1990.

„Veci, ktoré si na veľmi citlivých osobách všímajú iní, sú často len povrchové správanie. Ľudia vidia, že citlivé povahy rozruší príliš veľký hluk, ľahko sa rozplačú a nie sú radi tlačení do rozhodnutí. Ale pod tým všetkým je v skutočnosti ich hĺbka spracovania informácií.“
Aby Aronová odhalila pri výskume veľmi citlivé osoby, zostrojila dotazníky – najznámejší z nich obsahuje 27 otázok. Ak odpoviete kladne aspoň na štrnásť z nich, pravdepodobne ste vysoko citlivý aj vy.
Otestovať sa môžete aj na tomto odkaze. Nájdete v ňom napríklad otázky: