SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Dvaja slovenskí vedci sa dostali na prestížny vedecký rebríček

Na zoznam sa dostali už štyria Slováci.

Marián BrestičMarián Brestič (Zdroj: Archív Mariána Brestiča)

Slovenskí vedci Marián Brestič a Marek Živčák zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa dostali na prestížny zoznam najcitovanejších vedcov 2020.

Súvisiaci článok Marián Brestič skúma, ako klimatické extrémy ovplyvnia rastlinnú potravu (profil) Čítajte 

Ocenenie Highly Cited Researchers získali na základe počtu ich vysoko citovaných vedeckých článkov, ktoré vyprodukovali za posledných desať rokov.

Umiestnenie slovenských vedcov na tomto zozname ich zaraďuje medzi svetovú špičku vo vednej oblasti výskumu zvierat a rastlín.

Pred rokom 2020 sa na zoznam Highly Cited Researchers dostali iba dvaja slovenskí vedci.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je potešiteľné, že veda, ktorú robíme je viditeľná vo svete a je tak citovaná v popredných vedeckých periodikách, že sa dostávame do takýchto rebríčkov. Nechceme preceňovať tento úspech, ale je to určité merítko medzinárodnej reputácie, dotýkame sa svetovej špičky," hovorí pre SME Marián Brestič.

Špičkoví vedci

Brestič aj Živčák pôsobia na nitrianskej Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. Sú odborníkmi v oblasti ekofyziológie a stresovej fyziológie plodín.

"Začiatky boli ťažké. Na začiatku nášho výskumu boli staré prázdne laboratóriá bez prístrojovej techniky. Budovali sa postupne celé roky a bolo potrebné napísať desiatky projektov," spomína Brestič. Marek Živčák bol jeho študentom a doktorandom.

Teraz sú obaja sú súčasťou Špičkového tímu vyhláseného Akreditačnou komisiou pri Ministerstve školstva Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Marián Brestič je taktiež minuloročným finalistom vedeckej súťaže ESET Science Award a víťazom hlasovania o cenu verejnosti 2019.

"Naša veda je neporovnateľne slabšie podporovaná v porovnaní s vedeckými a technologickými gigantami. Ale dosahujeme určité porovnateľné parametre, napriek tomu, že sme malá výskumná skupina, ktorá bojuje za každý grant v domácich a medzinárodných súťažiach," hovorí Brestič.

"Toto ocenenie a zahraničné ohlasy nás utvrdzujú, že ideme po dobrej ceste."

Doteraz iba dvaja

Zoznam Highly Cited Researchers každý rok zverejňuje analytická spoločnosť Clarivate. Tento rok sa na jeden z najprestížnejších vedeckých rebríčkov dostalo šesťtisíc vedcov z 21 vedných oblastí.

Súvisiaci článok Slovenský vedec Valko: Aj upratovač by inde dostal viac ako vedec Čítajte 

Umiestnenie na zozname je jedným z kritérií pri zostavovaní rebríčkov svetových univerzít, ako je napríklad Šanghajský rebríček. Prítomnosť výskumníka označovaného ako Highly Cited tak môže posunúť univerzity s nižším rankingom v rebríčkoch aj o stovky miest vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku sa na zoznam vysoko citovaných výskumníkov dostali do roku 2020 iba dvaja vedci - matematik Milan Fečkan z Univerzity Komenského v Bratislave (v roku 2019) a fyzikálny chemik Marián Valko zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (2017).

Z našich susedných krajín má tento rok najviac vedcov na zozname Česká republika - desať. Poľsko má štyroch, Maďarsko dvoch a Ukrajina jedného.

Najviac zastúpených vedcov majú Spojené štáty americké.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slušná občianska spoločnosť sa jednoducho musí brániť.


14. okt
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 440-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 864 obetí.


a 5 ďalší 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu