SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Slovák Michal Fečkan sa dostal do rebríčka najcitovanejších vedcov

Matematik pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave.

Michal Fečkan.Michal Fečkan. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Slovenský matematik z Univerzity Komenského v Bratislave Michal Fečkan sa ako jediný Slovák dostal do rebríčka Highly Cited Researchers (Vysokocitovaní výskumníci) za rok 2019, čím sa zaradil medzi svetovú špičku. Znamená to, že jeho vedecké práce citovali mnohí iní odborníci.

Rebríček zostavuje spoločnosť Clarivate Analytics z Web of Science Group.

Súvisiaci článok Vedec roka: Niečo sa nedá riešiť ani v matematike, ani živote Čítajte 

"S matematikou žijem stále. Rád rozmýšľam a občas ma to potom strhne. To je možno taký hendikep na jednej strane, že iné neviem robiť, že sa musím sústrediť na jednu vec. Niekedy som taký jednostranný. Ale neľutujem to," povedal Fečkan v rozhovore pre SME v roku 2018.

Skryť Vypnúť reklamu

Fečkan sa zaradil medzi percento najcitovanejších vedcov vo svojom odbore na svete, zoznam zahŕňa 6 217 vysokocitovaných výskumníkov z takmer šesťdesiatich krajín.

Matematik si 10. decembra prevezme Zlatú medailu UK, okrem iného je aj držiteľom ocenenia Vedec roka Slovenskej republiky za rok 2017.

Michal Fečkan pôsobí na Katedre matematickej analýzy a numerickej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK) a je garantom magisterského študijného programu manažérska matematika a doktorandského programu numerická matematika.

Odborne sa zaoberá nelineárnou funkcionálnou analýzou, dynamickými systémami a ich aplikáciami. Významným je najmä jeho prínos v oblasti analýzy riešení rovníc so zlomkovými deriváciami.

„Na Slovensku sa robí kvalitná veda, ktorú reprezentujú výborní vedci a učitelia ako Michal Fečkan. Myslím si, že je podstatné, aby výučba a veda boli úzko prepojené,“ zdôraznil dekan FMFI UK Daniel Ševčovič.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2019 je Fečkan jediným zástupcom Slovenska, ktorý sa nachádza v rankingu Highly Cited Researchers. V rebríčku má jedného zástupcu aj napríklad Maďarsko, Poľsko ich má šesť, Rusko desať, Česká republika 14 a Rakúsko 55. Najväčšie zastúpenie vedcov je z USA, a to viac ako 2 700, Čína má zhruba 630 a Veľká Británia vyše 500 zástupcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


9 h
Juraj Sagan (vpravo) s bratom Petrom.

Budúcnosť Juraja Sagana nie je známa.


a 1 ďalší 4 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu