SME

Klik: Najbizarnejšie technologické novinky na CES riešili neexistujúce problémy

Prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

  • Novinky na technologickej výstave CES 2020
  • Sonos žaluje Google
  • Google predstavil novinky pre asistenta, vrátane čítania po slovensky
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bieda CES 2020

Načítavam video...

Pozrite si toto video a viete všetko o tohoročnej výstave CES. Najväčšia technologická výstava roka býva tradične miestom, kde veľké firmy ukazujú svoje portfólio na nadchádzajúci rok. Tento rok to bola tragédia.

SkryťVypnúť reklamu

Videli sme síce nové generácie procesorov, 8k televízory či koncepty pre tisíc rôznych druhov robotov, ale neukázali takmer nič, čím by bežný používateľ chcel nahradiť dnes fungujúce zariadenie.

Áno, ak sa vám pokazí televízor alebo telefón a kúpite si tohoročný model, dostanete lepší obraz a zvuk a lepšiu cenu za jednotku výkonu. To je ale pravidlo technológií. Časom zlacňujú a zlepšujú sa - to je bežné fungovanie, nie novinka.

Naozajstné zaujímavé nové koncepty sme na CES takmer nevideli. Ako keby firmy nemali nápad, a tak riešia neexistujúce problémy.

LG ukázalo novú generáciu chladničky, ktorá má obrovskú obrazovku zobrazujúcu obsah chladničky. No chladnička sa dá otvoriť a pozrieť sa do nej. Ak chcete na nej nechať odkaz, dá sa tam napísať perom a prilepiť magnetkou. Nepotrebujete ďalšiu obrazovku.

SkryťVypnúť reklamu

Samsung sa zas chválil fitnes zariadením, ktoré vám má pomôcť cvičiť. Dáte si na seba niečo, čo vyzerá ako Robocopove šortky, na nos si dáte škaredé veľké AR okuliare a virtuálny tréner vám povie, či cvičíte dobre a či ste drep spravili správne.

Všimnite si, že nič z tohto nie je najlepšie, alebo aspoň prijateľné riešenie problémov, ktoré majú ľudia okolo robenia drepov. Drepy prevažne nerobíme preto, že sa nám nechce, a ak si máte na seba navliecť celý geret a ešte aj škaredé okuliare, skôr vás to od cvičenia odradí. Nehovoriac o tom, že za tie peniaze si môžete kúpiť tri mesiace s trénerom, ktorý vás cvičiť naučí a aj namotivuje.

V podobnom duchu sa nieslo veľa ostatných oznámení či tlačových konferencií. Sony ukázalo elektrické auto, ktoré pravdepodobne nikdy nezačnú vyrábať a nové logo PlayStation 5.

SkryťVypnúť reklamu

Z celej výstavy kričalo, že technologický sektor je buď stratený, alebo vyrába inovácie, ktoré sa nedajú ľahko ukázať na pódiu. Dúfajme, že druhá možnosť je bližšie pravde.

Načítavam video...

Lesk CES 2020

Pár produktov ale stojí za zmienku.

Intel vytvoril modulárne PC, ktoré naozaj môže fungovať na trhu. V zásade si dokážete celé PC vystavať z troch ľahko vymeniteľných komponentov. Ako zákazník si budete vedieť vyskladať PC bez toho, aby ste sa museli trápiť montovaním veľkého množstva rôznych komponentov. Na rozdiel od minulých pokusov sa zdá, že platforma má podporu aj u iných výrobcov. (Verge)

Načítavam video...

Videli sme prvé ohýbateľné laptopy. Sú drahé a nie dokonalé, ale ukazujú, že koncept môže fungovať. Lenovo svoj začne predávať tento rok za 2500 dolárov. Asi je lepšie pár rokov počkať, ale nakoniec asi naozaj prerazia. (Verge)

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšia vec na CES 2020

Chromebook tablet od Lenova, ktorý sa bude predávať aj s pripojiteľnou klávesnicou a magnetickým stojančekom pod 300 dolárov.

Má dosť úložiska aj RAM-ky na to, aby zvládalo 90% toho, čo potrebuje bežný človek od počítača, dokáže suplovať tablet pre pozeranie videa a čítanie a vďaka klávesnici na ňom napíšete aj dlhší mail alebo pracovný dokument.

Chrome OS od Googlu sa za posledné roky zlepšuje a nový čip Mediateku by mal systém v pohode a plynulo utiahnuť. Pomer cena výkon pre toto zariadenia môže byť skvelý, predávať sa začne v máji. (Chromeunboxed)

Načítavam video...

Quibi

Doteraz ste o nej asi nepočuli, ale Quibi je streamovacia služba, ktorá chce konkurovať Netflixu či Disney. Založili ju veteráni technologického a zábavného priemyslu s investíciou rádovo v miliardách dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od ostatných platforiem sa zameriava na krátkometrážne video. Bude ponúkať filmy a seriály, ale vysielať ich bude deň za dňom v miniepizódach, ktoré budú mať pár minút.

Celá platforma je prispôsobená na to, aby ju na mobile sledovala generácia odchovaná na Snapchate a Tik Toku. Otázkou je, či dokáže vytvoriť obsah, ktorý bude násťročných a skorých dvadsiatnikov zaujímať viac ako Fortnite a najnovší post obľúbeného influencera. (Information, Verge)

Sonos žaluje Google

Firma Sonos, ktorá vyrába bezdrôtové reproduktory zažalovala Google za porušenie patentov. Sonos v roku 2013 spolupracoval s Googlom na integrácii prehrávača a hudobnej služby a Googlu ukázal podrobné technické špecifikácie svojich zariadení.

Sonos tvrdí, že po skúmaní prvého Nest zariadenia (vtedy Google Home) zistil, že viacero postupov vychádza z jeho patentov. Google sa bráni a hovorí, že pre vývoj svojich smart reproduktorov neporušil žiadne patenty.

SkryťVypnúť reklamu

Obe firmu už niekoľko rokov mimosúdne jednajú, no neúspešne, preto šéf Sonosu Patrick Spence zvolil súdnu cestu.

(The New York Times)

Google asistent je aktívny na pol miliarde zariadení

Google ohlásil, že hlasového assistenta využije mesačne 500 miliónov zariadení. Zároveň ohlásil, že sa asistent naučí robiť nové veci. Získa napríklad možnosť hlasom vyvolať v aplikácii nastavenia súkromia, prilepiť virtuálne lístočky s odkazmi na obrazovku Nest Home zariadení alebo plánovať neskoršie vykonanie niečoho (napríklad “Hej Google, zapni kávovar zajtra ráno o šiestej”).

Najviac ohlasov vyvolala funkcia ‘Read it’ (Prečítaj), pomocou ktorej dokáže asistent po výzve prečítať text na obrazovke. Funkcia príde na Android zariadenia neskôr v tomto roku a bude dostupná v 42 jazykoch, medzi nimi bude aj slovenčina.

SkryťVypnúť reklamu

Podobnú funkciu má už dnes aj Google Prekladač, avšak je potrebné mať otvorenú stránku alebo aplikáciu, a nakopírovať text, aby ho robot prečítal.

(Bloomberg, VentureBeat)

Načítavam video...

​​​​​​Správičky

Odporúčania na knihy. Filip Vítek, hosť podcastu Klik pre tému o umelej inteligencie, zverejnil svoje odporúčania na knihy o robotike, umelej inteligencii a dátach. (MocnéDáta.sk)

Spotify pridá do svojich exkluzívnych podcastov automaticky vkladanú reklamu. Streamovacia spoločnosť urobila očakávaný krok a má bližšie k nálepke “YouTube pre podcasty”, pretože sa očakáva, že poskytne tvorcom podcastov možnosť ľahko speňažiť svoje relácie. Otázne bude, podobne ako pri YouTube, aký podiel peňazí pôjde tvorcom. Zatiaľ však ide len o reklamu v podcastoch, ktoré vlastní a produkuje Spotify, a sľubuje ich veľmi dobré cielenie, keďže má veľa údajov o svojich používateľoch. (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu

SpaceX poslal do vesmíru ďalšie satelity pre vysokorýchlostný internet . Spoločnosť Elona Muska vypustila do vesmíru ďalších 60 minisatelitov z projektu Starlink – obežnej siete zameranej na poskytovanie celosvetového internetového pokrytia. SpaceX ich má na obežnej dráhe Zeme 180. Musk však týchto satelitov plánuje vypustiť tisíce a prostredníctvom nich poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet. Všetky satelity sú najprv umiestnené na obežnej dráhe vo výške 290 kilometrov a po niekoľkých mesiacoch ich kryptónom poháňané trysky vynesú na vyššiu orbitu vo výške 550 kilometrov. (SME Tech)

Facebook a americké voľby. Unikol kontroverzný interný príspevok jedného z vysokých manažérov Facebooku, Andrew Boswortha, šéfa divízie rozšírenej a virtuálnej reality (predtým šéfa reklám), v ktorom hovorí o tom, aby sa zamestnanci a sociálna sieť ako taká nepokúšali upravovať pravidlá na platforme pred americkými voľbami (napríklad kritizované rozhodnutie nezakázať klamlivé reklamy, ktoré využíva napríklad kampaň Donalda Trumpa). Po zverejnení Bosworth status sprístupnil aj verejne. Viacerí zamestnanci sa voči obsahu príspevku ohradili. V príspevku kritizoval médiá aj niektoré kroky Facebooku, ale napísal, že podľa neho Trump vyhral voľby nie pre ruský zásah, ale preto, lebo viedol najlepšiu digitálnu kampaň a pravdepodobne vyhrá aj tentokrát. (The New York Times)

SkryťVypnúť reklamu

Zuckerbergova priorita na najbližších 10 rokov je rozšírená realita. V rámci svojich každoročných verejných predsavzatí Mark Zuckerberg napísal status, že tentokrát si dáva dlhodobý cieľ – vývoj okuliarov s rozšírenou realitou (a minuloročná oprava Facebooku sa kedy udiala?). Posadnutosť Zuckerberga vlastnením hardvéru vychádza podľa amerických novinárov z toho, že teraz sa musí Facebook spoliehať na Google (Android) a Apple (iOS) pre distribúciu aplikácií sociálnej siete. Zverejnenie prvého modelu majú rovnako Facebook a Apple zatiaľ stanované až na rok 2023. (Facebook, The Information)

99 európskych startupov, o ktorých sa bude v roku 2020 hovoriť. Magazín Sifted zostavil zoznam takmer sto startupov z Európy, o ktorých bude najviac počúvať tento rok. Mnohé z nich získali značné investície, majú rastúcu tendenciu, zväčšujú tímy a majú zaujímavé produkty. V zozname nie je slovenský ani český startup. (Sifted.eu)

SkryťVypnúť reklamu

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Rozhovory ZKH je diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Zoom je vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Popcorn (Zaklínač) je miniséria podcastov zo sveta Zaklínača. Bude vychádzať pravidelne ako knižný klub a so špeciálnymi časťami, ktoré sa budú venovať televíznemu seriálu.

Dobrú chuť je týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení aj kulinárstve.

Kvantum ideí je dialogický podcast o veľkých otázkach života a sveta, v ktorom sme sa ocitli. Diskutujú Jaroslav Varchola (vedec) a Jakub Betinský (filozof).

SkryťVypnúť reklamu

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu