SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

SpaceX poslal do vesmíru ďalšie satelity pre vysokorýchlostný internet

Vo vesmíre má už 180 satelitov.

Archívny záberz prvého štartu misie Starlink. Vľavo vidno "zásobník" so 60 satelitmi Starlink.Archívny záberz prvého štartu misie Starlink. Vľavo vidno "zásobník" so 60 satelitmi Starlink. (Zdroj: SpaceX)

MYS CANAVERAL. Spoločnosť SpaceX Elona Muska vypustila do vesmíru ďalších šesťdesiat minisatelitov z projektu Starlink - obežnej siete zameranej na poskytovanie celosvetového internetového pokrytia. Na orbitu ich vyniesla raketa Falcon 9, ktorá s nimi vzlietla v pondelok večer z Mysu Canaveral na Floride. Prvý stupeň rakety sa neskôr úspešne vrátil na plošinu v oceáne a aj družice leteli na svoju obežnú dráhu bez problémov.

SpaceX má už na obežnej dráhe Zeme 180 družíc siete Starlink, pričom prvé dve várky vyslala do vesmíru v máji a novembri. Musk však týchto kompaktných satelitov, z ktorých každý má hmotnosť 260 kilogramov, plánuje vypustiť tisíce a prostredníctvom nich poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet. Všetky satelity sú najprv umiestnené na obežnej dráhe vo výške 290 kilometrov a po niekoľkých mesiacoch ich kryptónom poháňané trysky vynesú na vyššiu orbitu vo výške 550 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednom zo 60 nových satelitov spoločnosť testuje tmavší povrch. Podľa agentúry AP je to prvý kompromisný krok medzi SpaceX a astronómami. Tí sa sťažujú, že im satelitná sieť robí ťažkosti pri pozorovaní, keďže svojím jasom deformuje pozorovanú oblohu. Spoločnosť preto prišla s nápadom použiť na satelitoch tmavý náter a znížiť tak odrazivosť ich povrchu.

Podľa Jeffa Halla, riaditeľa Lowellovho observatória v arizonskom Flagstaffe, boli satelity Starlink zatiaľ len príležitostným problémom, no rozširovanie siete a družice iných spoločností predstavujú riziko pre astronomické pozorovania. Akékoľvek stmavenie satelitov je teda podľa neho "krok správnym smerom", hoci je zatiaľ príliš skoro povedať, či bude tmavý náter naozaj fungovať. Hall vedie komisiu Americkej astronomickej spoločnosti pre svetelné znečistenie, vesmírny odpad a rádiové rušenie a spolupracuje so SpaceX na riešení tohto problému. Spoločnosť tvrdí, že čím vyššie sa budú jej satelity nachádzať, tým menej budú viditeľné zo zemského povrchu. Okrem toho SpaceX dodáva astronomickým skupinám satelitné súradnice vopred, takže sa podľa nich môžu zariadiť.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínanú internetovú službu chce Musk sprístupniť počas tohto roka v Kanade a na severe USA, celosvetové pokrytie v obývaných oblastiach by malo nasledovať po 24 vypusteniach satelitov.

Podobné ambície s celosvetovým širokopásmovým pripojením na internet má okrem SpaceX viacero spoločností. Okrem iných napríklad OneWeb a Amazon.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu