SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Prečo nenechávať psa samého a ako dopadnú nadané deti? Toto vás najviac zaujímalo v roku 2019

Čítali ste aj o stave plynutia.

Objektívna realita nemusí existovať, naznačuje kvantový experiment.Objektívna realita nemusí existovať, naznačuje kvantový experiment. (Zdroj: Unsplash/Monica Silva)

BRATISLAVA. Aj tento rok pre vás redaktori vedecko-technickej rubriky napísali stovky článkov o klimatickej zmene, vesmíre či predkoch ľudí.

Súvisiaci článok Zabudnite na zvýrazňovanie. Ako sa učiť rýchlo a ľahko podľa vedy Čítajte 

Vás najviac zaujímali témy o fyzike či obľúbených domácich zvieratách.

Toto je desať prémiových článkov, ktoré vás v roku 2019 zaujali najviac. Zoradené sú zostupne.

1. Ako dopadnú nadané deti v dospelosti? Vedci nedávno uverejnili výsledky výskumu, v ktorom sledovali nadané deti 35 rokov. Ukázalo sa, že rodičia by nemali vnímať iba intelekt svojich potomkov. Zbytočne ich tým škatuľkujú. Pri podpore nadanosti je dôležité vedieť, aké má dieťa koníčky a záľuby a nečakať, že z malého "génia" môže vyrásť iba nositeľ Nobelovej ceny.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Ako molekula alkoholu putuje vašim telom. Z úst sa dostane až do pľúc: text o putovaní alkoholu telom sme napísali ešte v roku 2018, no aj v roku 2019 bol jedným z vašich najobľúbenejších. Možno preto, že deň po nadmernej konzumácii alkoholu hádam každého zaujíma, čo sa vlastne s alkoholom deje v tele.

3. Objektívna realita nejestvuje, naznačil kvantový experiment: V mikrosvete panujú zvláštne zákony. Za špeciálnych podmienok môžu spôsobiť, že dvaja ľudia sa môžu pozerať na rovnakú udalosť a pritom vidieť dve rozdielne veci. Zvláštne je, že obaja by mali pravdu.

4. Aké je robiť v tajnom pracovisku Apple? Neustále sme cítili strach: O nevýraznej kalifornskej budove by ste nepovedali, že patri spoločnosti Apple. V jej sídlia pracovníci, ktorí robia prevažne na mapách tohto technologického giganta. Problém je, že nie sú priamymi zamestnancami a preto medzi nimi stále vládne strach.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prišiel s novou odpoveďou na otázku, kde sú mimozemšťania. Dúfa, že sa mýli Čítajte 

5. Na Mesiac nás dostali počítače slabšie ako kalkulačka. Prečo tam dlho nik nebol? V roku 2019 si svet pripomínal 50. výročie pristátia človeka na Mesiaci. Ľudská noha na jeho povrch vstúpila naposledy v roku 1972. Odvtedy sa ľudia od Zeme nevzdialili na viac ako niekoľko stoviek kilometrov. Cesta do väčších diaľok je totiž príliš drahá.

6. Keď psa nechávate dlho osamote, je to tá najkrutejšia vec (rozhovor): Psy vedia milovať. A náklonnosť k ľuďom necítia iba preto, že by za ňu dostali maškrtu. Podľa psychológa Clive Wynna je preto veľmi kruté, ak psy zostávajú niekoľko hodín samé doma.

7. Vedci opísali novú príčinu Alzheimerovej choroby: Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Zatiaľ pre ňu neexistuje žiadny liek a vedci sa stále pokúšajú zistiť, čo vlastne ochorenie spôsobuje. Výskum z augusta 2019 priniesol nové zistenia.

Skryť Vypnúť reklamu

8. Ako vypočítať vek psa v ľudských rokoch? Našli presnejší vzorec: Násobenie siedmymi nestačí. Ak chcete vypočítať vek psa, budete zrejme potrebovať o niečo zložitejšiu matematiku. Vedci nedávno našli vzorec, ktorý psí vek prepočíta takmer presne na ľudské roky. Výsledky pre psy sa zhodovali s rôznymi životnými obdobiami u ľudí.

9. Keď sa stratíte v činnosti, môžete zažiť vrcholový zážitok. Čo je stav flow?: Ak človek tlačí samého seba do plnenia náročných úloh, môže zažiť vrcholový zážitok. Dá sa opísať ako akýsi stav plynutia a najlepšie sa doň dostanete tak, že zabudnete, že sa o to pokúšate.

10. Fyzika vysvetľuje, prečo čas plynie rýchlejšie, keď ste starší: Zdá sa vám, že rok 2019 utiekol naozaj rýchlo? Že v detstve čas plynul pomalšie? Tento jav sa dá vysvetli aj pomocou fyziky vnímania času. Mozog totiž vníma čas inak, ako plynie na hodinkách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikulec je slušný človek, ale bordel v rezorte priam zavýja, aby sa ho ujal človek, ktorý má akési základné poňatie, že čo je to minister vnútra.

Budovanie protičínskej koalície myslí Biden smrteľne vážne.


16. sep
Dušan Kováčik.

Rozsudok nad špeciálnym prokurátorom súd vyhlási v pondelok.


a 1 ďalší 4 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


10 h

Neprehliadnite tiež

Maintenace sex - teda údržbový sex v partnerstve môže byť často problematický.

Čo hovorí veda.


6 h

Čo nové sa deje vo svete technológií a vedy.


a 2 ďalší 9 h
Koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19.

Nová analýza sa pozrela na odlišnosti v genóme koronavírusu.


9 h
K nepríjemným príznakom alergie na roztoče patrí aj nádcha.

Skutočné nobelovky ohlásia o mesiac.


13 h
Skryť Zatvoriť reklamu