SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Keď sa stratíte v činnosti, môžete zažiť vrcholový zážitok. Čo je stav flow?

Koncentrácia má niekoľko výhod.

Do stavu flow sa môžete dostať pri činnosti, do ktorej sa úplne ponoríte.Do stavu flow sa môžete dostať pri činnosti, do ktorej sa úplne ponoríte. (Zdroj: TASR/AP)

Vytrvalé, mrazivé mrholenie, ktoré trvalo do šestnásteho kilometra môjho prvého polmaratónu, prinútilo moje prsty zaťať sa do tvaru písmena C. Vzrušenie z behu popri tisíckach ľudí po týždňoch sólového tréningu sa rozplynulo v tichej, trochu fádnej jazde smerom k cieľovej čiare.

Potom, bez varovania alebo vedomého úsilia, sa moje telo začalo pohybovať rýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvrdý chodník mi pripadal ako podporný matrac. Pocit elegancie ma oslobodil od môjho neohrabaného tela. Bola som - neexistuje iný spôsob, ako to podať – zajedno s panorámou mesta okolo mňa. Bola som dokonale koncentrovaná.

SkryťVypnúť reklamu

V šesťdesiatych rokoch bol psychológ Abraham Maslow prvým akademikom, ktorý písal o tom, čo nazval „vrcholovým zážitkom.“

Sú to momenty eufórie vychádzajúce z toho, že tlačíme samých seba do plnenia úloh, ktoré sú pre nás výzvou.

Prečítajte si tiež: Ako dopadnú nadané deti v dospelosti? Sledovali ich 35 rokov Čítajte 

Psychológ Mihály Csíkszentmihályi to nazval „flow“ - akýsi stav plynutia. Jeho rozsiahle štúdie, ktoré sa začali koncom šesťdesiatych rokov, nakoniec pritiahli záujem výskumníkov z celého sveta.

Psychológovia odvtedy zozbierali množstvo dát a postrehov o stave flow, ktorý je známy aj ako dokonalá koncentrácia, z anglického „in the zone“: zistili, čo to je, ako funguje a prečo je dôležitý. Výskum vytvoril podrobný návod pre všetkých bežcov - a umelcov, šachistov, horolezcov - a iných, ktorí hľadajú radostné vzrušenie, z úplného ponorenia do snahy dosiahnuť niečo ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Tento návod poukazuje na jeden spôsob: Najlepší postup, ako dosiahnuť flow, je zabudnúť, že sa doň snažíte dostať.

Čo znamená „byť dokonale koncentrovaný“

V šesťdesiatych rokoch si Csíkszentmihályi všimol, že mnohí umelci pracujú aj napriek hladu či únave, keď im maľovanie ide dobre. Motiváciou im však nebol prísľub slávy a bohatstva: bola to sama práca – mali z nej dobrý pocit.

U tanečníkov, skladateľov a ďalších umelcov, ktorí praktikovali jednu zručnosť, bol vzorec rovnaký. Ľudia opisovali stav plynutia tak nápadne podobne, že Csíkszentmihályi dokázal identifikovať jeho deväť základných zložiek.

Niektoré sú nariaďujúce: Človek na seba musí klásť vysoké nároky, napísal psychológ v roku 1990. Musí mať jasne stanovené ciele. To, čo robí, ho musí úplne pohltiť. Myšlienky a činnosť musia byť na jednej vlne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Sú silnými a nedocenenými spojencami.


a 1 ďalší 39m
Ilustračná snímka.

Zmenšenie ľadovej pokrývky ovplyvní počasie, ľudí aj ekosystém.


TASR 2 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 5 h
(ilustračné foto)

Na zložité činnosti zrejme postačuje aj menší mozog.


TASR 6. jún
SkryťZatvoriť reklamu