Nový areál spoločnosti Apple v Cupertine v Kalifornii je symbolom toho, ako spoločnosť vníma sama seba ako zamestnávateľa: inšpiruje pracovníkov svojimi veľkolepými rozmermi a zároveň ich rozmaznáva štvorpodlažnou kaviarňou a fitnescentrom s rozlohou viac ako 9200 štvorcových metrov.
Jedna skupina agentúrnych pracovníkov Applu však považuje za výstižnejší symbol firmy inú budovu, ktorá je vzdialená len desať kilometrov od hlavného kampusu na Hammerwood Avenue v Sunnyvale.
Atmosféra strachu
Táto budova je presne tak nevýrazná, ako je hlavný areál Applu nápadný.

Zvonku sa zdá, že v budove je recepcia, no nesedí v nej žiadny personál.
Dáva to zmysel, pretože ľudia, ktorí pracujú v tejto satelitnej kancelárii – prevažne zamestnanci dodávateľov Applu pracujúci na mapách – používajú zadný vchod.
Tunajší pracovníci tvrdia, že im manažéri nariadili, aby prešli niekoľko blokov peši predtým, ako si objednajú odvoz domov.
Niekoľkí bývalí zamestnanci povedali, že vo firme Apple sa tomuto miestu hovorí „black site“, čo v americkej vojenskej terminológii znamená utajené miesto, kde sa pracuje na neoficiálnom tajnom projekte.
Vnútri budovy si bývalí pracovníci postupne zvykli, že automaty na jedlo sú poloprázdne a musia čakať v rade na pánske záchody.
Architektonické prekvapenie a potešenie neboli prioritou. Koniec koncov, takmer všetci agentúrni pracovníci opúšťajú Hammerwood po 12 až 15 mesiacoch, keď skončia ich pracovné zadania.
Niektorí nevydržia ani tak dlho a nie je to vôbec výnimočné. Pracovníci totiž fungujú pod neustálou hrozbou ukončenia pracovného pomeru.