SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Našli nečakaný odpad, ktorý znečisťuje oceány

Nie sú to fľaše ani ich vrchnáčiky.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Začalo sa to s igelitovými taškami a teraz sú pod drobnohľadom ochranárov životného prostredia plastové slamky. Plastový odpad totiž zamoruje aj oceány, no odpadkom číslom jeden nie sú ani tašky ani slamky.

Medzi oceánskym odpadom prevládajú umelé filtre z cigaretových ohorkov. Ohorky sú totiž najčastejší druh odpadu, ktorý ľudia zahadzujú na zem. Ročne sa na svete vyrobí 5,6 bilióna cigariet, väčšina z nich sa predáva s filtrom, ktorý je vyrobený z umelého vlákna - acetátu celulózy.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne dve tretiny týchto filtrov končia niekde v prírode, pretože ľudia vyfajčené cigarety nevyhadzujú do odpadu. Z ohorku sa po čase v prírode rozloží papier a tabak, ktorý je pre živočíchy toxický. Po ohorku nakoniec zostane iba umelý filter, acetát celulózy totiž biodegraduje iba za špeciálnych podmienok.

V prípade cigaretových filtrov môže takýto rozpad trvať až pätnásť rokov.

Ochranári za 32 rokov na plážach po celom svete zozbierali viac ako 60 miliónov ohorkov s filtrami, čo je zhruba jedna tretina všetkého odpadu nájdeného na plážach.

Keď spočítali, koľko našli plastových nádob, obalov, vrchnákov od fliaš, plastového riadu a fľašiek, zistili, že najviac bolo cigaretových filtrov. Na pláže sa cigaretové ohorky dostanú priamo, keď ich tam ľudia zahodia. Často sa však vyplavia do oceánu z kanalizácie, potokov a riek.

Skryť Vypnúť reklamu

Problém s prevládajúcim plastovým odpadom v prírode si všimla aj Európska komisia, ktorá v tomto roku predstavila návrh na zákaz používania jednorazových plastových výrobkov. V návrhu sa spomínajú aj cigaretové ohorky, po schválení návrhu bude Únia žiadať výrobcov cigaretových produktov, aby zvyšovali povedomie o triedení a odhadzovaní ohorkov.

V prírode a oceánoch sa už teraz hromadí obrovské množstvo plastových odpadkov, ktoré sa ďalej premieňajú na mikroplasty. V každej podobe tieto odpadky ohrozujú životné prostredie a jeho obyvateľov. Pritom len v Tichom oceáne je už teraz takzvaná Veľká odpadková škvrna, ktorá je 32 krát väčšia ako je rozloha Slovenska.

Ďalšie správy z vedy:

V Chorvátsku našli najstarší syr na svete. Má viac ako sedemtisíc rokov a pravdepodobne zmenil dnešnú podobu Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zapálený mozog sa zachráni cez skratku. V novom výskume sa vedcom podarilo objaviť medzi mozgom a kostnou dreňou lebky drobné tunely. Pre mozog fungujú ako skratka na dodávku ochranných buniek.

Viac ako miliarda ľudí na svete nemá dostatok pohybu, varuje Svetová zdravotnícka organizácia. Ľudia na západe sa pohybujú najmenej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zoom | Týždenný vedecký podcast

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.