SME

Viac ako miliarda ľudí na svete nemá dostatok pohybu, varuje WHO

Ľudia na západe sa pohybujú menej.

Vyše 1,5 miliardy ľudí na svete nemalo v roku 2016 dostatok pohybu.Vyše 1,5 miliardy ľudí na svete nemalo v roku 2016 dostatok pohybu. (Zdroj: PIXABAY CC)

BRATISLAVA. Srdcovocievne ochorenia, cukrovka druhého typu, demencia či niektoré druhy rakovín.

Tieto ochorenia vám hrozia vo zvýšenej miere, ak nemáte dostatok fyzickej aktivity, varuje nová správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Zvýšené riziko ochorení sa dotýka takmer jeden a pol miliardy ľudí na celom svete, ktorí v roku 2016 nemali dostatok pohybu.

Správu publikovali v magazíne Lancet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menej aktívnejšie ženy

Výskum prebiehal v 168 krajinách medzi rokmi 2001 až 2016. Ukázalo sa, že za pätnásť rokov sa dosiahol iba malý posun, čo sa týka zvýšenia fyzickej aktivity u dospelých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Máte sedavé zamestnanie? Ako často by ste sa mali prechádzať Čítajte 

V roku 2016 približne každá tretia žena a každý štvrtý muž nemali dostatok pohybu na to, aby si udržali dobré zdravie. A to ani vtedy, ak sa zarátal čas strávený chôdzou či na bicykli cestou do práce.

WHO pritom odporúča týždenne aspoň stopäťdesiat minút aktivity strednej intenzity, napríklad rýchla chôdza, tanec, venčenie, a sedemdesiatpäť minút aktivity vysokej intenzity ako beh, rýchle plávanie, či súťažné športy.

S výnimkou východnej a juhovýchodnej Ázie boli v každej zo skúmaných krajín ženy menej aktívnejšie než muži, pričom v niektorých krajinách sa rozdiel pohyboval od desať až dvadsať percentuálnych bodov.

Výskum tiež ukázal, že čím sú ľudia bohatší, tým sa menej pohybujú.

V krajinách s nízkym príjmom chýbal pohyb iba šestnástim percentám ľudí oproti tridsiatim siedmim percentám v bohatších krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajúce podmienky

V západných krajinách, Latinskej Amerike a Karibiku vedci zaznamenali najvyšší pokles fyzickej aktivity, hlavne v Nemecku, Spojených štátoch, či Argentíne.

Prečítajte si tiež: Ako rýchlo treba kráčať, aby ste si predĺžili život Čítajte 

Rozdiely spôsobilo hlavne iné živobytie. Kým Západ sa presunul k sedavým zamestnaniam, do ktorých ľudia chodia motorizovanou dopravou, v chudobnejších častiach sveta musia ľudia pracovať viac manuálne a často do práce chodia pešo.

Jednotlivé štáty by podľa vedcov mali vytvoriť podmienky, aby sa dôsledky sedavej práce dali vynahradiť. Napríklad tak, že vzniknú mestské cyklotrasy či priestory na šport vonku.

Kuvajt, Saudská Arábia, Irak a Americká Samoa sú štyri krajiny, v ktorých sa viac ako polovica dospelých nepohybuje dostatočne. Naopak, najlepšie vyšli Uganda a Mozambik, v ktorých len šiestim percentám ľudí chýbala fyzická aktivita.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1016/S2214-109X(18)30357-7

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


26
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu