SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Viac ako miliarda ľudí na svete nemá dostatok pohybu, varuje WHO

Ľudia na západe sa pohybujú menej.

Vyše 1,5 miliardy ľudí na svete nemalo v roku 2016 dostatok pohybu.Vyše 1,5 miliardy ľudí na svete nemalo v roku 2016 dostatok pohybu. (Zdroj: PIXABAY CC)

BRATISLAVA. Srdcovocievne ochorenia, cukrovka druhého typu, demencia či niektoré druhy rakovín.

Tieto ochorenia vám hrozia vo zvýšenej miere, ak nemáte dostatok fyzickej aktivity, varuje nová správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Zvýšené riziko ochorení sa dotýka takmer jeden a pol miliardy ľudí na celom svete, ktorí v roku 2016 nemali dostatok pohybu.

Správu publikovali v magazíne Lancet.

Menej aktívnejšie ženy

Výskum prebiehal v 168 krajinách medzi rokmi 2001 až 2016. Ukázalo sa, že za pätnásť rokov sa dosiahol iba malý posun, čo sa týka zvýšenia fyzickej aktivity u dospelých ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Máte sedavé zamestnanie? Ako často by ste sa mali prechádzať Čítajte 

V roku 2016 približne každá tretia žena a každý štvrtý muž nemali dostatok pohybu na to, aby si udržali dobré zdravie. A to ani vtedy, ak sa zarátal čas strávený chôdzou či na bicykli cestou do práce.

WHO pritom odporúča týždenne aspoň stopäťdesiat minút aktivity strednej intenzity, napríklad rýchla chôdza, tanec, venčenie, a sedemdesiatpäť minút aktivity vysokej intenzity ako beh, rýchle plávanie, či súťažné športy.

S výnimkou východnej a juhovýchodnej Ázie boli v každej zo skúmaných krajín ženy menej aktívnejšie než muži, pričom v niektorých krajinách sa rozdiel pohyboval od desať až dvadsať percentuálnych bodov.

Výskum tiež ukázal, že čím sú ľudia bohatší, tým sa menej pohybujú.

V krajinách s nízkym príjmom chýbal pohyb iba šestnástim percentám ľudí oproti tridsiatim siedmim percentám v bohatších krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Chýbajúce podmienky

V západných krajinách, Latinskej Amerike a Karibiku vedci zaznamenali najvyšší pokles fyzickej aktivity, hlavne v Nemecku, Spojených štátoch, či Argentíne.

Prečítajte si tiež: Ako rýchlo treba kráčať, aby ste si predĺžili život Čítajte 

Rozdiely spôsobilo hlavne iné živobytie. Kým Západ sa presunul k sedavým zamestnaniam, do ktorých ľudia chodia motorizovanou dopravou, v chudobnejších častiach sveta musia ľudia pracovať viac manuálne a často do práce chodia pešo.

Jednotlivé štáty by podľa vedcov mali vytvoriť podmienky, aby sa dôsledky sedavej práce dali vynahradiť. Napríklad tak, že vzniknú mestské cyklotrasy či priestory na šport vonku.

Kuvajt, Saudská Arábia, Irak a Americká Samoa sú štyri krajiny, v ktorých sa viac ako polovica dospelých nepohybuje dostatočne. Naopak, najlepšie vyšli Uganda a Mozambik, v ktorých len šiestim percentám ľudí chýbala fyzická aktivita.

Skryť Vypnúť reklamu

DOI: 10.1016/S2214-109X(18)30357-7

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Šport

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.