SME

Zoom: Amatér prekonal astronómov, urobil rekord

Pripomíname si Jean-Luis Ponsa.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Bol takým chlapíkom pre všetko. Mladý Jean-Luis Pons začínal v Marseillskom observatóriu ako pomocník. Staral sa o poriadok, pomáhal starším a váženejším pánom, aby mohli pomocou ďalekohľadov pozorovať nočnú oblohu.

Lenže, byť navždy pomocníkom ho príliš nelákalo. A aj keď Pons pochádzal z chudobnej rodiny a nemal takmer žiadne poriadne vzdelanie, chcel sa učiť. A chcel pozorovať nočnú oblohu.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci 18. storočia mu tak skúsenejší astronómovia začali čoraz viac dôverovať. Postupne sa stal ich asistentom, sám sa naučil robiť pozorovania a zapisovať si výsledky – pričom už vtedy ukázal obdivuhodnú schopnosť zapamätať si pozície objektov na oblohe.

A tak začiatkom 19. storočia, dňa 11. júla 1801, urobil svoj prvý veľký objav.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jean-Luis Pons sa dnes považuje za jedného z najväčších pionierov astronómie, najmä ak vás zaujímajú kométy. Objavil ich 37, čo je viac, než akýkoľvek iný samostatne pozorujúci jednotlivec v dejinách.

Kométy sú pritom zvláštne objekty. Pozostávajú predovšetkým z ľadu a väčšina z nás si ich spája s chvostom, ktorý sa objaví pri ich prílete do vnútornej časti našej slnečnej sústavy a po priblížení sa k Slnku.

Chvost totiž vzniká pôsobením slnečného vetra, no väčšinu času – podobne ako takzvanú komu, plynný obal okolo jadra – kométa jednoducho nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitejšie je však vedieť, že kométy sú čosi ako správa vo fľaši. Keďže k nám prilietavajú z vzdialenejších a studených končín sústavy, sú akýmsi odtlačkom nášho hviezdneho systému ešte z čias, keď bol mladý. Vedia nám preto povedať príbeh, ako sa naša slnečná sústava formovala.

To všetko Pons netušil. Zrejme však tušil, že tieto objekty sú oveľa zaujímavejšie než len ako symboly poverčivosti a zmeny.

Napokon, ako astronóm sa osvedčil. V roku 1819 sa stal šéfom observatória neďaleko Talianskeho mesta Lucca, neskôr sa stal riaditeľom Florentskej pozorovateľne. Objavil päticu periodických komét – to sú tie, ktoré sa z nášho pohľadu vracajú - viaceré dodnes nesú jeho meno. Rovnako ako jeden z kráterov na Mesiaci.

Jean-Luis Pons zomrel v októbri v roku 1831.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie správy z vedy:

Výskum ukázal, že dávni Mayovia používali čokoládu namiesto peňazí. Kakaový bôb bol ako dnešná minca.

Pri Baleárskych ostrovoch videli po 30 rokoch žraloka modrého. Známy druh žraloka mal podľa pozorovateľov vyše päť metrov.

Vzdialenosť Londýn - New York by sa raz mohla lietať za dve hodiny. Boeing totiž predstavil nové hypersonické lietadlo, ktoré môže výrazne skrátiť zaoceánske lety. Lietadlo však ešte ani nemá názov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu