Vypočujte si podcast
- Odoberajte: Apple podcasty | RSS | Podbean | Pocket Casts | TuneIn
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky časti podcastu Zoom
Prepis podcastu do textu
Bolo to čosi ako vízia. Mladý Douglas Engelbart sedel v knižnici svojej vojenskej základne na jednom z filipínskych ostrovov a čítal si slávny článok fyzika Vannevara Busha v magazíne Atlantic.
Text Ako môžeme rozmýšľať z roku 1945 opisoval informačný systém prezývaný Memex. Bol to nápad, ktorý mal ľuďom ukazovať cestu k informáciám - tie by sa však stále nachádzali uložené na mikrofilmoch.
Engelbartova vízia bola iná. Predstavoval si svet, kde by si ľudia síce vymieňali informácie, no namiesto hrabania sa v pásoch materiálu by používali čosi, čo vlastne robíme dodnes.
Mladý inžinier videl ľudí a veľké plochy plné rôznych symbolov, plochy, ktoré by pripomínali čosi, čo zažil počas druhej svetovej vojny - ovládanie radarov. Dnes pred nimi stále všetci sedíme, sú to totiž monitory a tablety.
Táto predstava bola iba prvou z množstva ďalších. Jeden z najväčších vizionárov počítačovej doby dal svetu viaceré kľúčové kúsky informačného veku: stál za zrodom počítačovej myši, hypertextu, multiokien v softvéroch či napokon pri úplnom vzniku internetu.
Doug Engelbart zomrel pred piatimi rokmi, no jeho nápady stále denne používame. Vyrastal na chudobnej farme neďaleko Portlandu, koncom vojny ho povolali do armády a stal sa operátorom.
Zrejme práve tam sa stretol so slávnym článkom, ktorý neskôr ovplyvnil celý jeho život. Až tak, že v mysli mu zostala vízia budúcnosti, v ktorej ľudstvo vytvorí vďaka technológiám akési kolektívne vedomie, spoločnú sieť, v ktorej si budú ľudia vymieňať a hľadať nové informácie.
V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch preto Engelbart poskladal v Stanfordovom výskumnom inštitúte tím vedcov a inžinierov a v čase, keď počítač znamenal zariadenie veľké ako miestnosť, pri ktorom ste hodiny čakali na výstup z jedinej úlohy, pracoval na svojich technologických predstavách.
Kľúčový okamih nastal v roku 1968. Objavil sa čudný podlhovastý predmet a jeden oveľa menší, hnedastá kocka z borovicového dreva vtedy s tromi tlačidlami. Tie veci neboli nič iné ako klávesnica a myš, ktorú Engelbart spolu s kolegami vymyslel o štyri roky skôr.
Používame ju dodnes.
A aj keď k osobným počítačom ju pripútala až spoločnosť Apple v osemdesiatych rokoch, práve vedci ako Engelbart určili spôsob, akým počítače ovládame.
Text je prepisom pôvodného nekrológu Douglasa Engelbarta.
Ďalšie správy z vedy a technológií:
Vraj nájdite svoju vášeň a budete v živote spokojným. Nuž, vedci hovoria, že je to zlá rada. Vášeň sa totiž nedá nájsť, treba si ju banálne pestovať.
Výtlky by v budúcnosti mohli opravovať drony s 3D tlačiarňou. Roboty by pritom nemali čakať, kým na ceste ostane veľká diera, vznik problémov by mali odhaliť a zaraziť už v zárodku.
NASA predstavila plán, ako sa zachovať, keď k Zemi poletí veľká planétka. Má päť bodov a hovorí, ako by mali spolupracovať organizácie medzi sebou, ako informovať verejnosť a ako sa pokúsiť teleso odkloniť alebo zničiť.