BRATISLAVA. Prvýkrát ju predpovedali v roku 2016. Mohla by vysvetliť niekoľko vlastností Slnečnej sústavy. No Deviatu planétu stále nikto nenašiel.

Teraz vedci predstavili nový dôkaz o tom, že ďaleko za Neptúnom môže okolo Slnka obiehať ešte jedna planéta.
Dôkazom o existencii Deviatej planéty je v skutočnosti vesmírny kameň so zvláštnym správaním.
Štúdia o jeho objave zatiaľ neprešla procesom pre uverejnenie vo vedeckom časopise. Vedci ju nahrali do systému arXiv určeného pre predtlačové verzie štúdií.
Kolmá obežná dráha
Zvláštny kameň, odborne nazývaný transneptúnsky objekt 2015 BP519 (skrátene Caju), vedci prvýkrát videli pred tromi rokmi. Transneptúnske objekty sú planétky, ktoré sú od Slnka vzdialenejšie ako Neptún.
Caju je zvláštny najmä pre jeho obežnú dráhu. Leží takmer kolmo na rovinu, ktorú tvoria obežné dráhy známych planét Slnečnej sústavy.
Netradičná obežná dráha Caju naznačuje, že ju ovplyvnila gravitácia Deviatej planéty. Jeho obežnú dráhu si môžete pozrieť aj na 3D vizualizácii.
Nepriame dôkazy
Deviata planéta má byť približne štyrikrát väčšia a desaťkrát hmotnejšia ako Zem. Zložením pripomína skôr Urán či Neptún.

Je veľmi vzdialená, okolo Slnka obehne raz za 10- až 20-tisíc rokov.
Jej prítomnosť by mohla zdôvodniť aj netradičnú naklonenú dráhu objektov z Kuiperovho pásu za Neptúnom.
Deviata planéta by mohla vysvetliť aj naklonenie roviny, ktorú tvoria obežné dráhy planét. V porovnaní s rovníkom Slnka sú naklonené o šesť stupňov.
Všetky tieto pozorovania sú zatiaľ nepriame dôkazy o Deviatej planéte.
arXiv:1805.05355 [astro-ph.EP]