BRATISLAVA. Tyranosaurus rex bol dlhý asi dvanásť metrov. V kontraste k jeho dlhému telu a silným, svalnatým nohám sa mu vpredu na hrudi hojdali dve ani nie meter dlhé končatiny.

Za posledné roky sa mnohí vedci zhodli, že tieto krátke končatiny boli len akýmsi pozostatkom evolúcie a tyranosaurus rex ich v skutočnosti nepotreboval.
Nový výskum ukazuje, že neboli až také zbytočné.
Metrové rany
Krátke predné končatiny T. rexa boli dobre prispôsobené na nemilosrdné rozpáranie obete.
Tyranosaurus ich využíval najmä v súbojoch v tesnej blízkosti, ukazuje výskum, ktorý prezentovali na októbrovom stretnutí Americkej geologickej spoločnosti v Seattli.
"Krátke, silné presné končatiny a veľké pazúry dovolili T. rexovi, aby svojej obeti spôsobil v priebehu niekoľkých sekúnd štyri metre dlhé a niekoľko centimetrov hlboké rany. Nezáležalo, či stojí na chrbte svojej koristi, alebo ju drží v čeľustiach," vysvetľuje v štúdii autor Steven Stanley.
Stanleyho hypotézu podporujú aj nájdené fosílie, ktoré naznačujú, že predné končatiny dinosaura boli skutočne silné a robustné. Ramenné kĺby tyranosaura tiež ukazujú, že jeho predné končatiny sa mohli voľne pohybovať do rôznych smerov.
Mladšie a funkčnejšie
Desať centimetrov dlhé pazúre - na každej končatine mal dva - mohli zase spôsobovať hlboké rany. Dravé dinosaury často používali svoje dlhé pazúry ako zbrane, tyranosaurus by teda nemal byť výnimkou.

Iní vedci si hypotézou nie sú až takí istí. Predné končatiny síce mohli spôsobiť nejaké škody, ale tyranosaurus by sa musel hruďou neprirodzene tlačiť na svoju obeť.
Ako zbrane mohli slúžiť najmä mladším jedincom.
"Mladé T. rexy mohli mať predné končatiny skutočne funkčnejšie. Ich funkcia sa zrejme znižovala s rastúcim vekom," hovorí pre magazín National Geographic paleontológ Thomas Holtz.
doi: 10.1130/abs/2017AM-297346