1.Vtáky predstierajú
Nielen ľudia dokážu svojich súperov oklamať. Vedci ukázali, že aj vtáky zvládnu predstieranie – ukazujú, že sú podstatne agresívnejšie a útočnejšie, ako naozaj sú. Presnejšie, svojim prejavom naznačujú blížiaci sa útok, ktorý napokon nevykonajú.
2.Záhadný pračlovek
Analýza najstaršej mitochondriálnej DNA dávneho predka človeka zmiatla odborníkov. Naznačuje totiž, že pred 400-tisíc rokmi žila v Európe populácia príbuzná záhadným Denisovanom z Ruska. Vedci pritom predpokladali, že ak, tak pozostatky budú pripomínať skôr neandertálcov.
3.Život na Európe?
Nová simulácia naznačuje, že na Jupiterovom mesiaci Európa môžu byť podmienky na život ešte lepšie, ako si astrobiológovia donedávna mysleli. V oceánoch pod ľadom sa totiž môžu pohybovať výrazné prúdy, ktoré by lepšie distribuovali živiny i ďalšie potrebné látky.
+Čítajte viac na New Scientist
4.Svet inžinierov
V prvom z našich textov o Veľkom hadrónovom urýchľovači sme sa vybrali do ríše inžinierov a technikov. Bez nich by nebolo žiadne urýchľovanie ani žiadne zväzky častíc, ktoré pre svoje experimenty potrebujú časticoví fyzici.
5.Odlišné mozgy
Kontroverzná štúdia v prestížnom magazíne Proceedings of the Academy of Sciences tvrdí, že muži a ženy majú inak poprepájané mozgy. Kľúčom majú byť spoje medzi hemisférami, ktorých majú viac ženy. Mužské mozgy zase obsahujú hustejšie poprepájané centrá pozdĺž hemisfér.
6.Šváby a čističe
Tím Petra Vršanského z SAV ako prvý na svete ukázal, čo čistilo zem v čase dinosaurov. Vedci zistili, že v druhohorách sa trusom živili špecializované šváby, ktoré zrejme vytvárali aj komplexné spoločenstvá.