Planéta Zem dosiahne úroveň kritického globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou už v budúcom desaťročí, konštatuje dnes publikovaná šiesta hodnotiaca správa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC).
Podľa jej tvorcov ide o doteraz najrozsiahlejšiu správu o stave globálnej klímy.
„Ak nebudeme konať tak rýchlo ako treba, preletíme cez 1,5 stupňa a možno aj dva stupne,“ hovorí pre New Scientist Peter Thorne z univerzity Maynooth v Írsku, jeden z autorov správy.
„Naozaj je to volanie do zbrane."
Oteplenie o 1,5 stupňa
Podľa novej klimatickej správy je stále možné udržať oteplenie na 1,5 stupňa, vyžadovalo by to však miliardy dolárov a medzinárodnú spoluprácu, po ktorej klimatológovia volajú už roky.
Oteplenie planéty o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím by znamenalo vlny horúčav, záplavy, sucho, neúrodu a vymieranie druhov, ktoré by boli pre ľudstvo veľmi ťažko zvládnuteľné.
K tomu, že chcú udržať oteplenie pod touto úrovňou, sa prihlásili takmer všetky štáty sveta v Parížskej klimatickej dohode ešte v roku 2015. Dohoda sa opiera okrem iného aj o predchádzajúcu piatu hodnotiacu správu IPCC.
Iba polovičná šanca
Šiesta správa teraz uvádza, že ľudstvo má poslednú možnosť zvrátiť vývoj. Ak chce zmeny dosiahnuť, musí obmedziť vypúšťanie skleníkových plynov na polovicu do roku 2030 a úplne prestať vypúšťať oxid uhličitý do atmosféry v 50. rokoch 21. storočia.
Technicky sú tieto kroky stále možné, no politicky a spoločensky sa ich uskutočniteľnosť znižuje každým dňom.
Navyše, ak aj ľudstvo tieto dva ciele naplní, bude mať iba asi polovičnú šancu, že oteplenie planéty neprekročí 1,5 stupňa Celzia. Ak túto hranicu tak či tak prekročíme, oteplenia by mohlo pomôcť znížiť iba odstránenie veľkého množstva skleníkových plynov z atmosféry.
Na to však v tomto okamihu nemáme technológie. Navyše, niektoré zmeny, ktoré spôsobí oteplenie nad 1,5 stupňa Celzia, budú nezvratné.
Šiesta hodnotiaca správa vychádza z práce predovšetkým troch pracovných skupín, ktoré od roku 2021 postupne zostavili tri čiastkové štúdie nazvané Fyzikálne vedecké základy, Vplyvy, adaptácia a zraniteľnosť a Zmierňovanie zmeny klímy.
IPCC je inštitúcia OSN, ktorá má za cieľ od roku 1988 poskytovať svetovým politickým lídrom vedecky podložené informácie o zmene klímy s jej dôsledkami aj rizikami a navrhovať riešenia. Na zostavovaní jej správ sa podľa IPCC podieľajú tisíce ľudí z celého sveta.