SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Nová správa o klíme: Vedci sú diplomatickí, ale šanca na 1,5°C prakticky neexistuje

Vyšla nová správa od IPCC.

Žena z kmeňa Karbi, ktoré poľnohospodársku pôdu zmenili na priestor pre solárnu elektráreň, pasie svoju kravu neďaleko dediny Mikir Bamunit v Indii. Žena z kmeňa Karbi, ktoré poľnohospodársku pôdu zmenili na priestor pre solárnu elektráreň, pasie svoju kravu neďaleko dediny Mikir Bamunit v Indii. (Zdroj: SITA/AP)

Bez okamžitého a výrazného zníženia emisií vo všetkých sektoroch nedokážeme udržať oteplenie pod 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie a aj udržanie oteplenia pod dvoma stupňami bude veľmi problematické.

„Sme na križovatke. Rozhodnutia, ktoré urobíme teraz, nám môžu zabezpečiť znesiteľnú budúcnosť. Máme nástroje a vedomosti potrebné na zníženie oteplenia,“ hovorí predseda Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) Hoesung Lee.

Panel v pondelok podvečer vydal ďalšiu, tretiu časť veľkého hodnotenia stavu klímy. Spolu s dvoma predošlými správami vyjde nový dokument ako súhrn v šiestej hodnotiacej správe neskôr v tomto roku.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Postačia nám iba obnoviteľné zdroje energie? Otázky a odpovede z novej správy IPCC Čítajte 

Najnovší dokument sa volá Zmierňovanie (mitigácia) klimatickej zmeny a zaoberá sa zásahmi, ktoré môžu urobiť štáty, priemysel, mestá či jednotlivci.

Aj keď vedci zvolili pomerne diplomatický jazyk a hovoria, že sme „iba na križovatke“ z ich záverov vyplýva, že ciele udržania globálneho oteplenia pod 1,5, respektíve dva stupne Celzia sú prakticky nerealizovateľné.

Teraz alebo nikdy

Jedným z hlavných záverov správy je, že nasledujúce roky budú kritické pri rozhodovaní o tom, aká budúcnosť čaká ľudstvo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu