Viac ako 230 vedcov a ďalšie stovky spolupracovníkov, ktorí spolu v uplynulých rokoch spracovali 14-tisíc vedeckých prác a štúdii. Výsledkom je najnovšia a najkomplexnejšia správa o klimatickej zmene, ktorá prináša odpovede aj na niektoré doteraz ešte nezodpovedané otázky.
V prvom rade je však varovaním. Ak ľudstvo nezačne znižovať emisie skleníkových plynov už o dvadsať rokov dosiahneme oteplenie o 1,5 stupňa Celzia, ktoré by sme nemali vôbec prekročiť.
Správu v pondelok predstavil Medzivládny panel OSN pre klimatickú zmenu. Ide o najdôležitejší dokument o klimatickej zmene, na základe ktorého by mali zákonodarcovia podniknúť rýchle kroky. Čo sme sa z tohto dokumentu dozvedeli?
Prečo je táto správa dôležitá?
Správu o stave klímy zostavilo viac ako 230 vedcov pod dohľadom Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC). Je to hlavný vedecký orgán OSN, ktorý vyhodnocuje riziká spojené so zmenou klímy už od roku 1990.

Úlohou IPCC je zosumarizovať všetky najnovšie poznatky o klíme a zostrojiť ľahko pochopiteľné správy a odporúčania pre zákonodarcov. Tieto poznatky zverejňuje v hodnotiacich správach zhruba každých šesť rokov.
Súčasná správa o stave klímy je súčasťou šiesteho hodnotenia, ktoré vyjde vcelku na budúci rok.
Za tridsať rokov sa naše poznatky o klíme výrazne zlepšili aj vďaka tomu, že máme dostupné kvalitnejšie a technologicky vyspelejšie klimatické modely. Sú to sofistikované počítačové programy, ktoré fungujú na základe fyzikálnych zákonov atmosféry, oceánov, ľadu a súší. Zároveň sa zlepšilo meranie hodnôt, ktoré definujú klímu - teploty, oblaky, sneh, vietor, oceánske prúdy, morské hladiny...