SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
PODCAST KLIK

Klik: Prečo Európa nemá vlastný Facebook a Apple

Komentovaný prehľad technologických správ.

Klik je týždenný technologický podcast denníka SME.Klik je týždenný technologický podcast denníka SME.(Zdroj: SME - iro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Čo všetko si môžete v prehľade prečítať

 • Správa o stave internetu v roku 2019
 • Microsoft ukázal, ako bude vyzerať Netflix pre hry
 • Prečo Európa nemá vlastný Facebook ani Apple
 • Náhrady mäsa sú ďalšia vlna technologických startupov
Článok pokračuje pod video reklamou

Microsoft ukázal, ako bude vyzerať Netflix pre hry. Hovoril tiež o novej konzole, ale tá v skutočnosti už pre firmu nie je dôležitá. Firma na hernej výstave E3 ukázala, ako vystavia svoju predplatiteľskú službu pre hry.

Výrobca konzoly Xbox predstavil spojenú službu, ktorá zákazníkom umožní prístup k širokému katalógu hier. Dostupné sú už teraz na konzole Xbox a rozširujú sa aj na osobné počítače.

Podobné plány predstavili takmer všetci veľkí vydavatelia hier. Za mesačný poplatok vám odomknú celý svoj katalóg, no Microsoft má ďalšie dve veci, ktoré firme dávajú dobrú šancu vybudovať naozajstnú predplatiteľskú službu pre hry.

Firma má dobrú infraštruktúru a čoskoro bude mať dosť obsahu. Zjednodušene povedané, Microsoft dokáže doručiť hry lepšie ako väčšina konkurentov. Jednak má vlastnú konzolu Xbox pre náročnejších hráčov, no zároveň bude ponúkať streamovanie hier z vlastných datacentier.

Nová technológia, ktorú začnú naplno testovať v októbri má doručiť interaktívne hry rovnako, ako dnes doručuje video obsah YouTube či Netflix. Hra pobeží na vzdialenom počítači a koncový hráč bude môcť držať v ruke mobil, iPad alebo Macintosh. Podľa prvých ohlasov fungovala prekvapivo dobre. Test v reálnych podmienkach ale ukáže, či sa Microsoft vysporiada s technickou výzvou streamovania hier. Vďaka už exsitujúcemu cloudovému biznisu má dobrú šancu.

Microsoftu prestáva záležať na tom, či vlastníte jeho zariadenie - chce, aby ste mali predplatenú jeho službu a snaží sa vybudovať najlákavejšiu ponuku pre hráčov na trhu.

(Venture Beat, Gamespot, Verge)

Internetové firmy majú ďalší problém. Rast celého internetu sa začína spomaľovať. Ukazuje to správa o stave internetu, ktorú každý rok vydáva analytička Mary Meekerová. Internet už používa viac ako polovica svetovej populácie a podiel internetových transakcií sa dostal na 15 % zo všetkých uskutočnených obchodov. Oba kľúčové ukazovatele ale za posledný rok spomalili tempo rastu.

Znamená to, že do celého digitálneho ekosystému pribúdajú ľudia pomalším tempom ako doteraz.

Ak sa trend spomaľovania potvrdí aj ďalšie roky, bude to mať vážny dopad na fungovanie veľkých internetových firiem. Tie dnes pracujú s výhľadom kontinuálneho a rýchleho rastu celkového rybníka zákazníkov.

Niektorých oslovujete ťažšie ako iných, ale ak ste veľká internetová firma, mohli ste doteraz rátať s tým, že počet možných zákazníkov rýchlo rastie a vždy môžete získať ďalších.

Ak táto premisa neplatí, Google, Facebook či Microsoft budú musieť rozmýšľať o tom, či ich súčasné stratégie budú fungovať aj v čoraz zaplnenejšom prostredí. Nie je to niečo, čo by teraz spôsobilo paniku v zasadačkách, ale určite pozoruhodný úkaz.

10 najhodnotnejších firiem sveta (7 z nich sú technologické):

 • Microsoft
 • Amazon
 • Apple
 • Alphabet
 • Berkshire Hathaway (nadnárodná spoločnosť Warrena Buffeta)
 • Facebook
 • Alibaba
 • Tencent
 • Visa
 • Johnson & Johnson

A niekoľko ďalších dôležitých bodov zo správy:

 • podiel času stráveného na mobile je tesne za TV a tento rok čas sledovania televízie predbehne
 • 15 percent nákupov sa deje online, minulý rok to bolo 12,4 percent, ale rast sa spomalil
 • hodnota získavania zákazníkov niektorým firmám tak stúpa, že sa im neoplatí do toho investovať a skúšajú alternatívne modely (jedným príkladom je Spotify - nových používateľov láka na hudbu zadarmo, a potom ich postupne mení na platiacich)
 • jedným z najrýchlejšie rastúcich online segmentov sú interaktívne hry (2,4 miliardy používateľov)
 • zdravotníctvo a školstvo sa naďalej digitalizujú

(Vox.com, BondCap)

Prečo Európa nemá vlastný Facebook. Sedem investorov povedalo pre Business Insider svoje teórie, ako je možné, že v Európe nevyrástol Facebook, Google ani Apple. V minulosti sme mali Nokiu alebo Skype, dnes Spotify, ale inak nič ďalšie, čo by malo globálny status technologického giganta.

Niekoľko dôvodov a teórií:

 • v Európe je podľa nich nedostatok investícii a investorov, aj keď sú nápady, startupy nedokážu vyzbierať dostatočne veľa peňazí v porovnaní napríklad s tými americkými
 • u európskych startupov chýba know-how a často sa nechajú napríklad kúpiť skôr, než by narástli, majú tak istotu
 • aj európski investori málo riskujú
 • fragmentácia trhu - rôzne trhy v Európe majú desiatky, možno stovky miliónov potenciálnych používateľov, v porovnaní s tým má Čína miliardu; ďalej jazykové bariéry, a tiež legislatívne odlišnosti, s tými americké ani čínske startupy nemusia bojovať
 • Európe chýba jedno miesto, ktoré by bolo technologickým centrom ako je Silicon Valley v Spojených štátoch alebo Shenzhen v Číne

Riešením by mohola byť väčšia integrácia európskeho trhu, spoločný digitálny trh a zjednotenie legislatívy, aby sa startupy aj iné firmy mohli ľahko rozrastať z jednej krajiny do iných bez problémov.

(Business Insider)

Firma Beyond Meat, ktorá vyrába náhradu mäsa z hrášku, má problém pokryť dopyt. Pred pár týždňami vstúpila na burzu a ceny jej akcií odvtedy násobne vzrástli. Podobne dobre sa darí aj ďalším firmám, ktoré sa snažia nahradiť zvieracie bielkoviny. Zdá sa, že náhrady mäsa sú ďalšia vlna technologických startupov.

(Wall Street Journal, Verge)

Správičky

Vojny elektrických kolobežiek sa stupňujú, startup Bird kúpil jedného z menších konkurentov – Scoot. (The Verge)

Predpovede Scotta Gallowaya. Americký profesor ekonomiky každý rok robí niekoľko predpovedí o technologickom sektore. Na konferencii Code v Spojených štátoch vyhodnotil tie minuloročné, pozrite si video, je vtipné a slúži aj rekapitulácia diania za posledný rok v tech sektore.

Načítavám video...

Google pre nezhody medzi Amerikou a Čínou postupne presúva produkciu svojich výrobkov z Číny do Taiwanu. (Bloomberg)

Amazon testuje svojho šesťkolesového pojazdného doručovacieho robota na uliciach v Amerike. Na sociálnych sieťach sa objavili fotky robota. Spoločnosť Jeffa Bezosa najprv vytvorila veľmi podrobnú virtuálnu kópiu jednej oblasti, v ktorej robotov testovali, a potom ich pustili po dohode s lokálnymi orgánmi na cesty. (Wired)

Facebook má verejne ohlásiť podrobnosti o svojej kryptomene už budúci týždeň. (The Verge)

Za dobre vypracovaným profilom na LinkedIne môžu byť špióni v Číne, Rusku alebo inom konci sveta. Stačí získať pár kľúčových spojení a profil je dôveryhodný. (AP)

Google ukázal nový Pixel 4, bude mať štvorcový modul s kamerami. Dátum uvedenia štvrtého Pixelu nie je oficiálne známy, no hovorí sa o októbri tohto roku. Pravdepodobne bude mať nový operačný systém Android Q. (SME Tech)

Kolega Matúš Paculík testoval smartfóny a zostavil rebríček najlepších fotomobilov. (SME Tech)

V piatok bola téma podcastu Dobré ráno deepfakes. (SME.sk)

Takmer polovica Slovákov pozná podcasty. Sme európsky nadpriemer. Nová štúdia od Reuters inštitútu potvrdila trend. (SME Domov)

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 4. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 051
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 921
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 227
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 218
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 341
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 632
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 732
 8. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 587
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 537
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 081

Téma: Klik | Týždenný technologický podcast od SME


Článok je zaradený aj do ďalších tém Európska únia, Facebook, Apple, Google, Sociálne siete

Hlavné správy zo Sme.sk

Zuzana Čaputová v Prešove.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvých 100 dní, aká je Zuzana Čaputová prezidentka

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Podcast Dobré Ráno
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prezidentka mierneho pokroku v medziach zákona

Obavy z prehnanej angažovanosti sa nenaplnili.

Peter Tkačenko
Šimon Janík.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Deň s vedcami: Ako pracujú práškoví metalurgovia

Z kúska kovu určia dlhodobú výdrž.

Ben Feringa získal Nobelovu cenu za chémiu v roku 2016. Podelil sa o ňu s chemikmi Jean-Pierrom Sauvageom a Sirom J. Fraserom Stoddartom.
Podcast Klik

Klik: Prečo sa Spotify začína hrať na Veľkého brata

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik denníka SME.