SME

Zoom: Prvočísla môžu mať vzor, nie sú náhodné

Sú prvočísla rozmiestnené úplne náhodne?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Prvočísla udivujú svojou nepredvídateľnosťou. Dva, tri, päť, sedem, jedenásť, trinásť, sedemnásť, devätnásť, dvadsaťtri, dvadsaťdeväť, tridsaťjeden. Čím ďalej idete, tým sa zdajú rozmiestnené zriedkavejšie. Alebo aj nie?

Nový výskum naznačuje, že výskyt prvočísel možno predsa nie je len takým náhodným. Vedci totiž narazili na unikátny vzor v rozmiestnení prvočísel, ak si ich predstavíte ako fyzický útvar. A prekvapivo sa podobá na vzor rozmiestnenia atómov v určitých prírodných kryštáloch.

SkryťVypnúť reklamu

Objav opisujú vedci v odbornom magazíne Journal of Statistical Mechanics: Theory and Experiment.

Prvočísla sú také prirodzené čísla, ktoré sa dajú deliť iba sebou samým alebo jednotkou. Obzvlášť veľké prvočísla majú pritom veľmi dôležitú úlohu napríklad v šifrovaní.

No v novom výskume sa vedci na prvočísla nepozreli z matematického hľadiska. Skúmali ich tak, ako keby tvorili štruktúru materiálu, teda boli jeho atómami. Bežne sa takáto štruktúra zisťuje tak, že sa vzorka ožiari röntgenovými lúčmi a sleduje sa, ako sa lúče odrazia. A podľa usporiadania atómov vytvárajú rôzne materiály rôzne vzorce.

Kým tekutá voda odrazí lúče zdanlivo náhodne, kryštál soli kvôli usporiadanej vnútornej štruktúre lúče odrazí v určitom pravidelnom vzore. Existujú však veľmi vzácne materiály známe ako kvázikryštály. Ich štruktúra je usporiadaná, ale nie rovnomerne, a tak sa lúče odrazia v menej pravidelnom vzore.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci si teda položili otázku, čo keby boli prvočísla usporiadané takto? Vytvorili preto počítačový model, ktorý prvočísla zobrazil ako jednorozmerný reťazec atómov. Model vypočítal, ako by takýto reťazec odrážal röntgenové lúče.

Výsledkom bol odrazový vzor, ktorý sa podobal práve na kvázikryštály.

Pozoruhodné tiež bolo, že vzor sa ukázal až vtedy, keď vzali do úvahy veľmi dlhý sled prvočísel. Keď bol sled kratší, vzor sa neukázal a výsledok vyzeral ako chaos. Výskumníci zároveň hovoria, že našli algoritmus, akým sa prvočísla dajú presnejšie vyhľadať. A to už môže mať praktické dôsledky: napríklad pre práve spomínané šifrovanie.

Ďalšie správy z vedy

Britský satelit RemoveDebris úspešne vyskúšal technológiu, ktorá by mohla pomôcť s odpadom na obežnej dráhe našej planéty. Podarilo sa mu roztiahnuť sieť, ktorá by mala takýto odpad zachytávať.

SkryťVypnúť reklamu

Zápalové procesy môžu byť aj dobré. Nový výskum ukazuje, že môžu byť kľúčové pri prevencii infarktu a mŕtvice. Totižto, telu dávajú informáciu o tom, či sa už podarilo napraviť poškodené miesta.

Vedci zistili, že baktérie dokáže meniť svoj povrch tak, aby zvýšili svoju odolnosť voči najčastejšie používaným antibiotikám. Výskum tiež odhalil, ako tento proces fungujú, čo by nám mohlo pomôcť v hľadaní budúcich liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu