SME

NASA určila termín. Ak sa Opportunity neozve, ukončia aktívne hľadanie

Rover svoju misiu predĺžil 60-krát.

Keď sa nad roverom Opportunity dostatočne vyjasní, NASA začne aktívnu fázu nadviazania spojenia.Keď sa nad roverom Opportunity dostatočne vyjasní, NASA začne aktívnu fázu nadviazania spojenia. (Zdroj: NASA/JPL)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nad marťanským vozidlom Opportunity sa po takmer trojmesačnej prachovej búrke pomaly vyjasňuje. Stav rovera je však neznámy, stále nezavolal domov.

Pracovníci misie Opportunity sa pripravujú na dvojfázové nadviazanie spojenia.

Určili aj hraničné časové obdobie, ak sa dovtedy s vozidlom nespoja, ukončia aktívne hľadanie.

Ako hľadajú Opportunity

Tentoraz rover potrápila doposiaľ najrozsiahlejšia marťanská búrka. Prvýkrát ju stroje zachytili 30. mája, kontakt s vozidlom stratili pracovníci misie o jedenásť dní neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Búrka na Marse pokrýva celú planétu, podmienky zachytil Curiosity Čítajte 

Búrka začala na konci augusta ustupovať a rover by tak čoskoro mohol dostať dostatok slnečnej energie, aby sa začal zotavovať.

Keď sa hodnoty slnečného žiarenia v Údolí vytrvalosti, kde sa rover nachádza, dostanú na požadovanú hodnotu, Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) začne s aktívnym hľadaním cez príkazy zaslané cez sieť antén Deep Space Network.

"Ak dostaneme odpoveď, začneme zisťovať stav rovera a pokúsime sa ho uviesť do režimu online," vysvetľuje v tlačovej správe NASA projektový manažér misie Opportunity John Callas.

Je možné, že rover je poškodený či zasypaný prachom a v takom prípade žiadna odpoveď nepríde.

Ak nedostaneme odpoveď do 45 dní, náš tím bude musieť dospieť k záveru, že prach blokujúci slnečný svit a marťanský chlad spôsobili nejaký typ poruchy, z ktorej sa už rover nespamätá

projektový manažér misie Opportunity John Callas

"Ak nedostaneme odpoveď do 45 dní, náš tím bude musieť dospieť k záveru, že prach blokujúci slnečný svit a marťanský chlad spôsobili nejaký typ poruchy, z ktorej sa už rover nespamätá," vysvetľuje Callas.

SkryťVypnúť reklamu

V takomto prípade Callasov tím aktívnu fázu hľadania ukončí.

Niekoľko ďalších mesiacov však budú pasívne počúvať, či sa rover náhodou nepreberie.

Zasypaný prachom?

I keď je to veľmi nepravdepodobné, tím misie Opportunity ráta aj s možnosťou, že na solárnych paneloch rovera sa usadilo veľké množstvo prachu, ktoré blokuje prísun slnečnej energie.

Vo fáze pasívneho počúvania budú preto pracovníci NASA čakať, či usadený prach náhodou neodvejú marťanské prachové víry. Ak by sa pri roveri náhodou vyskytol vír, mohol by prach zo solárnych panelov zmiesť a Opportunity by sa mohol nabiť.

Prachový vír na povrchu Marsu zachytila v roku 2012 sonda Mars Reconnaissance.Prachový vír na povrchu Marsu zachytila v roku 2012 sonda Mars Reconnaissance. (zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

Ak sa Opportunity ozve - či už počas aktívnej, alebo pasívnej fázy hľadania, nemusí to automaticky znamenať, že je rover funkčný.

Keďže tohtoročná búrka bola mimoriadne rozsiahla, mohla vozidlu spôsobiť viaceré škody, ktoré sa môžu týkať najmä dodávky energie a výkonu batérii.

SkryťVypnúť reklamu

Opportunity plní svoju misiu na Marse už takmer pätnásť rokov, čo je približne 60-krát dlhšie, ako jeho strojcovia pôvodne zamýšľali. Za svoje pôsobenie prišiel o svoje predné riadenie a nefunguje už ani jeho 256 megabajtová flash pamäť.

Informácie o marťanských prachových búrkach nájdete na stránkach výskumných roverov NASA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu