
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Prachová búrka na Marse už podľa nových pozorovaní NASA pokrýva celú planétu. Búrka zatienila marťanskú oblohu tak veľmi, že rover Opportunity sa musel pre nedostatok slnečného svetla vypnúť.

Kým Opportunity potrebuje slnečné svetlo na fungovanie, na inom konci planéty rover Curiosity nemá takýto problém. Poháňa ho totiž nukleárna batéria.
Aj Curiosity si všíma zhoršujúce sa podmienky.
Za uplynulý víkend sa množstvo prachu okolo Curiosity podľa vedcov zdvojnásobilo.
Fungujúci rover vedcom dáva jedinečnú možnosť búrku pozorovať a študovať. Každý deň robí zábery silnejúcej búrky, ktoré posiela na Zem.
Vďaka tomu môžu vedci porovnávať podmienky pred a počas búrky priamo z planéty. Na obežnej dráhe medzitým majú tri satelity, ktoré búrku pozorujú zhora.
Najväčšie riziko predstavuje búrka len pre kamerovú optiku Curiosity.
Rovnaká vec sa nedá povedať o Opportunity. Vedci od posledného kontaktu s roverom 10. júna zatiaľ nezachytili žiaden signál, a to napriek snahe vedcov počúvať.
Zatemnená obloha bráni roveru nabiť batérie. Vedci sa obávali, či nedostatok energie neohrozí ohrievače, ktoré rover chránia pred extrémnym chladom.
Posledná analýza dlhodobého prežitia roveru v chlade naznačuje, že batéria aj elektronika by mohli podmienky zvládnuť. Vedci však nečakajú, že Opportunity sa ozve skôr, než sa na oblohe vyjasní.
