SME

Zoom: Génius zmenil fyziku a premýšľanie o kozme

Ako vedec ovplyvnil nielen modernú fyziku.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Vo vede jestvuje niekoľko čudných oblastí. Napríklad, čo sa deje pri čiernych dierach. Ako vyzeral vesmír v okamihu a krátko po veľkom tresku. A čo sa deje trebárs pri takých fraktáloch. No najťažšie to je vtedy, ak by ste mali vysvetľovať fungovanie kozmu tak malého, že ho ani nie je vidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Teda, toho slávneho kvantového sveta, kde čosi zároveň je aj nie je, kde sa častice môžu vyskytovať na mnohých miestach súčasne, kde buď môžete poriadne poznať polohu, alebo môžete poriadne poznať smer pohybu, ale nie naraz.

A ešte vám to všetko ovplyvňuje aj pozorovateľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No aj keď tomu väčšina ľudí vôbec nerozumie a aj keď kvantové fenomény naoko popierajú zdravý rozum, pár výnimočných fyzikov sa našlo. A Paul Dirac patril k najväčším z nich.

Malý Paul sa narodil práve 8. augusta, ale v roku 1902, do relatívne vzdelanej rodiny. Jeho otec bol učiteľom francúzštiny, mama knihovníčkou a mladý Dirac dostal dobré, aj keď najskôr praktické a až neskôr teoretické vzdelanie.

Napokon trval na tom jeho otec, aby sa najskôr naučil čosi poriadne, takže Paul sa učil murovať, šiť topánky či pracovať s kovmi.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie, a to nielen pre kvantovú fyziku, ale pre vedu ako takú, sa Dirac neskôr preorientoval na matematiku a ešte neskôr na Cambridge na mladučké odbory fyziky: všeobecnú relativitu a kvantovú mechaniku.

A to bola dobrá správa pre vedu.

Púšťať sa do podrobností Diracovej práce asi veľmi, veľmi presahuje schopnosti Zoomu, no povedať si asi môžeme, že nielenže slávna rovnica opisujúca správanie častíc nesie jeho meno, no najmä prispela k objavu antihmoty.

Dirac sa však snažil pochopiť aj najzákladnejšie kúsky, z ktorých je poskladaný náš vesmír, špekuloval o hypotetických objektoch ako sú magnetické monopóly a venoval sa zásadnému problému fyziky – stále totiž nevieme poriadne pospájať všeobecnú relativitu s kvantovou fyzikou.

V skratke, Paul Dirac bol výnimočný génius. A v skutočnosti je nielen našou vedeckou osobnosťou tohto týždňa. Je jednou z najväčších osobností, akú moderná veda kedy mala.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie správy z vedy:

Výchova lesbickým párom deti nepoznačí. Výskum prebiehal štvrťstoročie a vedci nenašli pri deťoch žiadne výrazné rozdiely.

Einsteinova teória relativity zvládla ďalšie experimentálne overenie: tento raz prešla takzvaným testom čiernej diery. Príprava na pokus zabrala šestnásť rokov a vedci naozaj pozorovali predpokladaný gravitačný červený posun pri hviezde, ktorá sa približovala k supermasívnej čiernej diere.

Vedci geneticky upravili ryžu tak, aby dokázala vytvárať proteíny neutralizujúce vírus HIV. Výskum tiež ukazuje, ako upraviť ryžu tak, aby pomáhala predchádzať infekciám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu