SME

Zoom: Nová hypotéza naznačuje, že čierne diery neexistujú

Vedci uvažujú o alternatívnom zdroji.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Minulý rok za ich potvrdenie dostali fyzici Nobelovu cenu. Pretože po sto rokoch detektory ukázali, že Albert Einstein mal opäť pravdu. A že gravitačné vlny nielenže existujú, ale že ich môžeme pozorovať, učiť sa z nich... čo otvára dvere k úplne novému okruhu astronómie.

Keď detektor LIGO na stopy gravitačných vĺn narazil, mali byť pozostatkami po ohromnej zrážke dvoch čiernych dier. Pretože keď sa zrazia takéto dva superhmotné kozmické objekty, metaforicky povedané, zatrasie to celým vesmírom.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz však niektorí vedci špekulujú, či to nemohli byť stopy po čomsi trochu inom. Čo keď to neboli čierne, ale skôr červie diery?

Načítavam video...

Nielen Morgan Freeman vie, že červie diery dokážu prečudesné veci. Sú to ale iba hypotetické objekty v kozme: to znamená, že sme na nič podobné dosiaľ vo vesmíre nenarazili.

Ale keby existovali, boli by to akési exotické príbuzné čiernych dier – niežeby už tie neboli dosť čudné – ktoré by mohli vytvárať akési skratky v priestore a čase.

Nová štúdia v magazíne Physical Review D teraz naznačuje, ako by sa dali nájsť v stopách gravitačných vĺn. Ak to veľmi zjednodušíme: gravitačné vlny po čiernych dierach po kratučkom čase zmiznú.

Gravitačné vlny po červích dierach tiež... až by sme nedokázali spoznať rozdiel. Lenže, potom sa pri červích dierach objaví slabučká ozvena.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by fyzici vedeli, po čom majú pátrať, aj naše dnešné detektory by možno, možno dokázali ten drobnučký rozdiel zachytiť.

To by bol potom dôkaz, že červia diera existuje. A nielen to.

Tím z belgickej univerzity v Luevene prišiel ešte s odvážnejším tvrdením: mohol by to byť dôkaz, že čierne diery vôbec neexistujú a jestvujú len diery červie.

Čo by bola zaujímavá správa pre budúcich astronautov.

Ďalšie správy z vedy:

Rodina fyzika Stephena Hawkinga chce jeho hlas vyslať k čiernej diere. Najdôležitejšie a najznámejšie práce slávneho vedca boli totiž práve o povahe takýchto exotických objektov.

Čierna diera roztrhala hviezdu, vedci po prvý raz túto udalosť priamo pozorovali. Kozmická kataklizma sa odohrala 150 miliónov svetelných rokov ďaleko, keď sa hviezda dostala príliš blízko k supermasívnej čiernej diere.

SkryťVypnúť reklamu

Na Marse by mohli prežiť veľmi čudné baktérie. Vedci narazili na zvláštny druh mikróbov, ktoré dokážu získavať energiu zo svetla za veľmi nepriaznivých podmienok. Takéto sinice zo Zeme by raz mohli pomáhať pri kolonizácii červenej planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu