Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Aj keď astronómovia predpokladajú, že smrť hviezdy v čiernej diere je bežným javom, doteraz zachytili len veľmi málo podobných udalostí. Medzinárodný tím vedcov však mal šťastie. Pri pozorovaní zrážky dvoch galaxií s názvom Arp 299 mali možnosť byť priamym svedkom jednej hviezdnej smrti.
Vo vzdialenosti 150 miliónov svetelných rokov od Zeme sa hviezda dostala príliš blízko k supermasívnej čiernej diere. Začala sa tým pomalá smrť hviezdy dvakrát hmotnejšej ako Slnko.
"Ešte nikdy doteraz sme nemali príležitosť priamo pozorovať vznik a vývoj výtrysku materiálu z takejto udalosti," opisuje výskum v tlačovej správe astronóm Miguel Perez-Torres z Andalúzskeho astrofyzikálneho inštitútu v Španielsku.
Udalosť vedci spozorovali už začiatkom roka 2005. Teleskopom zachytili jasný záblesk infračerveného žiarenia, ktorý vychádzal z jadra jednej z dvojice zrážajúcich sa galaxií. O niekoľko mesiacov na mieste objavili nový zdroj rádiového žiarenia.
Počas vyše desiatich rokov pozorovaní údaje z teleskopov ukázali, že zdroj žiarenia sa rozširoval jedným smerom. Presne toto by vedci čakali z rastúceho výtrysku materiálu. Čierna diera totiž nepohltí všetok materiál z hviezdy.
Postupne ako čierna diera trhá hviezdu, vzniká okolo nej disk. Silná gravitácia ťahá materiál dovnútra, no potom ho vystrelí do priestoru.
Analýza ukázala, že výtrysk sa šíri štvrtinou rýchlosti svetla.