BRATISLAVA. Ak trávite pri videohrách toľko času, že zanedbávate ostatné dôležité povinnosti v živote, môžete byť závislí.

Diagnóza vyplýva z nového, 11. vydania medzinárodnej klasifikácie chorôb, ktoré v pondelok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
WHO tak uznala klasifikáciu závislosti od videohier ako mentálnu poruchu. Aby sa diagnóza potvrdila, musí mať hráč okrem zanedbávania povinností ešte ďalšie dva symptómy.
Hráč má oslabenú schopnosť kontrolovať hranie, ktoré sa stupňuje dokonca aj vtedy, ak má na život negatívny vplyv. Hráč začne mať poruchy stravovania a spánku a obmedzí telesné činnosti.
Tretím symptómom je, že hranie vyvoláva úzkosť a vážne zaťažuje osobný, rodinný či pracovný život. Hráč teda neprestáva s hraním ani vtedy, ak sa zhoršuje jeho pracovný výkon.
Tri podmienky pre diagnózu sa musia podľa WHO prejavovať počas dvanástich mesiacov.
"Nestačí, aby hranie trvalo len pár hodín denne," vysvetľuje pre CNN navrhovateľ doktor Vladimir Poznyak z Úradu WHO pre duševné zdravie a závislosti od návykových látok.
Podľa Poznyaka sa diagnóza veľmi podobá na gamblerstvo či závislosť od návykových látok.
Nie všetci s klasifikáciou súhlasia. Psychológ Anthony Bean podľa CNN upozornil, že definícia je veľmi obšírna. Mnoho pacientov podľa neho používa hry ako spôsob vyrovnávania sa s depresiou či inými problémami. Americká psychiatrická asociácia podľa USA Today upozorňuje, že výskum v oblasti nie je dostatočný a medzi odborníkmi nie je zhoda, či ide o závislosť.
V roku 2016 napísali dve desiatky odborníkov otvorený list, v ktorom neodporučili WHO zahrnúť závislosť od videohier do novej klasifikácie.