SME

Zoom: Vedci zistili, či môžu byť v multiverze mimozemšťania

Mali sme iba šťastie?

Vypočujte si podcast

Mali sme len obrovitánske šťastie alebo je život vo vesmíre nevyhnutnosťou? Ak sa na túto zložitú otázku pozriete pohľadom kozmológa, ktorý verí na multiverzá, pravdepodobne ste za prvú možnosť.

Náš svet a život v ňom je len dielom obrovskej náhody. A my sme mali šťastie: žijeme vo výnimočnom vesmíre, kde sú všetky fyzikálne konštanty nastavené správne a kde všetko funguje v náš prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo aj nie. Nový vedecký výskum chystaný pre magazín Monthly Notices of the Royal Astronomical Society hovorí, že až taká veľká náhoda to byť nemusela. Kľúčom je totiž tmavá energia.

Rádiovlny staré viac ako trinásť miliárd rokov dokazujú, ako sa vesmír zrodil a ako rástol. A práve tmavá energia poháňa toto rozpínanie kozmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže podľa niektorých vedeckých hypotéz je jej vo vesmíre oveľa menej, než by malo byť. Vysvetlením môže byť, že sme iba anomália a že vo väčšine vesmírov je to nastavené lepšie.

Ak však máte podstatne viac tmavej energie, kozmos sa bude rozpínať rýchlejšie, inflácia bude väčšia, hmota bude vo vesmíre rozložená oveľa menej husto, nikdy nevzniknú galaxie, hviezdy ani planéty, tobôž život na nich.

Medzinárodný tím astrofyzikov však teraz urobil nové počítačové simulácie. A ukázal, že aj keď do kozmu pridáme stovky a stovkynásobne viac tmavej energie, ešte stále sa nič vážne neudeje. Na formovanie hviezd a planét to totiž bude mať len malý vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

To je dobrá správa. Neznamená síce dôkaz, že žijeme v mnohovesmíre. Ale ak by sme žili, život v ňom by nemusel byť iba kozmickou náhodou.

A... kto vie, možno sa pred nami množstvo mimozemských susedov iba ukrýva.

Ďalšie správy z vedy

V slnečnej sústave sa milióny rokov ukrýval medzihviezdny utečenec. Vedci narazili na asteroid, ktorý obieha Slnko v opačnom smere. Pravdepodobne prišiel z iných končín našej galaxie.

Objavil sa i ďalší nepriamy dôkaz o existencii Deviatej planéty. Hypotetická planéta za Neptúnom totiž pravdepodobne naklonila ďalšie obežné dráhy telies ďaleko od našej hviezdy.

Číňania chcú vyraziť na odvrátenú stranu Mesiaca a pristáť tam. Plánujú zároveň otestovať satelit, keďže spoza našej prirodzenej družice sa nedá komunikovať priamo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu