BRATISLAVA. Tisícky vedeckých štúdií za posledných dvadsať rokov ukázali, že geneticky upravená kukurica zvyšuje množstvo úrody a navyše prináša výhody aj pre zdravie.
Vedci urobili metaanalýzu viac ako šiestich tisícov štúdií zo Spojených štátov, Kanady, Južnej Ameriky, Európy, Číny či východnej Ázie.
Publikovali ju vo vedeckom magazíne Scientific Reports.
Menej toxínov

Talianski vedci skúmali štúdie od roku 1996, kedy zasadili prvú geneticky upravenú kukuricu.
Zistili, že v porovnaní s kukuricou, ktorá sa geneticky nemodifikovala, mala upravená kukurica celosvetovo väčšiu úrodu o 5,6 až 24,5 percenta.
Upravená kukurica tiež obsahovala až o 29 percent menej mykotoxínov. Obsahovala tiež nižšie množstvo (o približne tridsať percent) iných toxínov ako neupravené rastliny.
Môže za to práve úprava plodín, ktorá znižuje škodu spôsobenú hmyzom. Hmyz oslabuje imunitu plodín, čím sa zas zvyšuje riziko vzniku húb, ktoré vytvárajú mykotoxíny.
Karcinogénne mykotoxíny sú nebezpečné nielen pre zvieratá, ale aj ľudí. Neupravené plodiny môžu tieto toxíny obsahovať aj napriek čisteniu a kontrolám a preto stále predstavujú riziko v rozvojových krajinách.
Môžu vyriešiť problémy

"Analýza predstavuje efektívnu syntézu vedomostí o konkrétnom vedeckom probléme, o ktorom sa diskutuje," citujú talianske noviny la Repubblica spoluautorku štúdie Lauru Ercoliovú.
Medzi najčastejšie výhrady voči geneticky upraveným plodinám patria obavy z ich vplyvu na zdravie ľudí či neprirodzený zásah do prostredia.
Vedci však upozorňujú, že upravené plodiny môžu vyriešiť problémy s hladom v niektorých krajinách sveta.
DOI: 10.1038/s41598-018-21284-2