BRATISLAVA. V guatemalskej džungli sa väčšina tajomstiev mayskej civilizácie ukrývala v hustých lesných porastoch. Na ich odkrývaní spolupracovali aj slovenskí vedci, medzi nimi mayológ a vedúci slovenského tímu Milan Kováč a geodet Tibor Lieskovský.

Vďaka masívnemu leteckému laserovému skúmaniu sa medzinárodnému tímu podarilo objaviť viac ako 60-tisíc kamenných pyramíd, chrámov, ciest, kanálov a iných stavieb.
"Slovenskí vedci sa vo významnej miere podieľali na prevratných objavoch týkajúcich sa záhadnej civilizácie Mayov," píše Centrum mezoamerických štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v pozvánke na tlačovú konferenciu.
Výsledky veľkého medzinárodného výskumu predstavil minulý týždeň časopis National Geographic. Viac informácií o slovenskej účasti majú vedci prezradiť na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Letecké laserové zábery potvrdili, že oblasť na severe Guatemaly je systémom obydlí, ktorého veľkosť a hustotu doteraz vedci na základe pozemných výskumov výrazne podceňovali.
Tie naznačovali, že Mayovia žili v riedko osídlených mestách a trópy ich pomaly zabíjali. No nález veľkomiest, zložitých systémov ciest a zavlažovania dokazuje, že trópy Mayom prospievali.
"Teraz musíme brať do úvahy, že zložité spoločnosti mohli v trópoch vzniknúť a neskôr sa rozšíriť smerom von," povedal pre National Geographic archeológ Marcello Canuto, ktorý sa takisto do výskumu zapojil.