SME

Slováci objavili v Guatemale najstarší mayský nápis

Vzácnu stélu takmer vyhodili, najskôr ju považovali za obyčajný kameň.

Slovenskí archeológovia odkryli v Guatemale vzácne štukové masky.Slovenskí archeológovia odkryli v Guatemale vzácne štukové masky. (Zdroj: PETER VALENT - SAHI)

BRATISLAVA. Slovenský archeológ Daniel Kendrala objavil v guatemalskej oblasti Uaxactúnu prastarý mayský nápis.

Slovenská výprava tvrdí, že ide o doteraz najstarší nápis. Prepísali by tak dejiny jednej z najstarších svetových civilizácií. Nápis podľa odhadov archeológov pochádza z rokov 100 pred našim letopočtom až 100 po našom letopočte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kendrala patrí do tímu vedcov Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI), ktorý skúma mayskú civilizáciu v Guatemale od roku 2009. „Bolo to veľká náhoda. Najskôr to vyzeralo ako obyčajný kameň, ktorý vyhodili na kopu s ostatnou suťou. Až pri kontrole sme zistili, že to nie je iba kameň,“ hovorí archeológ Peter Valent zo SAHI.

SkryťVypnúť reklamu

Možno ide o kalendár

Ide o osem vytesaných hieroglyfických znakov v stĺpci pod sebou, na ktorých sa ešte zachovali stopy červenej farby.

„Hoci kamenné stély, ako pamätníky víťazstiev kráľov alebo osláv rôznych výročí, nie sú v mayských mestách ničím výnimočným, archeologický kontext nálezu jednoznačne ukazuje na obdobie medzi rokmi 100 pred Kristom až 150 po Kristovi čo je úplne unikátne,“ uviedol v tlačovej správe vedúci tímu profesor Milan Kováč.

Vedci zatiaľ nevedia čo je na vzácnej stéle napísané. Valent hovorí, že ide o kombináciu „číslic a písmen“. Špekulovať o význame nechcel, je zrejme písaný v staršej mayčine, ako je doposiaľ známa.

“Žiaľ, jeho forma je taká ranná a bez známych vzorov, že s jeho dešifrovaním budeme mať problémy. Sú tam určité podobnosti s nápismi na stenách v San Bartole, ktoré pochádzajú z toho istého obdobia, a ktoré by mohli indikovať, že máme pred sebou kalendárny záznam. Číslovky ani znaky však nezodpovedajú tomu, čo Mayovia používali neskôr,“ priznal Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

archeologovia_r9853_res.jpg

Tím SAHI pri práci v Uaxactúne

Odkryli "stratené" mestá

Archeológovia zo SAHI objavili od roku 2009 aj päť „stratených“ mayských miest a dal im vlastné názvy. Medzi nimi je napríklad Bolontun (v preklade „deväť kameňov“) s možno najstaršou mayskou podobou božstva vôbec. Tretím významným objavom tímu pod vedením profesora Milana Kováča bolo odhalenie dvoch štukových masiek v Uaxactúne, kde každá z nich dosahuje dĺžku 20 metrov.

Pochádzajú približne z prvého storočia po Kristovi a podľa archeológov je pravdepodobné, že ide o najväčšie mayské štukové masky, ktoré sa doteraz podarilo nájsť. Masky majú v centre obrovskú hlavu s jaguárími črtami, ktorá môže reprezentovať Slnko v podsvetí, po stranách sa nachádzajú hady, ktoré môžu reprezentovať Mliečnu cestu alebo Venušu.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky lokality sa nachádzajú v pralese. Je to súvislá plocha o rozlohe ako západne Slovensko. Pred tisícročím však patrila k najviac osídleným oblastiam,“ opísal Valent. Prečo zanikla mayská civilizácia ešte archeológovia nevedia. Podľa neho išlo o kombináciu vojen, možných klimatických zmien a toho, že mestá nezvládli vysoký nápor obyvateľov.

vedúci tímu archeológov sahi v guatemale milan kováč (vpravo)

Vedúcí tímu archeológov zo SAHI profesor Milan Kováč (vpravo) pri odkrytí štukovej masky.

Podobne ako v Grécku

„Mohli by sme to porovnať so situáciou v egyptológií. Ešte stále objavujeme politické dejiny miest a vzťahy medzi nimi, pretože zrejme fungovali systémom mestských štátov,“ hovorí Valent. Prirovnal by to starovekému Grécku, kde medzi sebou súperili zoskupenia okolo Sparty a Atén.“

Valent priznáva, že im chýbajú písomné pamiatky, pretože každý jeden nápis môže spomínať neznámych kráľov alebo mestá.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum je financovaný zo súkromných zdrojov, archeológovia majú v Guatemale licenciu do roku 2015. „Cieľom je zmapovať mayskú kultúru tak, že dokážeme rekonštruovať ich dejiny, zistiť funkciu architektonických štruktúr," uzatvára Peter Valent zo Slovenského archeologického a historického inštitútu.

mayovia_res.jpg

Nákres mayskej stély

Mayské mestá, ktoré objavili Slováci

Slovenskí archeológovia odkryli počas svojho výskumu päť starovekých mayských miest.

Bolontum (v preklade „9 kameňov“) - malé posvätné miesto. V meste objavili najstaršiu mayskú podobu božstva vôbec.

Tz´ibatnah (v preklade „Maľovaný dom“) - mesto pomenovali podľa unikátne zachovanej maľovanej a rytej výzdoby omietky v kompletne zachovanom dome mayskej elity. Archeológovia tu vykonávajú výskum od roku 2010. Objavili sa tu unikátne hroby, ihriská na rituálnu loptovú hru, tzv. graffiti a mimoriadne kompaktná a kvalitná architektúra. Centrum mesta obsahuje viac ako 160 kamenných budov.

SkryťVypnúť reklamu

Petnal (v preklade „Okrúhle mesto“) - Mesto objavili archeológovia v roku 2013, pritom ide o významné mestské centrum, ktoré má obrovskú centrálnu pyramídu so základňou približne 100 x 100 m.

Ch´anal (v preklade „Mesto kvapiek“) - archeológovia mesto pôvodne nazývali Manantial. Slovenský tím zistil, že ide o veľké a mimoriadne dôležité administratívne centrum severného Peténu. Objavil 26 kamenných stél, na niektorých sú zachované kompletné a dlhé nápisy. Práve podľa jedného z nich zistili, že sa mesto pôvodne volalo Ch´anal. Jedná sa tak o jediné z objavených miest, ktorému mohli Slováci vrátiť jeho pôvodné meno.

Kisin (v preklade „Diabol“ alebo „Vládca mŕtvych“) - mesto objavili slovenskí archeológovia v roku 2009. Ide o mimoriadne rozsiahle mesto s rozptýlenou výstavbou, kde sa nachádzajú monumentálne námestia, ihrisko na rituálnu loptovú hru a ďalšie veľké stavby.

SkryťVypnúť reklamu

SAHI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu