JERUZALEM, BRATISLAVA. Čerstvý držiteľ Nobelovej ceny za fyziku , Albert Einstein, v roku 1922 urobil zápisky svojich pocitov z novonadobudnutej slávy.
Neskôr papieriky venoval hotelovému poslíčkovi namiesto sprepitného so slovami, že vďaka jeho novej sláve raz môžu mať väčšiu hodnotu.
Zápisky s "teóriou šťastného života" sa v utorok predali v aukcii dokopy za 1,8 milióna dolárov.
Teória šťastného života
"Pokojný a skromný život prináša viac šťastia ako snaha o úspech kombinovaná s neustálym nepokojom," stojí po nemecky na jednom z papierikov, ktorý neskôr venoval hotelovému poslíčkovi. Einsteinovi totiž chýbali drobné na sprepitné.
Papierik sa podarilo predať v aukcii aukčného domu Winners za 1,56 milióna dolárov. Počiatočná cena bola dvetisíc dolárov a boj o zisk poznámky trval asi 25 minút, informuje tlačová agentúra Associated Press.
Druhá rada do života mala štartovaciu cenu tisíc dolárov a predala sa za 240-tisíc dolárov. Na papieri stálo: "Tam kde je vôľa, existuje aj cesta."
Ukrýval sa pred slávou
Albert Einstein sa o Nobelovom ocenení za fyziku dozvedel, keď v októbri 1922 odcestoval do Japonska, kde mal robiť sériu prednášok. Vo svojej ceste pokračoval a nezúčastnil sa slávnostného odovzdávania v decembri v Štokholme.
“Pokojný a skromný život prináša viac šťastia ako snaha o úspech kombinovaná s neustálym nepokojom.
„
Informácie o pobyte slávneho fyzika sa rýchlo rozšírili po celom Japonsku a každý chcel vidieť nového laureáta Nobelovky. Einstein sa pred slávou a zvýšeným záujmom ukryl v japonskom hoteli Imperial.
Rozhodol sa svoje pocity napísať na papieriky, ktoré sa ocitli v aukcii.
Identita kupcov nie je známa, predajca bol údajne príbuzný poslíčka, ktorý sa stretol s Einsteinom.