Najlepší mobil na trhu (jar 2018)

Huawei a Apple sú v súboji o top mobil, Samsung má vážnu konkurenciu. Špičkové smartfóny sa začínajú od 500 eur.

(Zdroj: Matúš Paculík / SME.sk)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších mobilov na súčasnom trhu. Zoradili sme ich podľa ceny, no cenový strop sme si nestanovili.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu. Naposledy sme text aktualizovali v apríli 2018.

Článok pokračuje pod video reklamou

iPhone X

Podrobná recenzia: Recenzia iPhone X: je to smartfón z budúcnosti

Je takmer 1400 eur za 256-gigabajtovú verziu nového smartfónu od Applu prehnaná suma? Obrovský záujem aj na Slovensku je dôkazom, že ľudia sú ochotní platiť za prémiové modely každý rok viac a viac.

iPhone X je po dlhých rokoch konečne úplne novým modelom, má krásny OLED displej natiahnutý od okraja po okraj a zbytočne by ste tu hľadali akékoľvek tlačidlo okrem klasickej trojice určenej pre hlasitosť a blokovanie displeja.

Krásny sklenený dizajn však nie je taký odolný, ako by si v Appli želali. Už po prvých týždňoch od uvedenia na trh bolo jasné, že bez adekvátneho obalu je riziko poškodenia pri páde veľmi vysoké.

Bezpečnosť sa už nespolieha na odtlačok prsta, ale na jedinečnosť tváre majiteľa. Spoľahlivo funguje aj v úplnej tme, no pri nesprávnom nastavení si pokojne popletie dvojičky či rovnako vyzerajúcu matku s jej dieťaťom.

Pri hardvéri nemusíte mať žiadne pochybnosti, výkon je bezkonkurenčný, akurát za väčšie dátové úložisko si výrazne priplatíte. V dnešných časoch je 64 gigabajtov málo, hlavne ak plánujete často fotiť nahrávať 4K videá.

iPhone X je aj vynikajúci fotomobil, jeho duálny systém patrí aj po vyše pol roku od uvedenia medzi špičku. Pri spomalenom videu za konkurenciou zaostáva, ale ako jeden z mála dokáže nahrať video rýchlosťou 60 snímok za sekundu aj pri 4K rozlíšení.

Cena: 1199 eur (aktuálna cena a dostupnosť iPhone X)

+ inovácie, výkon, skvelý fotoaparát
- extrémna cena

Samsung Galaxy S9+

Podrobná recenzia: Samsung Galaxy S9+ je skvelý smartfón, ktorému chýbajú inovácie

Najlepší smartfón od Samsungu je opäť o niečo rýchlejší, lepšie fotí a je aj poriadne drahý. V základnej 64-gigabajtovej verzii si zaň výrobca pýta 949 eur, čo je stále o dosť menej ako v prípade iPhone X.

Najvýraznejším prvkom smartfónu je aj pri Samsungu špičkový 6,2-palcový AMOLED displej, znova netradične natiahnutý do výšky a vybavený jemným rozlíšením 1440 x 2960 bodov. Kým pri predchádzajúcom modeli Galaxy S8 bol nový pomer strán netradičnou novinkou, tak dnes podobné riešenie nájdete aj na lacných čínskych modeloch.

Nový Samsung je kvalitný, pekný a v zásade bez dizajnovej chyby, teda ak nerátame stále nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov. Smartfón si môžete okrem prsta odomknúť aj pomocou snímania tváre či dúhovky. Aj pri tomto modeli pouvažujte nad puzdrom, kovový je totiž len rám a pád na zem by sa nemusel zaobísť bez následkov.

Samsung poteší všetkých fotografov, jeho duálne riešenie patrí medzi súčasnú špičku k Appli a Huawei. Kvalita fotografií je vynikajúca nielen počas slnečných dní, dobre zvládne šero a ani za nočné zábery sa hanbiť nebudete.

Firma má v ponuke aj lacnejšiu verziu Galaxy S9, za ktorú si pýta o stovku menej. Tento smartfón je trochu menší a jeho fotoaparát má len jeden snímač. V tejto cenovej kategórii je však konkurencia silnejšia a klasický Galaxy S9 nie je veľmi výhodnou kúpou.

Cena: 949 eur (aktuálna cena a dostupnosť Samsung Galaxy S9+)

+ dizajn, špičkový hardvér, fotoaparát
- bez výrazných zmien, zbytočný Bixby

Huawei P20 Pro

Podrobná recenzia: Test: Huawei P20 Pro je nočnou morou konkurencie

Najväčším prekvapením prvej polovice tohto roku je od Huawei. Model P20 Pro sa na konkurenciu nedoťahuje, v mnohých smeroch ju bez problémov prekonáva. Či už po stránke dizajnu, výkonu, alebo vďaka vynikajúcim fotografiám.

Práve fotoaparát je hlavným lákadlom, pričom ako prvý na svete pozostáva až z troch snímačov. Ich kombináciou dokáže smartfón spraviť skutočne skvelé fotografie aj pri zlých svetelných podmienkach či v noci. Trochu vylepšenia by si zaslúžilo video, na ktorom nám chýbala lepšia stabilizácia a vyššia snímková frekvencia pri 4K rozlíšení.

Hrubé čísla výkonu za predchádzajúcou dvojicou modelov mierne zaostávajú, ale reálne používanie je bezproblémové a navyše firma si navrhuje čipy sama, čo robí už len Apple a Samsung.

Hneď po vybalení je v zariadení moderný systém Android 8.1 s dobrou nadstavbou EMUI. Od množstva zbytočných aplikácií vás výrobca ochránil a na rozdiel od Samsungu sa Huawei nesnaží nasilu pretláčať vlastný obchod s aplikáciami či vlastnú verziu asistenta.

Oveľa zaujímavejší je AI čip, ktorý výrazne pomáha pri fotoaparáte. Dokáže totiž presne a bez oneskorenia rozoznať fotenú scénu, pre ktorú následne upraví nastavenia. Cena 850 eur nie je vôbec prehnaná, navyše vo farebných verziách je P20 Pro jedným z najkrajších smatfónov na trhu.

Cena: 849 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei P20 Pro)

+ dizajn, výkon a výdrž, špičkový fotoaparát
- cena, nemá bezdrôtové nabíjanie

Sony Xperia XZ2 Compact

Nájsť dnes prémiový smartfón s menším displejom je ťažké. Ponuka je veľmi obmedzená a okrem iPhone 8 je zaujímavou alternatívou len nová Xperia XZ2 Compact. Sony tento koncept úspešne využíva už roky, ale tentoraz sa menšia verzia priblížila viac k tej klasickej.

Pred pár rokmi by sme päťpalcový displej zaradili k extrémne veľkým modelom. Dnes je to kompaktné riešenie, navyše pri drahých modeloch už veľmi vzácne. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa displej mierne natiahol do výšky a má jemnejšie Full HD+ rozlíšenie.

Kompaktná verzia nie je pri hardvéri nijako ochudobnená, základom je súčasná špička v podobe čipu Snapdragon 845 a operačnej pamäte s kapacitou 4 gigabajty. Pravdepodobne si dokúpite pamäťovú kartu, keďže pre dáta je určené len 64-gigabajtové úložisko.

Veľmi dobrý fotoaparát zaujme hlavne funkciou spomaleného videa, ktoré vie nahrať vo Full HD rozlíšení pri rýchlosti až 960 snímok za sekundu. Celkovo je fotoaparát veľmi dobrý, hoci za súčasnou špičkou v podobe Huawei P20 Pro mierne zaostáva, hlavne pri horších svetelných podmienkach.

Výkonný hardvér a 2870 mAh batéria si vybrali daň v podobe väčšej hrúbky a hmotnosti 180 gramov. Kompaktná Xperia meria až 12 milimetrov, čo je v ére 8-milimetrovej konkurencie nevýhoda. Prináša to jedno pozitívum, v ruke sa totiž drží veľmi príjemne.

Cena: 599 eur (aktuálna cena a dostupnosť Sony Xperia XZ2 Compact)

+ pekný dizajn, vysoký výkon, spomalené video
- hrúbka

Honor View 10

Honor sme odporúčali hlavne v témach o cenovo dostupných modeloch, no model View 10 je skutočným prémiovým modelom. Na súčasnú špičku v podobe iPhone X a Huawei P20 Pro síce nestačí, no toto drobné zaostávanie kompenzuje cenou pod 500 eur.

Pri takej nízkej cene ponúka veľký, skoro 6-palcový displej s Full HD+ rozlíšením a kvalitné kovové telo, v ktorom je jeden z najlepších čipov súčasnosti. Kirin 970 bez problémov zvláda všetky náročné aplikácie, hry a zároveň má najpokrokovejší AI čip.

Zjednodušene by sme Honor View 10 mohli prirovnať k odľahčenej verzii modelu Huawei Mate 10 Pro. Najväčším rozdielom je tu odlišný dizajn, za ktorý Honor nechválime. Je totiž zhodný s rok starým modelom Honor 8 Pro a v dnešných časoch mu tu nepomôže ani pekná modrá farba.

Fotoaparát je samozrejme duálny, tvorí ho kombinácia farebného a čiernobieleho senzora, pričom jedinou nevýhodou je absencia optickej stabilizácie. Ak ste niekedy fotili s Mate 10 Pro, tak viete, čo môžete od Honoru čakať. Rovnaké je prostredie, funkcie, dokonca vám tu bude pomáhať AI čip.

Pri aktuálnej cene 499 eur je Honor View 10 jedným z najzaujímavejších smartfónov na trhu. Má vynikajúcu výbavu, veľmi dobrý displej a dostatok výkonu aj na pár rokov dopredu. Jediným slabým miestom je dizajn, ktorý už dávno nie je moderný.

Cena: 499 eur (aktuálna cena a dostupnosť Honor View 10)

+ výkon, dobrý fotoaparát, cena
- bez optickej stabilizácie, nevýrazný dizajn

Aj drahý smartfón si dobre preverte

Vysoká cena ešte nezaručuje, že si domov donesiete dokonalý smartfón. Pri výbere si preto vyčleňte dostatok času na zistenie dôležitých informácií o svojich favoritoch. Aj drobnosti totiž dokážu znepríjemniť jeho dennodenné používanie.

V najvyššej cenovej hladine je použitý hardvér najmenší problém, teda pokiaľ nie ste vyslovene fanatik do výsledkov testovacích aplikácií. Všetky súčasné modely sú extrémne výkonné, či už z pohľadu náročných aplikácií, alebo hier.

Namiesto porovnávania bodov vo výsledkoch si zistite, ako výrobca pristupuje k softvérovým aktualizáciám. Aj ten najlepší hardvér totiž potrebuje najnovšiu verziu operačného systému.

Namiesto sľubov od výrobcu sa pozrite, aká verzia systému je dostupná pre jeho dve posledné vlajkové lode.

Lebo ak sa o svoje staršie modely vôbec nezaujíma, tak tento svoj prístup pravdepodobne len tak rýchlo nezmení.

Dôležitá je aj obľúbenosť značky pri výrobcoch doplnkov. Na nový iPhone či Samsung si ochranný obal kúpite ešte pred oficiálnym vydaním smartfónu, pre zvyšné modely býva výber slabý aj niekoľko týždňov po začatí predaja.

Vyžadujte špičkový fotoaparát a veľkú pamäť

Dobrý smartfón musí fotiť aspoň rovnako dobre ako bežný kompaktný fotoaparát. Tohto trendu sa už niekoľko rokov držia najväčšie značky, a preto kúpou prémiového smartfónu automaticky získate aj slušný fotoaparát, ktorý máte vždy po ruke.

Honba za čo najvyšším počtom megapixelov našťastie skončila už pred pár rokmi a dnes je cieľom čo najkvalitnejšia fotografia. Najnovší trend v podobe duálneho fotoaparátu úspešne vyskúšali viacerí výrobcovia od Huawei cez Honor, LG, Asus až po Apple.

Duálny fotoaparát nájdete aj pri mnohých čínskych smartfónoch, ktoré sú výrazne lacnejšie v porovnaní s nami odporúčanými modelmi. Kvalita ich fotografií je vo väčšine prípadov na úplne inej úrovni.

Spolu s fotografiami myslite aj na kapacitu úložného priestoru, prípadne aj na cloudové služby. Aktívny fotograf spraví za rok pokojne aj 10-tisíc fotografií a hodiny videa. Preto ak nechcete riešiť neustále mazanie obsahu, investujte do väčšej pamäte.

Pri novom prémiovom smartfóne vyžadujte najmenej 64, optimálne aspoň 128 gigabajtov. Riešením je aj slot na pamäťovú kartu, ktorý však nenájdete pri všetkých modeloch.

Jej kúpou veľmi neušetríte, keďže lacné sú len základné verzie s nízkou rýchlosťou čítania a zapisovania dát.

Ktorý je najlepší?

Fanúšikovia Apple majú vo výbere jasno a je zbytočné ich prehovárať. iPhone X je skvelý smartfón s vynikajúcim fotoaparátom, vysokým výkonom a, žiaľ, aj extrémnou cenou.

Väčšina zákazníkov na Slovensku však používa operačný systém Android, kde má svoje kontakty, aplikácie a celý ekosystém. Pre väčšinového zákazníka na Slovensku je tak najlepším telefónom na trhu Huawei P20 Pro. Je nielen výkonný, ale aj veľmi pekný a jeho fotoaparát je skutočne vynikajúci.

Obidva modely sú zároveň extrémne drahé, za iPhone v 256 gigabajtovej verzii zaplatíte skoro 1400 eur. Ak hľadáte špičkové zariadenie, ale stále beriete ohľad na cenu, najlepšou voľbou je Honor View 10.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 2. Najužitočnejšia appka
 3. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 4. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 5. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 6. Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady
 7. Vozidlá Kia ekologickej budúcnosti
 8. Dobro, kľúč ku šťastnému osudu
 9. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu
 10. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur
 1. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 2. Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC
 3. Cestárske kariérne dni 2018 na SvF
 4. Najužitočnejšia appka
 5. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 6. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 7. Otvorenie akademického roka 2018/2019 na EU v Bratislave
 8. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 9. Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady
 10. Vozidlá Kia ekologickej budúcnosti
 1. Do boja s plastovým odpadom na Slovensku vstúpil prvý reťazec 28 565
 2. Najužitočnejšia appka 14 916
 3. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur 12 829
 4. V O2 to s dátami poriadne prehnali 9 038
 5. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej 7 780
 6. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu 6 558
 7. Čerstvosť je o správnom skladovaní. Reportáž zo skladu Kauflandu 6 407
 8. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách 5 067
 9. Osem dovolenkových destinácii, kde leto ešte nekončí 3 258
 10. Zmenky a dlhopisy s fixným výnosom 5 – 6,6 % p.a. 2 642

Téma: iPhone


Článok je zaradený aj do ďalších tém Samsung (Ekonomika), Huawei, HTC, Samsung (Tech), Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.

Neprehliadnite tiež

Prvočísla nie sú náhodné. Ak sa na ne pozeráte ako fyzický útvar

Našli vzťah medzi prvočíslami a kryštálmi.

Prvočísla nie sú náhodné. Ak sa na ne pozeráte ako fyzický útvar

Našli vzťah medzi prvočíslami a kryštálmi.

PODCAST ZOOM

Zoom: Probiotiká sú vo väčšine prípadov podvod

Majú pomáhať, majú nás liečiť. Akurát nefungujú.

Kto je Maezawa, muž, ktorý poletí do vesmíru so SpaceX

Miluje umenie a začínal ako bubeník.