Najlepší mobil na trhu (Vianoce 2017)

Samsung a Apple sa v boji o top mobil na trhu naťahujú s čínskymi značkami. Špičkové smartfóny začínajú od 600 eur.

(Zdroj: Nokia)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších mobilov na trhu. Pri ich výbere sme nemali stanovený cenový strop. Predstavujú výber najlepších mobilov na svete v súčasnosti.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu. Naposledy sme text aktualizovali v novembri 2017.

Článok pokračuje pod video reklamou

iPhone X

Podrobná recenzia: Recenzia iPhone X: je to smartfón z budúcnosti

Je skoro 1400 eur za 256-gigabajtovú verziu nového Apple smartfónu prehnaná suma? Obrovský záujem aj na Slovensku je dôkazom, že ľudia sú ochotní platiť za prémiové modely každý rok viac a viac.

iPhone X je po dlhých rokoch konečne úplne novým modelom, má krásny OLED displej natiahnutý od okraja po okraj a zbytočne by ste tu hľadali akékoľvek tlačidlo okrem klasickej trojice určenej pre hlasitosť a blokovanie displeja.

Krásny sklenený dizajn ale nie je tak odolný, ako by si v Apple želali. Už po prvých týždňoch od uvedenia na trh bolo jasné, že bez adekvátneho obalu je riziko poškodenia pri páde veľmi vysoké.

Bezpečnosť sa už nespolieha na odtlačok prsta, ale na jedinečnosť tváre majiteľa. Spoľahlivo funguje aj v úplnej tme, no pri nesprávnom nastavení si pokojne popletie dvojičky, či rovnako vyzerajúcu matku so svojim dieťaťom.

Pri hardvéri nemusíte mať žiadne pochybnosti, výkon je bezkonkurenčný, akurát za väčšie dátové úložisko si výrazne priplatíte. V dnešnej dobe je 64 gigabajtov málo, hlavne ak plánujete často fotiť nahrávať 4K videá.

Cena: 1199 eur (aktuálna cena a dostupnosť iPhone X)

+ inovácie, výkon, skvelý fotoaparát
- extrémna cena

Samsung Galaxy Note 8

Podrobná recenzia: Galaxy Note 8 je najlepší smartfón súčasnosti (recenzia)

Ste ochotní zaplatiť za najlepší Android smartfón tisíc eur? Nový Galaxy Note je veľký, krásny a hlavne výkonný. Firma európsku verziu vybavila vlastným čipom Exynos 8895, množstvom operačnej pamäti a len 64-gigabajtovým úložiskom pre dáta.

Najvýraznejším prvkom smartfónu je aj pri Samsungu špičkový 6,3-palcový AMOLED displej, znova netradične natiahnutý do výšky a s netradičným rozlíšením 1440 x 2960 bodov. Kým pri Galaxy S8 bol netradičnou novinkou, tak dnes podobné riešenie nájdete aj pri lacných čínskych modeloch.

Veľký Note nemá z pohľadu kvality a konštrukcie žiadnu výraznú chybu, teda až na nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov. Smartfón si môžete okrem prstu odomknúť aj s pomocou snímania tváre, či dúhovky. Aj pri tomto modeli ale pouvažujte nad puzdrom, kovový je totiž len rám.

Samsung poteší aj všetkých fotografov, jeho duálne riešenie patrí medzi súčasnú špičku k Apple a Huawei. Kvalita fotografií je vynikajúca nielen počas slnečných dní, dobre zvládne šero a s trochou šikovnosti dosiahnete skutočne dobré nočné zábery.

Každý Note v sebe schováva špeciálne dotykové pero, určené hlavne pre robenie poznámok a kreatívnu činnosť. Ak svoj smartfón používate hlavne ako pracovný nástroj, môže byť práve pero neoceniteľnou pomôckou.

Cena: 999 eur (aktuálna cena a dostupnosť Samsung Galaxy Note 8)

+ dizajn, špičkový hardvér, funkcie, fotoaparát
- ergonómia, vysoká cena

Huawei Mate 10 Pro

Podrobná recenzia: Podrobná recenzia: Test: Vyrobil Huawei najlepší fotomobil na svete?

Netradičný dizajn, kvalitné materiály, krásny displej, vysoký výkon a perfektný duálny fotoaparát. Nový Mate 10 Pro od čínskeho Huawei je aktuálne cenovo najdostupnejší špičkový smartfón vhodný aj pre náročných používateľov.

Po vzore súčasných trendov má veľký, 6-palcový OLED displej, avšak vďaka extrémne tenkým okrajom okolo displeja je len o pár milimetrov väčší, ako iPhone 8 Plus. Škoda, že rozlíšením za konkurenciou zaostáva, mierne rozšírené Full HD je však našťastie priemerné len na papieri.

Jeho hardvér patrí k najlepším na trhu, pričom čip si firma navrhla sama, má 8 jadier, výkonnú grafickú časť a jedno z vôbec prvých riešení pre umelú inteligenciu. Pri dátach si budete musieť vystačiť s kapacitou 128 gigabajtov, žiadny slot na pamäťovú kartu tu totiž nenájdete.

Odhliadnuc od vysokého výkonu a prvého poriadneho využitia AI čipu je nový Huawei hlavne špičkový fotomobil. Jeho duálny fotoaparát bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Leica a zahanbí všetky základné kompaktné fotoaparáty.

Veľmi dobre zvláda aj problémové situácie pri nočnom fotení a vo večernom šere. Navyše na jedno nabitie zvládne dva dni, pri moderných smartfónoch vec stále nevídaná. Bezdrôtovo ho bohužiaľ nenabijete.

Cena: 799 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei Mate 10 Pro)

+ dizajn, výkon a výdrž, špičkový fotoaparát
- cena, nemá bezdrôtové nabíjanie

HTC U11

Značka HTC nie je mŕtva a po rokoch stagnácie a zlých predajov má veľmi slušnú ponuku smartfónov. Model U11 je aktuálne jeden z najlepších, čo si firma dobre uvedomuje a pýta si zaň aj adekvátnu cenu.

Podrobná recenzia: Test: Nový smartfón od HTC budete stískať s radosťou

Hardvér má ten najlepší, výkonný Snapdragon 835 doplnený o 4 gigabajty pamäti a 64 gigabajtové dátové úložisko. Nezaostáva ani displej, pri 5,5-palcovej uhlopriečke ponúka jemné rozlíšenie 2560 x 1440 bodov a skvelé podanie farieb.

Ak je jednou z vašich hlavných požiadaviek čo najlepší fotoaparát, tak ste našli svoj smartfón. HTC U11 má jeden z najlepších, ak nie rovno najlepší fotoaparát medzi smartfónmi.

Má vysoký dynamický rozsah, reálne podanie farieb a poradí aj s kontrastnými, či nočnými scénami. Vynikajúce je aj video, pri ktorom okrem priestorového záznamu dokáže smartfón priblížiť zvuk z konkrétneho miesta a pomôže odfiltrovať okolitý šum.

Okrem klasickej skupiny tlačidiel môžete smartfón ovládať aj súčasným zatlačením jeho bočných hrán. Ovládanie stlačením je prekvapivo prirodzené a praktické, najmä ak držíte telefón v jednej ruke.

Pre stlačenie si totiž môžete nastaviť rôzne akcie, napríklad dlhé stlačenie spustí fotoaparát a následné krátke spraví fotografiu. Úroveň sily stlačenia si prispôsobíte vo viacerých krokoch.

Cena: 699 eur (aktuálna cena a dostupnosť HTC U11)

+ dizajn, vysoký výkon, jeden z najlepších fotoaparátov
- nemá analógový výstup

Nokia 8

Legendárna Nokia nie je mŕtva a jej ponuka Android smartfónov nemá vyslovene slabé miesto. Jej aktuálne najlepší model s jednoduchým označením 8 má všetko, čo by sme čakali od prémiového smartfónu, no našťastie s cenou pod hranicou 600 eur.

Podrobná recenzia: Test: Nokia 8 nepotrebuje k úspechu nostalgiu

Je extrémne výkonný, má dostatok pamäte, displej s vysokým rozlíšením a čistý dizajn s hrúbkou pod 8 milimetrov. Vzhľad smartfónu je konzervatívny, v dobe bezrámčekových dizajnov ale pre niektorých používateľov na nezaplatenie.

Kým v minulosti bola Nokia známa a obľúbená aj kvôli vlastnému operačnému systému, jej nové smartfóny majú Android v úplne čistej verzii bez dodatočných úprav a aplikácií. Vylepšení je len niekoľko, tou hlavnou je špičková aplikácia fotoaparátu.

Pochvalu si zaslúži aj duálny fotoaparát so Zeiss optikou, kombinuje farebný senzor s čiernobielym a vo svojej cenovej kategórii je jedným z najlepších.

Pri výkone nemusíte mať žiadne obavy, jeden z najlepších čipov súčasnosti, Snapdragon 835, dokáže plynulo rozhýbať graficky najnáročnejšie hry aj vo vysokom rozlíšení 2560 x 1440 bodov.

Cena: 599 eur (aktuálna cena a dostupnosť Nokia 8)

+ čistý systém, dizajn, vysoký výkon
- cena mohla byť nižšia

Honor 9

Honor je značka, ktorou sa Huawei snaží osloviť mladú, cenovo citlivú generáciu. Jej najlepší kompaktný model je síce najlacnejších v našom výbere, no za svoje peniaze dostanete skvelý smartfón s výkonným hardvérom, dobrým fotoaparátom a veľmi pekným dizajnom.

Podrobná recenzia: Test Honor 9: lepší a krajší smartfón za 500 eur nekúpite

Pre Honor hovorí vynikajúco zladený hardvér so 4-gigabajtovou kapacitou operačnej pamäti, veľmi dobrý a hlavne kompaktný 5,15-palcový displej a stále dobrá ergonómia ovládania.

Honor využíva čipy priamo od Huawei, konkrétne v tomto prípade novší model Kirin 960. V testovacích aplikáciách je Honor na špičke, no za najlepšími modelmi od HTC, Apple a Samsungu ale zaostáva.

Honor 9 vás môže zaujať aj veľmi pekným dizajnom. Hlavne v modrej farebnej verzii pôsobí zaujímavo. Fotoaparát má dva snímače s rozlíšením 20 a 12 MPx.

Výsledok je vysoko nadpriemerný aj pri horších svetelných podmienkach, no občas cítiť chýbajúcu optickú stabilizáciu. Smartfón kúpite v akcii už za 429 eur.

Cena: 429 eur (aktuálna cena a dostupnosť Honor 9)

+ krásny dizajn, výkon, stále rozumná cena
- fotoaparát bez optickej stabilizácie

Aj drahý smartfón si dobre preverte

Vysoká cena ešte nezaručuje, že si domov donesiete dokonalý smartfón. Pri výbere si preto vyčleňte dostatok času na zistenie dôležitých informácií o svojich favoritoch. Aj drobnosti totiž dokážu znepríjemniť jeho dennodenné používanie.

V najvyššej cenovej hladine je použitý hardvér najmenší problém, teda pokiaľ nie ste vyslovene fanatik do výsledkov testovacích aplikácií. Súčasná ponuka tých najlepších modelov je extrémne výkonná, či už z pohľadu náročných aplikácií, alebo hier.

Namiesto porovnávania bodov vo výsledkoch si zistite, ako výrobca pristupuje k softvérovým aktualizáciám. Aj ten najlepší hardvér totiž potrebuje najnovšiu verziu operačného systému.

Namiesto sľubov od výrobcu sa pozrite, aká verzia systému je dostupná pre jeho dve posledné vlajkové lode.

Lebo ak sa o svoje staršie modely vôbec nezaujíma, tak tento svoj prístup pravdepodobne len tak rýchlo nezmení.

Dôležitá je aj obľúbenosť značky pri výrobcoch doplnkov. Na nový iPhone či Samsung si ochranný obal kúpite ešte pred oficiálnym vydaním smartfónu, pre zvyšné modely býva výber slabý aj niekoľko týždňov po začatí predaja.

Vyžadujte špičkový fotoaparát a veľkú pamäť

Dobrý smartfón musí fotiť aspoň rovnako dobre, ako bežný kompaktný fotoaparát. Tohto trendu sa už niekoľko rokov držia najväčšie značky a preto kúpou prémiového smartfónu automaticky získate aj slušný fotoaparát, ktorý máte vždy po ruke.

Honba za čo najvyšším počtom megapixelov našťastie skončila už pred pár rokmi a dnes je cieľom čo najkvalitnejšia fotografia. Najnovší trend v podobe duálneho fotoaparátu úspešne vyskúšalo viacero výrobcov, od Huawei cez Honor, LG, Asus, až po Apple.

Duálny fotoaparát nájdete aj pri mnohých čínskych smartfónoch, ktoré sú výrazne lacnejšie v porovnaní s nami odporúčanými modelmi. Kvalita ich fotografií je vo väčšine prípadov na úplne inej úrovni.

Spolu s fotografiami myslite aj na kapacitu úložného priestoru, prípadne aj na cloudové služby. Aktívny fotograf spraví za rok pokojne aj 10 tisíc fotografií a hodiny videa. Preto ak nechcete riešiť neustále mazanie obsahu, investujte do väčšej pamäte.

Pri novom prémiovom smartfóne vyžadujte minimálne 64, optimálne aspoň 128 gigabajtov. Riešením je aj slot na pamäťovú kartu, ktorý ale nenájdete pri všetkých modeloch.

Jej kúpou ale veľmi neušetríte, keďže lacné sú len základné verzie s nízkou rýchlosťou čítania a zapisovania dát. Rýchla karta s kapacitou 128 gigabajtov stojí približne 90 eur.

Ktorý je najlepší?

Fanúšikovia Apple majú vo výbere jasno a je zbytočné ich prehovárať. iPhone X je skvelý smartfón s vynikajúcim fotoaparátom, vysokým výkonom a bohužiaľ aj extrémnou cenou.

Väčšina zákazníkov na Slovensku však používa operačný systém Android, kde má svoje kontakty, aplikácie a celý ekosystém. Pre väčšinového zákazníka je tak najlepší telefón na trhu Galaxy Note 8 od Samsungu. Vynikajúci dojem z krásneho dizajnu a perfektného displeja kazí jedine horšia ergonómia používania.

Obidva modely sú zároveň extrémne drahé, za iPhone v 256 gigabajtovej verzii zaplatíte skoro 1400 eur. Ak hľadáte špičkové zariadenie, ale stále beriete ohľad na cenu, najlepšou voľbou je Nokia 8.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 2. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 3. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 4. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 5. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 6. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 7. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy
 8. Talent - vzdelanie - úspech
 9. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám
 10. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Mateja Kračinovského
 2. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 3. BILLA Slovensko zavádza nové ekologickejšie tašky
 4. Študenti architektúry SvF STU predstavili návrh obnovy paláca
 5. Naše finančné družstvo - vlastnené bežnými ľuďmi
 6. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 8. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 9. Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov
 10. Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota
 1. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 16 105
 2. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 8 389
 3. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 8 245
 4. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 8 119
 5. Online test: Aké bude Vaše zdravie o pár rokov? 6 573
 6. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 5 464
 7. Motorkári sú šťastnejší ľudia. Prečo je to tak? 5 004
 8. Dovolenka s deťmi v Grécku: Najlepšie hotely pre rodiny 4 436
 9. Máte radi zázvorový čaj? Táto slovenská firma s ním prišla prvá 4 195
 10. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 4 077

Téma: Samsung


Článok je zaradený aj do ďalších tém Huawei, HTC, Samsung, Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Raši vraj Vadalu nepozná, Drucker s prezidentom hovoril aj o Gašparovi

Pellegrini odovzdal prezidentovi druhý návrh na členov vlády.

Neprehliadnite tiež

Deaktivovať či zmazať Facebook. Návod, ako sa odstrihnúť zo siete

Po škandále s osobnými údajmi miliónov používateľov mnohí zvažujú, či sa neodhlásia natrvalo.

Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť

Ľudí trápi bezpečnosť chladničiek, zabúdajú však na svoj router.

NASA zrušila zákaz, nové misie môže poháňať nukleárne palivo

Sondy sa budú môcť dostať hlbšie do vesmíru.

Podkopáva dôveru a ničí vzťahy. Prečo vlastne vznikla žiarlivosť?

Zameriavať sa na partnerovu zradu nemusel byť najlepší spôsob, ako nevere predchádzať.