Najlepší mobil na trhu (leto 2017)

Samsung a Apple sa v boji o top mobil na trhu naťahujú s čínskymi značkami. Špičkové smartfóny začínajú od 600 eur.

(Zdroj: Honor)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších mobilov na trhu. Pri ich výbere sme nemali stanovený cenový strop. Predstavujú výber najlepších mobilov na svete v súčasnosti.

Tento článok budeme pravidelne upravovať a nájdete v ňom vždy aktuálny výber mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu. Naposledy sme text aktualizovali v júli 2017.

Samsung Galaxy S8+

Podrobná recenzia: Podrobná recenzia: Testovali sme Samsung Galaxy S8, smartfón z iného sveta

Najlepší smartfón od Samsungu je veľmi drahý, ale aj krásny, výkonný a fotí skvelé fotografie. Navyše vďaka netradičnému displeju si ho určite nepomýlite so žiadnou konkurenciou.

Len on totiž má špecifický pomer strán, tenký horný a spodný okraj, či po bokoch zaoblený displej. Subjektívne výhrady máme k ergonómii, ktorá nemusí vyhovovať každému.

Galaxy S8+ má veľký, 6,2-palcový displej s rozlíšením 2960 x 1440 bodov. Kúpiť si môžete aj jeho menšiu 5,8-palcovú verziu, pri nej ušetríte rovnú stovku. Hardvér je pri obidvoch modeloch rovnaký, čiže jeden z najvýkonnejších 8-jadrových čipov doplnený o grafickú časť Adreno 540 a 4 gigabajty operačnej pamäte. Pre dáta je pripravená 64-gigabajtová pamäť, rozšíriť si ju môžete MicroSD kartou.

Samsung svoj najlepší smartfón vybavil vynikajúcim fotoaparátom a množstvom funkcií.

Nájdete tu NFC, moderný USB konektor a rôzne bezpečnostné prvky ako je napríklad snímač dúhovky a rozpoznanie tváre. Škoda, že senzor odtlačkov prstov dizajnéri umiestnili na to najmenej vhodné miesto, hneď vedľa fotoaparátu.

Cena: 899 eur (aktuálna cena a dostupnosť Samsung Galaxy S8+)

+ dizajn, výkon, krásny displej, fotoaparát
- horšia ergonómia, vysoká cena

iPhone 7 Plus

Má zo všetkých modelov najmenšie rozlíšenie displeja, papierovo najhorší hardvér, vysokú cenu, no aj tak sú jeho predaje vysoké.

iPhone si stále drží svoje miesto medzi najlepšími smartfónmi a nevadí, že za jeho 256-gigabajtovú verziu výrobca pýta 1100 eur. Tej základnej, 32-gigabajtovej sa ale oblúkom vyhnite.

Používa totiž výrazne pomalšie pamäťové čipy a hlavne, aj pri bežnom používaní ju zaplníte behom pár mesiacov.

Podľa papierových parametrov by výkon smartfónu nemal stačiť ani na strednú triedu, no použitý 4-jadrový čip a 3 gigabajty operačnej pamäti prekonajú väčšiu súčasných top Android smartfónov. Reakcie systému sú bleskové a nenájdete aplikáciu, ktorá by bola nad možnosti iPhone 7 alebo 7 Plus.

Vynikajúci je aj duálny fotoaparát (lacnejší iPhone 7 má klasický fotoaparát), vybavený optickou stabilizáciou a špeciálnou funkciou pre fotenie portrétov.

Spokojní budete aj s videom v 4K rozlíšení, či so spomaleným efektom v HD rozlíšení s 240 snímkami za sekundu. Pre fanúšikov značky je iPhone 7 / 7 Plus stále špičkovým smartfónov a vôbec nevadí, že za zvyšnou konkurenciou papierovo zaostáva.

Cena: 839 eur (aktuálna cena a dostupnosť iPhone 7 Plus)

+ dizajn, výkon, systém
- len Full HD rozlíšenie, nepoužiteľná 32 GB verzia

Huawei Mate 9 Pro

Pred pár rokmi Huawei ponúkal smartfóny s dobrým pomerom ceny k výkonu, dnes sa nebojí prísť na trh s jedným z najdrahších smartfónov vôbec. Model Mate 9 Pro vám za 849 eur ale ponúkne úplne všetko, čo by ste pri tak drahom smartfóne čakali. Má krásny dizajn, vyrobený je z kvalitných materiálov, je rýchly a samozrejme robí skvelé fotografie.

Použitý čip Kirin 960 s ôsmymi jadrami a výkonnou grafickou časťou je doplnený o 6 gigabajtovú operačnú pamäť a keďže nemá slot na pamäťovú kartu, tak aj o veľké, 128-gigabajtové dátové úložisko. Aj tento model má pri 5,5-palcovom displeji jemné rozlíšenie 2560 x 1440 bodov.

Huawei poteší aj náročných fotografov, keďže je vybavený stabilizovaným duálnym fotoaparátom vytvoreným v spolupráci so známou spoločnosťou Leica. Jeden snímač s rozlíšením 20 MPx je čiernobiely, druhý 12 MPx je farebný. Výsledné fotografie sú vynikajúce, vrátane tých čiernobielych. Priemerná je len nočná fotografia.

Cena: 849 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei Mate 9 Pro)

+ výkon, krásny dizajn, vynikajúci fotoaparát
- jedine cena

HTC U11

Podrobná recenzia: Podrobná recenzia: Nový smartfón od HTC budete stískať s radosťou

Značka HTC nie je mŕtva a po rokoch stagnácie a zlých predajov má veľmi slušnú ponuku smartfónov. Model U11 je aktuálne ten najlepší, čo si firma dobre uvedomuje a pýta si zaň aj adekvátnu cenu.

Hardvér má ten najlepší, výkonný Snapdragon 835 doplnený o 4 gigabajty pamäti a 64 gigabajtové dátové úložisko. Nezaostáva ani displej, pri 5,5-palcovej uhlopriečke ponúka jemné rozlíšenie 2560 x 1440 bodov a skvelé podanie farieb.

Ak je jednou z vašich hlavných požiadaviek čo najlepší fotoaparát, tak ste našli svoj smartfón. HTC U11 má jeden z najlepších, ak nie rovno najlepší fotoaparát medzi smartfónmi.

Má vysoký dynamický rozsah, reálne podanie farieb a poradí aj s kontrastnými, či nočnými scénami. Vynikajúce je aj video, pri ktorom okrem priestorového záznamu dokáže smartfón priblížiť zvuk z konkrétneho miesta a pomôže odfiltrovať okolitý šum.

Okrem klasickej skupiny tlačidiel môžete smartfón ovládať aj súčasným zatlačením jeho bočných hrán. Ovládanie stlačením je prekvapivo prirodzené a praktické, najmä ak držíte telefón v jednej ruke.

Pre stlačenie si totiž môžete nastaviť rôzne akcie, napríklad dlhé stlačenie spustí fotoaparát a následné krátke spraví fotografiu. Úroveň sily stlačenia si prispôsobíte vo viacerých krokoch.

Cena: 749 eur (aktuálna cena a dostupnosť HTC U11)

+ dizajn, vysoký výkon, jeden z najlepších fotoaparátov
- nemá analógový výstup

Honor 8 Pro

Podrobná recenzia: Podrobná recenzia: Honor 8 Pro je smartfón, ktorého by sa mala báť konkurencia

Honor je značka, ktorou sa Huawei snaží osloviť mladú, cenovo citlivú generáciu. Jej najlepší model je síce najlacnejších v našom výbere, no za svoje peniaze dostanete skutočne skvelý smartfón vybavený výkonným hardvérom, skvelým fotoaparátom a veľmi pekným dizajnom.

Pre Honor hovorí vynikajúco zladený hardvér so 6-gigabajtovou kapacitou operačnej pamäti, krásny 5,7-palcový displej a stále dobrá ergonómia ovládania. Honor využíva čipy priamo od Huawei, konkrétne v tomto prípade najnovší model Kirin 960. V testovacích aplikáciách je Honor na špičke, no za najlepšími modelmi od HTC, Apple a Samsungu stále kúsok zaostáva.

Honor 8 Pro vás môže zaujať aj veľmi pekným dizajnom. Hlavne v modrej farebnej verzii pôsobí zaujímavo a dá sa mu prepáčiť aj vyššia cena. Fotoaparát má dva snímače, každý s rozlíšením 12 MPx. Výsledok je vysoko nadpriemerný aj pri horších svetelných podmienkach, no občas cítiť chýbajúcu optickú stabilizáciu. Za 600 eur ale lepší prémiový smartfón od známej značky nezoženiete.

Cena: 590 eur (aktuálna cena a dostupnosť Honor 8 Pro)

+ dizajn, kvalitné spracovanie, hardvér, duálny fotoaparát
- umiestnenie snímača odtlačkov prstov

Aj drahý smartfón si dobre preverte

Vysoká cena ešte nezaručuje, že si domov donesiete dokonalý smartfón. Pri výbere si preto vyčleňte dostatok času na zistenie dôležitých informácií o svojich favoritoch. Aj drobnosti totiž dokážu znepríjemniť jeho dennodenné používanie.

V najvyššej cenovej hladine je použitý hardvér najmenší problém, teda pokiaľ nie ste vyslovene fanatik do výsledkov testovacích aplikácií. Súčasná ponuka tých najlepších modelov je extrémne výkonná, či už z pohľadu náročných aplikácií, alebo hier.

Namiesto porovnávania bodov vo výsledkoch si zistite, ako výrobca pristupuje k softvérovým aktualizáciám. Aj ten najlepší hardvér totiž potrebuje najnovšiu verziu operačného systému.

Namiesto sľubov od výrobcu sa pozrite, aká verzia systému je dostupná pre jeho dve posledné vlajkové lode.

Lebo ak sa o svoje staršie modely vôbec nezaujíma, tak tento svoj prístup pravdepodobne len tak rýchlo nezmení.

Dôležitá je aj obľúbenosť značky pri výrobcoch doplnkov. Na nový iPhone či Samsung si ochranný obal kúpite ešte pred oficiálnym vydaním smartfónu, pre zvyšné modely býva výber slabý aj niekoľko týždňov po začatí predaja.

Vyžadujte špičkový fotoaparát a veľkú pamäť

Dobrý smartfón musí fotiť aspoň rovnako dobre, ako bežný kompaktný fotoaparát. Tohto trendu sa už niekoľko rokov držia najväčšie značky a preto kúpou prémiového smartfónu automaticky získate aj slušný fotoaparát, ktorý máte vždy po ruke.

Honba za čo najvyšším počtom megapixelov našťastie skončila už pred pár rokmi a dnes je cieľom čo najkvalitnejšia fotografia. Najnovší trend v podobe duálneho fotoaparátu úspešne vyskúšalo viacero výrobcov, od Huawei cez Honor, LG, Asus, až po Apple.

Duálny fotoaparát nájdete aj pri mnohých čínskych smartfónoch, ktoré sú výrazne lacnejšie v porovnaní s nami odporúčanými modelmi. Kvalita ich fotografií je vo väčšine prípadov na úplne inej úrovni.

Spolu s fotografiami myslite aj na kapacitu úložného priestoru, prípadne aj na cloudové služby. Aktívny fotograf spraví za rok pokojne aj 10 tisíc fotografií a hodiny videa. Preto ak nechcete riešiť neustále mazanie obsahu, investujte do väčšej pamäte.

Pri novom prémiovom smartfóne vyžadujte minimálne 64, optimálne aspoň 128 gigabajtov. Riešením je aj slot na pamäťovú kartu, ktorý ale nenájdete pri všetkých modeloch.

Jej kúpou ale veľmi neušetríte, keďže lacné sú len základné verzie s nízkou rýchlosťou čítania a zapisovania dát. Rýchla karta s kapacitou 128 gigabajtov stojí približne 90 eur.

Ktorý je najlepší?

Fanúšikovia Apple majú vo výbere jasno a je zbytočné ich prehovárať. iPhone 7 Plus je skvelý smartfón s vynikajúcim fotoaparátom, vysokým výkonom a bohužiaľ aj opozeraným dizajnom.

Väčšina zákazníkov na Slovensku však používa operačný systém Android, kde má svoje kontakty, aplikácie a celý ekosystém. Pre väčšinového zákazníka je tak najlepší telefón na trhu Galaxy S8+ od Samsungu. Vynikajúci dojem z krásneho dizajnu a perfektného displeja kazí jedine priemerná ergonómia používania.

Obidva modely sú zároveň extrémne drahé, za iPhone v 256 gigabajtovej verzii zaplatíte viac ako tisíc eur. Ak hľadáte špičkové zariadenie, ale stále beriete ohľad na cenu, najlepšou voľbou je Honor 8 Pro.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 8. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 26 368
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 070
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 768
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 569
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 428
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 187
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 129
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 041
 9. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 005
 10. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 004

Téma: Huawei


Článok je zaradený aj do ďalších tém HTC, Samsung, Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

KOMENTÁRE

Politiku som si predstavovala inak

Dnes je politika, ak poviete, že ubližovať ľuďom pre inakosť nie je v poriadku.

Neprehliadnite tiež

Umelá inteligencia začala stavať virtuálne mestá

Neurónová sieť buduje realitu z naučených obrázkov.

Po selfies majú prísť bothies, uvidíte seba aj okolie

Čo skrývajú mobily, ak nimi snímate seba? Ukáže to nový typ fotografií a videí.

Máte alergiu? Google začína s peľovými predpoveďami

Ak sa chystáte na výlet, Google vám možno poradí, aby ste ho presunuli o deň neskôr.

Pozrite si robota, ktorý dokáže sám seba uzdraviť ako Wolverine

Mäkké roboty dokážu viac, sú však veľmi krehké.