Najlepší mobil na trhu (Vianoce 2018)

Huawei, Samsung a Apple sú v súboji o top mobil.

(Zdroj: Samsung)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších mobilov na súčasnom trhu. Zoradili sme ich podľa ceny, no cenový strop sme si nestanovili.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Naposledy sme text aktualizovali v októbri 2018.

Článok pokračuje pod video reklamou

iPhone Xs Max

Rok čo rok je nový iPhone drahší, pričom na ten najväčší si pripravte minimálne 1279 eur za 64 gigabajtovú verziu a skoro 1700 eur za najdrahší model s 512 gigabajtovým dátovým úložiskom.

Nový iPhone je cenový extrém, za ktorý si fanúšikovia určite radi priplatia. Je väčší, výkonnejší, lepšie fotí a má skutočne krásny displej. Po stránke konštrukcie a prevedenia je bezchybným smartfónom, ukážkou toho, ako má vyzerať prémiový smartfón.

Život s veľkým iPhonom je skvelý, teda pokiaľ vám nebudú vadiť väčšie rozmery. Na 6,5-palcový OLED displej je radosť sa pozerať, je radosť na ňom pracovať a hrať sa hry. Reakcie sú bleskové a neexistuje aplikácia alebo hra, pre ktorú by smartfón nemal dostatok výkonu.

Pri ovládaní výrobca úspešne upustil od akýkoľvek softvérových a hardvérových prvkov. Bezpečnosť sa spolieha na vašu tvár a namiesto tlačidiel fungujú dotykové gestá. Zvykať si budete maximálne pár dní, potom si tento nový systém bezvýhradne obľúbite.

iPhone je aj naďalej skvelým fotomobilom, aj keď za konkurenciou začína pomaly zaostávať hlavne čo sa týka možností fotoaparátu. Stále ale víťazí pri videu, hlavne v porovnaní s čínskym Huawei.

Cena: od 1279 eur (aktuálna cena a dostupnosť iPhone Xs Max)

+ dizajn, kvalita konštrukcie, OLED displej, výkon
- extrémna cena

Samsung Galaxy Note 9

Je stále jediný svojho druhu, určený hlavne pre používateľov hľadajúcich mobilný pracovný nástroj. Veľký Note 9 je spolu s dotykovým perom pomôckou pre písanie poznámok, či tvorbu náčrtov.

Na 6,4-palcovom AMOLED displeji je radosť pracovať, prezerať webové stránky, dokumenty, upravovať fotografie, či videá. Nechýba zabezpečenie snímaním dúhovky a špeciálny bezpečný adresár.

Použitý čip Exynos navrhnutý Samsungom patrí k súčasnej špičke a v základnej konfigurácii má telefón 6 gigabajtovú pamäť a 128 gigabajtové úložisko. Za príplatok môžete mať pre dáta až 4-násobnú kapacitu a operačnú pamäť rozšírenú o 2 gigabajty.

Nový Note je stále skvelým fotomobilom, dokonca jedným z najlepších na trhu. Dobre si poradí v šere a natočí vynikajúce video v rozlíšení 4K, či v spomalenom režime. Jediným dizajnovým prehreškom je umiestnenie snímača odtlačkov hneď pri fotoaparáte.

Samsung je stále vo svojej kategórii špičkou a Note 9 je ako pracovný nástroj zatiaľ stále bez konkurencie dokonca aj vtedy, ak nevyužívate dotykové pero. Cena je vysoká, ušetriť môžete siahnutím po „bežnejšom“ Galaxy S9+.

Cena: od 999 eur (aktuálna cena a dostupnosť Samsung Galaxy Note 9)

+ výkon, displej, dotykové pero, fotoaparát
- Android 8

Huawei Mate 20 Pro

Pred pár rokmi sa konkurencia smiala ich vysokým ambíciám, no dnes Huawei zaslúžene patrí do trojice najlepších značiek výrobcov smartfónov. Jeho najnovší model Mate 20 Pro je navyše určite jedným z najlepších modelov na svete.

Má totiž všetko, čo očakávame od prémiového modelu – bezchybnú konštrukciu, jedinečný dizajn, vysoký výkon a špičkový fotoaparát. Bonusom je pohodlné ovládnutie pri používaní v jednej ruke.

Od zvyšnej konkurencie ho odlišuje niekoľko noviniek. Po vzore iPhonu zmizlo ovládanie tlačidlami, na odomknutie vám postačí vaša tvár alebo priloženie palca na displej. Čítačka odtlačkov je totiž integrovaná priamo v ňom a je rýchla a presná zároveň.

Nabíjanie je konečne bezdrôtové a keďže má batéria kapacitu až 4200 mAh, pridal výrobca možnosť bezdrôtového nabitia iných zariadení. Teda ak vám dôjde energia v iPhone, tak ho len priložte k novému Mate 20 Pro a on vám ho nabije.

Fotoaparát stále tvorí trojica snímačov, no tentoraz je ten čiernobiely nahradený širokouhlým. Pre bežného používateľa najlepšia kombinácia, ktorá nájde využitie aj pri fotení krajiniek a interiérov.

Cena: od 999 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei Mate 20 Pro)

+ dizajn, snímač odtlačkov v displeji, fotoaparát
- video zaostáva za konkurenciou

HTC U12+

Kedysi legendárny výrobca plný inovácií už nedokáže vzbudiť toľko rozruchu. Pritom jeho aktuálne najlepší smartfón má všetko, čo od prémiového modelu očakávame. Navyše je veľmi pekný, s netradične priehľadným zadným krytom.

Rovnako ako aj LG a Xiaomi, je HTC rýchle vďaka modernému čipu Snapdragon 845. Ten si poradí so všetkými súčasnými hrami a aplikáciami. Operačná pamäť s kapacitou 6 gigabajtov je v prémiovom segmente povinnou výbavou, malé, 64-gigabajtové dátové úložisko si ale zaslúži dokúpiť pamäťovú kartu.

HTC sa zatiaľ úspešne vyhýba výrezu na hornej časti displeja. Nie je to OLED, no aj tak je jeho kvalita vynikajúca, vrátane použitia na priamom slnku. Rozlíšenie 1440 x 2880 bodov je pri 6-palcovej uhlopriečke extrémne jemné.

Konštrukcia duálneho fotoaparátu je bez prekvapení, kombinuje klasickú optiku s dvojnásobným priblížením. Kvalita výsledných fotografií poteší dokonca aj počas nočného fotenia a spokojní budete aj pri kontrastných scénach.

HTC stále dokáže vyrobiť konkurencieschopný smartfón, no nevie ho predať. Model U12+ je plnohodnotný prémiový model, na ktorý určite nebudete potrebovať tisícku ako v prípade rovnako kvalitnej konkurencie.

Cena: 759 eur (aktuálna cena a dostupnosť HTC U12+)

+ krásny dizajn, výkon, množstvo funkcií
- nemá OLED displej

LG G7 ThinQ

Ak hľadáte najlepší pomer ceny a výkonu pri prémiových smartfónoch, ste na správnom mieste. Niekdajšia sláva LG je už dávno preč, no model G7 ThinQ je neprávom prehliadaný smartfón, ktorému nič podstatné nechýba.

Za 549 eur si domov odnesiete veľmi pekný kus prémiového smartfónu. Dizajn sa jednoducho podaril, nechýbajú netradičné farby, odolnosť voči vode a keďže spĺňa aj MIL-STD štandard, tak by mal bez ujmy prežiť aj nejeden pád na zem.

Výkon hardvéru vás obmedzovať určite nebude, Snapdragon 845 je stále moderný čip zvládajúci aj tie najnáročnejšie hry a aplikácie. V základnej verzii je kombinácia 4 + 64 gigabajtov, dátové úložisko si však môžete rozšíriť s pomocou pamäťovej karty.

Škoda, že sa v rozpočte nenašli peniaze na OLED displej, keďže IPS technológia sa z prémiového segmentu už vytratila. LG vám tento nedostatok ale vynahradí vysokým rozlíšením 1440 x 3120 bodov.

Fotoaparát je s ohľadom na cenu veľmi dobrý, aj keď pri horšom svetle výsledok za konkurenciou zaostáva. Aj napriek tomu je LG G7 ThinQ jedným z najzaujímavejších smartfónov v cene okolo 500 eur.

Cena: od 549 eur (aktuálna cena a dostupnosť LG G7 ThinQ)

+ dizajn, výkon, vynikajúci zvuk, dobrá cena
- nemá OLED displej

Xiaomi Mi 8

Stojí len približne polovicu z ceny najdrahších smartfónov v našom výbere, no v mnohých smeroch nie je od nich vôbec horší. Čínsky výrobca Xiaomi vie vyrobiť prémiový smartfón za dobrú cenu, pričom tu nemusíte robiť žiadne väčšie ústupky.

Jeho dizajn sa vyrovná modelom od Apple a Huawei, pričom výrez v hornej časti displeja ukrýva okrem dobrého fotoaparátu aj infračervený snímač, aby ste mohli zabezpečenie tvárou použiť aj v noci.

Vďaka tenkým rámčekom je 6,21-palcová uhlopriečka použiteľná aj počas ovládania v jednej ruke. Použitý AMOLED displej je s ohľadom na cenu vynikajúci, podporuje formát HDR10 a chráni ho sklo Gorilla Glass 5.

Pri cene 549 eur má skvelú hardvérovú výbavu – 8-jadrový čip Snapdragon 845, 6 gigabajtovú pamäť a 128 gigabajtové dátové úložisko. Pamäť si dodatočne rozšíriť nemôžete a preto sa radšej vyhnite lacnejšej, 64-gigabajtovej verzii.

Za drahšími modelmi v našom výbere zaostáva použitý duálny fotoaparát, hlavne pri fotení v horších svetelných podmienkach. Dobrá je ale výdrž práce na batériu a dokonca aj softvérová nadstavba.

Cena: od 479 eur (aktuálna cena a dostupnosť Xiaomi Mi 8)

+ dobrá cena, výkon, dizajn, HDR AMOLED displej
- slabšia odolnosť voči vode, nemá bezdrôtové nabíjanie

Aj drahý smartfón si dobre preverte

Vysoká cena ešte nezaručuje, že si domov donesiete dokonalý smartfón. Pri výbere si preto vyčleňte dostatok času na zistenie dôležitých informácií o svojich favoritoch. Aj drobnosti totiž dokážu znepríjemniť jeho dennodenné používanie.

V najvyššej cenovej hladine je použitý hardvér najmenší problém, teda pokiaľ nie ste vyslovene fanatik do výsledkov testovacích aplikácií. Všetky súčasné modely sú extrémne výkonné, či už z pohľadu náročných aplikácií, alebo hier.

Namiesto porovnávania bodov vo výsledkoch si zistite, ako výrobca pristupuje k softvérovým aktualizáciám. Aj ten najlepší hardvér totiž potrebuje najnovšiu verziu operačného systému.

Namiesto sľubov od výrobcu sa pozrite, aká verzia systému je dostupná pre jeho dve posledné vlajkové lode.

Lebo ak sa o svoje staršie modely vôbec nezaujíma, tak tento svoj prístup pravdepodobne len tak rýchlo nezmení.

Dôležitá je aj obľúbenosť značky pri výrobcoch doplnkov. Na nový iPhone či Samsung si ochranný obal kúpite ešte pred oficiálnym vydaním smartfónu, pre zvyšné modely býva výber slabý aj niekoľko týždňov po začatí predaja.

Vyžadujte špičkový fotoaparát a veľkú pamäť

Dobrý smartfón musí fotiť aspoň rovnako dobre ako bežný kompaktný fotoaparát. Tohto trendu sa už niekoľko rokov držia najväčšie značky, a preto kúpou prémiového smartfónu automaticky získate aj slušný fotoaparát, ktorý máte vždy po ruke.

Honba za čo najvyšším počtom megapixelov našťastie skončila už pred pár rokmi a dnes je cieľom čo najkvalitnejšia fotografia. Najnovší trend v podobe duálneho fotoaparátu úspešne vyskúšali viacerí výrobcovia, pričom prvenstvo drží Samsung so štvoricov snímačov na zadnej strane smartfónu.

Duálny fotoaparát nájdete aj pri mnohých čínskych smartfónoch, ktoré sú výrazne lacnejšie v porovnaní s nami odporúčanými modelmi. Kvalita ich fotografií je vo väčšine prípadov na úplne inej úrovni.

Spolu s fotografiami myslite aj na kapacitu úložného priestoru, prípadne aj na cloudové služby. Aktívny fotograf spraví za rok pokojne aj 10-tisíc fotografií a hodiny videa. Preto ak nechcete riešiť neustále mazanie obsahu, investujte do väčšej pamäte.

Pri novom prémiovom smartfóne vyžadujte najmenej 64, optimálne aspoň 128 gigabajtov. Riešením je aj slot na pamäťovú kartu, ktorý však nenájdete pri všetkých modeloch.

Jej kúpou veľmi neušetríte, keďže lacné sú len základné verzie s nízkou rýchlosťou čítania a zapisovania dát.

Ktorý je najlepší?

Fanúšikovia Apple majú vo výbere jasno a je zbytočné ich prehovárať. iPhone Xs Max je skvelý smartfón s vynikajúcim fotoaparátom, vysokým výkonom a, žiaľ, aj extrémnou cenou.

Väčšina zákazníkov na Slovensku však používa operačný systém Android, kde má svoje kontakty, aplikácie a celý ekosystém. Pre väčšinového zákazníka na Slovensku je tak najlepším telefónom na trhu Huawei Mate 20 Pro. Je nielen výkonný, ale aj veľmi pekný a jeho fotoaparát je skutočne vynikajúci.

A všetci tí, ktorí používajú smartfón hlavne ako pracovný nástroj, by mali siahnuť po novom Note 9 od Samsungu. Je výkonný, pekný, s množstvom funkcií a bohužiaľ aj vysokou cenou.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. OMV má riešenie na neohlásených kuriérov
 2. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 3. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 4. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou
 5. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 6. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov
 7. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami
 8. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle
 9. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí
 10. Rozhodnite v sobotu o starostoch aj o svojom dôchodku!
 1. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 2. Odborná exkurzia po vodných stavbách v Českej republike
 3. Diskusný stôl na tému Energetická certifikácia budov
 4. Druhy ochranných známok
 5. OMV má riešenie na neohlásených kuriérov
 6. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 7. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou
 8. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 9. Modesta Real Estate úspešne sprostredkovala obchodnú transakciu
 10. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
 1. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 25 497
 2. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou 24 343
 3. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 18 884
 4. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle 9 728
 5. Rozhodnite v sobotu o starostoch aj o svojom dôchodku! 8 598
 6. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 8 259
 7. Neukladajte si nič, čo vás môže ohroziť. Ako zabezpečiť telefón? 7 775
 8. 5 brigád, ktoré pomôžu v budúcej kariére 6 722
 9. 8 vecí, ktoré môžu ohroziť úspešné podnikanie 6 391
 10. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov 3 859

Téma: iPhone


Článok je zaradený aj do ďalších tém Samsung (Ekonomika), Huawei, HTC, Samsung (Tech), Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Vyšetrovatelia sa výsluchmi chránia pred nadriadenými. Aj keď sú zbytočné

NAKA vypočúva ľudí zo Za slušné Slovensko.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Šikanuje polícia organizátorov protestov?

Nestačilo vypočuť len jedného z nich?

ŽENA

Zmrzačili ich na celý život. Írske ženy pritom chceli iba porodiť

Tisícky žien podstúpili barbarskú procedúru.

Neprehliadnite tiež

Našli podobnosť medzi bábätkami a šimpanzmi

Primáti sa smejú pri nádychu aj výdychu.