SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Dobrý mobil kúpite aj do dvesto eur. Vybrali sme najlepšie modely

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

TCL 10 SETCL 10 SE (Zdroj: Samsung)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako dve stovky.

Text pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Smartfóny sú zoradené od najvyššej po najnižšiu cenu.

Článok sme aktualizovali naposledy v decembri 2021.

Najlepší lacný mobil (Vianoce 2021)

Hľadáte vyššiu triedu? Najlepší mobil do 500 eur Čítajte 

V našom výbere nie je jednoduché nájsť najlepší lacný mobil, no blízko k nemu má Motorola, ktorá zjavne našla recept na dobré smartfóny.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky modely z nášho výberu majú veľmi dobrý pomer funkcií a ceny a väčšinou aj pekný dizajn, ktorý prekonáva očakávanie svojej cenovej kategórie.

Ak máte veľmi obmedzený rozpočet, tak pokojne siahnite aj po lacnej Nokii, ktorá ponúka za málo peňazí dobrý zážitok a čistý systém od Google.

Odporúčané modely:

Moto G60s

Motorola má v cene do 200 eur jeden z najlepších smartfónov na trhu, s ktorým by mohol byť spokojný aj trochu náročnejší používateľ. Moto G60s je si v mnohom podobný s Realme 8i, či už kvôli dizajnu, použitému hardvéru, alebo veľkému displeju s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Práve tento parameter nás prekvapil, očakávali sme ho totiž len pri výrazne drahších modeloch. Či je táto kombinácia lepším riešením ako Amoled s klasickou obnovovacou frekvenciou závisí od vašich preferencií a spôsobu využívania smartfónu.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný hardvér je dobrou kombináciou, pri ktorej by ste nemali nájsť problémovú aplikáciu. Kapacita operačnej pamäti mohla byť aj lepšia, 4 gigabajty sú minimom pre aktívnejšie používanie. Dátové úložisko so 128 gigabajtami je naopak plne dostačujúce, samozrejme nechýba možnosť dodatočného rozšírenia s pamäťovou kartou.

Nečakaným prekvapením je kapacita batérie, tých 5000 mAh by malo stačiť aj na dva dni používania. Navyše smartfón podporuje rýchle 50 wattové nabíjanie, ktoré je v tejto cene veľkou konkurenčnou výhodou.

Dobre pôsobí aj fotoaparát, pričom hlavný snímač má vysoké rozlíšenie 64 megapixelov a je tu aj užitočný širokouhlý. Zvyšná dvojica pre fotenie makra a portrétov je skôr marketingovým lákadlom.

Parametre: MediaTek Helio G95, 4 GB RAM, 128 GB dáta, 6,8“ IPS 120 Hz, 1080 x 2460, 64 + 8 + 5 + 2 MPx, 5000 mAh, 212 g

SkryťVypnúť reklamu

+ pekný dizajn, 120 Hz displej, dobrý hardvér, dátové úložisko
bez 5G
Cena: 195 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Realme 8

Do hranice 200 eur sa nám vošlo niekoľko zaujímavých modelov, za ktoré by sme ešte minulý rok zaplatili výrazne viac. Realme 8 je model zaujímavý hneď v niekoľkých smeroch, no tým najlepším je rozhodne jeho displej.

Má uhlopriečku 6,4 palca, vysoké rozlíšenie 1080 x 2400 bodov a je typu Amoled. Teda niečo, čo obvykle nachádzame pri výrazne drahších modeloch.

Výkon je vďaka 8-jadrovému čipu Mediatek Helio G95 veľmi dobrý, samozrejme s ohľadom na cenu smartfónu. Pri operačnej pamäti dostanete len odporúčané minimum v podobe 4 gigabajtov.

Za cenu pod hranicou pod 200 eur je dostupná konfigurácia so 64 gigabajtovým dátovým úložiskom, za konfiguráciu 6 / 128 gigabajtov je príplatok približne 50 eur. V smartfóne nájdete aj miesto pre pamäťovú kartu.

SkryťVypnúť reklamu

Nadštandardná je aj kapacita batérie, 5000 mAh budete nabíjať maximálne pri 30 wattoch. Výrobca sľubuje, že na 50 percent kapacity vám bude stačiť 26 minút. Konštrukcia smartfónu je v tomto segmente ako obvykle plastová, na výber je len čierna alebo strieborná farba.

Hlavný fotoaparát má vysoké rozlíšenie a dobrú svetelnosť f/1,8, využiteľný je aj ten širokouhlý. No zvyšná dvojica má malé rozlíšenie a je len nepoužiteľným marketingovým lákadlom.

Parametre: MediaTek Helio G95, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,4“ Amoled, 1080 x 2400, 64 +8 + 2 + 2 MPx, 5000 mAh, 194 g

+ pekný dizajn, Amoled displej, dobrý hardvér
bez 5G, fotoaparát
Cena: 179 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Samsung Galaxy A12

Za jeden z najpredávanejších smartfónov v ponuke mobilných operátorov nemusíte zaplatiť žiadne veľké peniaze. Model Galaxy A12 od Samsungu je na Slovensku veľkým hitom, hlavne medzi fanúšikmi značky.

SkryťVypnúť reklamu

Nečakajte od neho rovnako dobré parametre, aké ponúka Realme alebo Motorola. Samsung je stále drahšou značkou, no overenou a s dobrou zákazníckou podporou.

Jeden z jej najlacnejších modelov nevyniká svojim výkonom, čip Helio P35 ani so svojimi ôsmymi jadrami nezvláda moderné hry, alebo používanie viacerých náročnejších aplikácií súčasne.

K dispozícii je niekoľko pamäťových konfigurácií, my odporúčame 4 / 64 gigabajtov. Čokoľvek menej je pre aktívnejšie používanie nedostatočné, pri kúpe si preto dajte dobrý pozor na to, akú verziu si odnesiete domov.

Konzervatívny je aj displej, pri 6,5-palcovej uhlopriečke nič prevratné neponúkne, len bežnú IPS technológiu a HD rozlíšenie. Pripravte sa aj na pomalšie nabíjanie kapacitne nadpriemernej batérie. Chválime fotoaparát pre kombináciu dobrého základného snímača a širokouhlého. Zvyšná dvojica je aj tu len preto, aby výrobca nezaostával v počte za konkurenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Za menší príplatok je dostupný model Galaxy M12, ktorý ponúka 90 Hz displej, čip Exynos 850 a dobrú pamäťovú konfiguráciu vrátane 128 gigabajtového úložiska v cene pod 190 eur.

Parametre: Mediatek Helio P35, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,5“ IPS, 720 x 1600, 48 + 5 + 2 + 2 MPx, 5000 mAh, 205 g

+ kapacita batérie, dobrý fotoaparát, dizajn
slabší hardvér, len HD displej
Cena: 169 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Nokia 5.4

Kedysi slávna značka našla svoje miesto v nižších cenových segmentoch a do boja o tie najlepšie smartfóny sa nejaký ten rok nezapája. Model s označením 5.4 nie je úplne najnovší, no môžete ho nájsť v zaujímavých akciách.

Verziu s konfiguráciou pamäte 4 / 128 gigabajtov si kúpite už za menej ako 160 eur a dostupná je aj trochu lacnejšia konfigurácia s polovičným dátovým úložiskom.

SkryťVypnúť reklamu

Výkon smartfónu nie je vôbec zlý a podľa nášho názoru by presne takto mal pôsobiť dobrý lacný model. Snapdragon 662 sa nezľakne sociálnych sietí, dobre zvláda multimédiá a aj graficky nie veľmi náročné hry.

Operačná pamäť je dostatočná pre bežné využívanie smartfónu na zábavu a kapacitne veľké dátové úložisko si môžete dodatočne rozšíriť s pomocou pamäťovej karty.

Použitý IPS displej je len priemerný, pri 6,39-palcovej uhlopriečke ponúka HD rozlíšenie. Batéria s kapacitou 4000 mAh vám vystačí na maximálne dva dni používania, samotné nabíjanie nie je vôbec rýchle.

Nokia vás ak jedna z mála nebude obťažovať zbytočnou softvérovou a grafickou nadstavbou. Systém je bez zbytočných doplnkov a firma dodržuje sľubované pravidelné aktualizácie.

Parametre: Snapdragon 662, 4 GB RAM, 128 GB dáta, 6,39“ IPS, 720 x 1560, 48 + 5 + 2 + 2 MPx, 4000 mAh, 181 g

SkryťVypnúť reklamu

+ dizajn, kapacita pamäte, čistý systém
- len HD rozlíšenie
Cena: 159 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Alcatel 1SE 2021

Od smartfónu za sto eur by nikto nemal čakať zázraky, no na druhú stranu, tento produkt by mal bez problémov fungovať. Náš najlacnejší model vo výbere nie je určený pre náročného používateľa, ale pre niekoho, kto smartfón potrebuje hlavne na komunikáciu a telefonovanie. Jeho hardvér je totiž skutočne základný a budete musieť akceptovať viacero kompromisov.

Základom je 8-jadrový čip UNISOC SC9863A, ktorý má dostatok výkonu len pre bežné aplikácie a graficky menej náročné hry. Obmedzujúci je tak skôr jeho hrubý výkon, ako kapacita pamäte.

Pri tej operačnej je prekvapením 6 gigabajtov, čo je zhruba dvojnásobok toho, čo sme čakali. Pre dáta je k dispozícii 64 gigabajtové úložisko, ktoré si môžete rozšíriť s pomocou pamäťovej karty.

SkryťVypnúť reklamu

Konštrukcia je adekvátna cene zariadenia, rovnako aj displej. Ten pri 6,22-palcovej uhlopriečke ponúka len HD rozlíšenie. S ohľadom na výkon hardvéru by vyššie nemalo zmysel. Veľa nečakajte ani pri rýchlosti nabíjania a fotoaparát je skôr len nutným doplnkom.

Výrobca má v ponuke aj model s označením Alcatel 1S 2021 za približne rovnakú cenu, ktorý disponuje síce len polovičnou kapacitou pamäte, no má výkonnejší procesor a trochu väčší displej.

Parametre: UNISOC SC9863A, 6 GB RAM, 64 GB dáta, 6,22“ IPS, 720 x 1520, 13 + 5 +2 + 2 MPx, 4000 mAh, 175 g

+ veľký displej, skutočne nízka cena, snímač odtlačkov, pamäť
pomalé nabíjanie, len HD rozlíšenie, výkon
Cena: 119 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Za koľko už kúpite dobrý smartfón

Nečakajte, že najlacnejšie smartfóny, ktorých cena sa začína okolo 50 eur, budú rýchle, kvalitné a s odolnou konštrukciou. Často majú veľmi starý softvér, ktorý nepodporuje moderné aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak pôjdete na spodnú hranicu ceny, pripravte sa na veľmi malé obrazovky s uhlopriečkou päť palcov a rozlíšením nižším ako HD, dvojgigabajtovú operačnú pamäť a na pomalé čipy. Tejto kategórii smartfónov sa určite vyhnite, ich používanie je skôr trestom, ako odmenou.

Čo sa dá robiť s takýmto smartfónom? Okrem volania a posielania SMS správ veľa nie. Teda nie tak kvalitne a najmä pohodlne, ako sme zvyknutí z drahších modelov. Reakcie sú pomalé, množstvo nových aplikácií funguje veľmi pomaly, prípadne vôbec.

Na graficky pekné hry môžete rovno zabudnúť, rovnako zle sú na tom aj fotografie či záznam videa. Zahráte sa len tie najjednoduchšie hry, na moderné nemá smartfón potrebný výkon.

Pritom v kategórii do 200 eur môžete kúpiť veľmi dobrý smartfón s Full HD+ displejom, dostatkom operačnej pamäte a výkonným čipom. Ak hľadáte nový mobil a dovoľuje vám to rozpočet, začnite pri zariadeniach s cenou od 100 eur vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo má mať dobrý lacný mobil

Nový lacný smartfón by mal mať minimálne štyri gigabajty operačnej pamäte, v opačnom prípade bude vhodný akurát tak na volanie a písanie správ. Za 200 eur dnes nie je problém zohnať model aj s väčšou kapacitou, rôzni výrobcovia z Číny ponúkajú dokonca aj jej dvojnásobok.

Pozor si dajte aj na počet jadier čipu v telefóne, ktoré veľmi zjednodušenie hovoria o výkone zariadenia. Aj pri hranici pod 200 eur môžete byť nároční a pomalé modely radšej obchádzajte. Moderné osem- a 10-jadrové čipy nie sú výrazne drahšie, no na súčasné potreby omnoho vhodnejšie.

Aj keď sa rýchlosť nemusí zdať na prvý pohľad podstatná, v praxi určuje, či vás telefón bude denne rozčuľovať. Ak vás pri každom použití pomalý mobil zdrží len o pár sekúnd, za deň stratíte minúty a za mesiac aj hodiny času čakaním na smartfón. Je to zle investovaný čas.

SkryťVypnúť reklamu

Malá kapacita dátového úložiska našťastie nepredstavuje problém, keďže si ju pri väčšine mobilov môžete rozšíriť pomocou microSD karty. Dôležitejšia je podpora rýchleho internetu a odolná konštrukcia z pevných materiálov. Vyberajte modely s internou kapacitou pamäte 64 a viac gigabajtov.

Za dve stovky dnes môžete dostať aj veľký displej s jemným Full HD+ rozlíšením či snímačom odtlačkov prstov. Problematický môže byť len operačný systém, konkrétne aktivita výrobcu pri jeho aktualizácii.

Ak si kúpite výrobok po odkliknutí z webu SME, vydavateľstvo môže získať od internetového obchodu províziu. Províziu poskytuje internetový obchod, nikdy nie výrobca produktu.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 13 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


16 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Odvolávanie Matoviča spečatilo zrodenie novej koalície s fašistami.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 7 h
Elon Musk.

Miliardár sa pokúšal z pôvodnej dohody vycúvať.


SITA 10 h
Teoretický fyzik Juraj Tekel.

Juraj Tekel hovorí o Nobelovke za fyziku.


13 h
davka

Aké boli začiatky moderného štúdia religionistiky?


15 h
SkryťZatvoriť reklamu