Najlepší lacný mobil do dvesto eur (leto 2018)

Aký mobil sa dá kúpiť za rozumnú cenu? Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

(Zdroj: Xiaomi)

Pozrite si náš výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako dve stovky.

Tento článok pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Smartfóny sú zoradené podľa ceny.

Článok sme naposledy aktualizovali v máji 2018.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepší lacný mobil (leto 2018)

V našom výbere pre leto 2018 je najlepším lacným mobilom Xiaomi Redmi 5 Plus. Vyberali sme ho pre skvelý pomer výkonu a ceny a pekný dizajn, ktorý prekonáva očakávanie svojej cenovej kategórie.

Ak chcete ostať pri známejších menách, tak pokojne siahnite po Huawei Y7 Prime 2018 alebo dizajnovo netradičnom modeli od Alcatelu.

Hľadáte vyššiu triedu? Najlepší mobil do 400 eur (jar 2018) Hľadáte top mobil na trhu? Najlepší mobil na trhu (jar 2018)

Odporúčané modely:

Alcatel 5

Cenový strop 200 eur, známa značka a netradičný dizajn. Nový Alcatel 5 je zaujímavý vo viacerých smeroch, či už vďaka malej hmotnosti, štýlovému vzhľadu a dobrej cene.

Za 200 eur ale nečakajte špičkový hardvér, práve ten je totiž kompromisom pri snahe o dosiahnutie nízkej ceny.

Základný 8-jadrový čip Mediatek MT6750 je doplnený o 3 gigabajty operačnej pamäti a pre dáta je k dispozícii 32 gigabajtové úložisko. Teda bežný základ cenovo dostupných smartfónov, ktorý je bez výraznejších kompromisov.

Reakcie smartfónu nie sú pomalé aj napriek tomu, že výrobca vytvoril vlastnú grafickú nadstavbu s viacerými funkciami. Dokonca tu nájdete viacero doplnkových aplikácií vrátane vlastnej galérie, čo sú zbytočnosti zaťažujúce systém.

Ten je mimochodom stále vo verzii 7.0 s bezpečnostnými opravami k 5. februáru, hoci výrobca stále sľubuje pravidelné aktualizácie.

Dobrý je aj fotoaparát, aj keď pri tak nízkej cene určite nečakajte špičkový nočný výstup a pri videu sa budete musieť uspokojiť elektronickou stabilizáciou videa a len Full HD rozlíšením.

Cena: od 199 eur (aktuálna cena a dostupnosť Alcatel 5)

+ netradičný dizajn, veľký displej, snímač odtlačkov
- nemá najnovší Android

Huawei Y7 Prime (2018)

Veľký displej, pekný dizajn a dobrý hardvér k tomu. Huawei stále dokáže vyrobiť cenovo dostupný smartfón, za ktorý sa nebudete musieť hanbiť a zároveň je aj skutočne použiteľný.

Navyše vyzerá veľmi pekne vo všetkých troch farbách – čiernej, zlatej a modrej. Snímač odtlačkov prstov našiel svoje miesto na zadnej strane.

Tohtoročný model Y7 Prime zaujme hlavne fanúšikov veľkých displejov, keďže jeho uhlopriečka je skoro 6 palcov. Škoda, že ani tento smartfón nemá Full HD+ rozlíšenie, HD+ je totiž vhodné len pre menšie uhlopriečky.

Výkon smartfónu môžeme výstižne označiť za nižší priemer. Čip Snapdragon 430 má síce až osem jadier, jeho výkon však na tie najnáročnejšie hry nestačí. S bežným používaním, sociálnymi sieťami a prezeraním webu ale problém nemá.

Kombinácia 3 GB + 32 GB pre pamäť a dáta je v tejto cenovej hladine očakávaná, použiteľný je aj duálny fotoaparát a sme radi, že Android je aspoň vo verzii 8.0. Navyše firemná softvérová nadstavba EMUI neobťažuje a v mnohých smeroch je skôr na úžitok.

Cena: od 189 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei Y7 Prime)

+ veľký displej, duálny fotoaparát, softvér
- len HD+ rozlíšenie

Xiaomi Redmi 5 Plus

Čínsky výrobca Xiaomi je v našom výbere bezkonkurenčný hlavne vďaka výkonnému hardvéru.

Snapdragon 625 býva totiž až pri výrazne drahších smartfónoch, pričom je doplnený o dostatok pamäte (3 GB / 32 GB).

Na tomto smartfóne môžete pokojne vyskúšať aj graficky náročnejšie hry, výkonu má totiž dostatok. Bežné úlohy zvládne bez problémov, rovnako aj nudenie sa na sociálnych sieťach, či úpravu fotografií a videa.

Dokáže príjemne prekvapiť aj svojim dizajnom, navyše vo svetlomodrej farbe je nezameniteľný. Na pamäti ale majte jeho väčšie rozmery, keďže má 6-palcový displej s Full HD+ rozlíšením.

Smartfón zaujme aj možnosťou záznamu videa v 4K rozlíšení a batériou s kapacitou 4000 mAh. Pri normálnom používaní tak budete hľadať nabíjačku len raz za dva dni.

Firma má v ponuke aj cenovo podobný model Mi A1, vybavený o niečo menším Full HD displejom s klasickým pomerom strán 16:9. Je podobne výkonný, no navyše ponúka duálny fotoaparát a modernejší USB konektor Typ C.

Cena: od 179 eur (aktuálna cena a dostupnosť Xiaomi Redmi 5 Plus)

+ veľký Full HD+ displej, výkon, cena
- microUSB konektor

Lenovo Moto G5

Atraktívny dizajn, dobrý fotoaparát a skvelý Full displej. Lenovo Moto G5 je už síce starší, no stále dobre vyskladaný smartfón, určený pre obyčajného používateľa s mierne vyššími nárokmi.

Vyzerá veľmi pekne, na displej sa dobre pozerá aj na priamom slnku a čo je dôležité, vie robiť pekné fotografie. Navyše konštrukcia je príjemne pevná.

Na dnešné pomery výkonom už dosť zaostáva, teda ak od neho očakávate čo najlepšie výsledky v moderných, graficky náročných hrách. Snapdragon 430 má síce až 8 jadier, jeho výkon je ale adekvátny cene zariadenia.

Pri kapacite nečakajte žiadne zázraky, 3 gigabajty operačnej pamäti a 16 gigabajtové dátové úložisko je štandard, ktorý by ste čakali skôr od lepších lacných smartfónov.

Firma má v ponuke už novšiu verziu Moto G6 v troch verziách, pričom cenovo zaujímavá je Moto G6 Play a Moto G6. Obidve sú väčšie, výkonnejšie, krajšie a aj o niečo drahšie.

Cena: od 159 eur (aktuálna cena a dostupnosť Lenovo Moto G5)

+ dizajn a konštrukcia, displej, fotoaparát
- slabšia výdrž batérie

Nokia 2

Legendárna Nokia nie je mŕtva, v rukách fínskeho startupu sa jej darí aj preto, že myslí na fanúšikov s obmedzeným rozpočtom. Model s jednoduchým označením 2 je úplne základným smartfónom, na ktorý vám treba len 109 eur.

Nokia 2 pritom na prvý pohľad nevyzerá vôbec zle, má totiž pekný dizajn, hliníkový rám, kvalitné plasty a dokonca aj slušný 5-palcový displej s HD rozlíšením a ochranným sklom Gorilla Glass 3.

Pri výkone nečakajte rekordné výsledky, základný 4-jadrový čip Snapdragon 212 s jedným gigabajtom operačnej pamäte na moderné hry nestačí a problém bude mať aj s náročnejšími aplikáciami.

Našťastie tu aspoň trochu pomáha čistá verziu operačného systému, bez zbytočných doplnkov a aplikácií.

Ak smartfón nechcete používať len na telefonovanie a prístup k sociálnym sieťam, tak si budete musieť dokúpiť pamäťovú kartu. Nokia 3 má totiž len 8 gigabajtov pre dáta, z čoho veľkú časť zaberie samotný systém.

Firma má v ponuke aj lacnejší model Nokia 1, ktorý si kúpite za menej ako 100 eur. Zaujímavý je hlavne systémom Android Go, ktorý je optimalizovaný hlavne pre slabý hardvér. Tých 9 eur za Nokiu 2 si ale rozhodne priplaťte, je to veľmi dobrý lacný smartfón.

Cena: od 109 eur (aktuálna cena a dostupnosť Nokia 2)

+ pekný dizajn, konštrukcia, použiteľný displej, cena
- microUSB konektor, výkon, fotoaparát

Za koľko už kúpite dobrý smartfón

Nečakajte, že najlacnejšie smartfóny, ktorých cena sa začína okolo 50 eur, budú rýchle, kvalitné a s odolnou konštrukciou. Najlacnejšie mobily často majú veľmi starý softvér, ktorý nepodporuje moderné aplikácie.

Ak pôjdete na spodnú hranicu ceny, pripravte sa na veľmi malé obrazovky s uhlopriečkou štyri palce a rozlíšením 800 x 480 bodov, 512-megabajtovú operačnú pamäť a na pomalé dvojjadrové čipy. Tejto kategórii smartfónov sa určite vyhnite, ich používanie je skôr trestom, ako odmenou.

Čo sa dá robiť s takýmto smartfónom? Okrem volania a posielania SMS správ veľa nie. Teda nie tak kvalitne a hlavne pohodlne, ako sme zvyknutí z drahších modelov. Reakcie sú pomalé, množstvo nových aplikácií funguje veľmi pomaly, prípadne vôbec.

Na graficky pekné hry môžete rovno zabudnúť, rovnako zle sú na tom aj fotografie či záznam videa. Zahráte sa len tie najjednoduchšie hry, na moderné nemá smartfón potrebný výkon.

Pritom od 150 eur sa dá kúpiť veľmi dobrý smartfón s HD displejom, dostatkom operačnej pamäte a výkonným čipom. Ak hľadáte nový mobil a dovoľuje vám to rozpočet, začnite pri zariadeniach s cenou od 150 eur vyššie.

Čo má mať dobrý lacný mobil

Nový inteligentný mobil by mal mať minimálne dva gigabajty operačnej pamäte, v opačnom prípade bude vhodný akurát tak na volanie a písanie správ. Za 200 eur dnes nie je problém zohnať model s aj väčšou kapacitou, rôzni výrobcovia z Číny ponúkajú dokonca aj jej dvojnásobok.

Pozor si dajte aj na počet jadier čipu v telefóne, ktoré veľmi zjednodušenie hovoria o rýchlosti zariadenia. Aj pri hranici pod 200 eur môžete byť nároční a pomalé štvorjadrové modely radšej obchádzajte. Moderné 8- a 10-jadrové čipy nie sú výrazne drahšie, no na súčasné potreby omnoho vhodnejšie.

Aj keď sa rýchlosť nemusí zdať na prvý pohľad podstatná, v praxi určuje, či vás telefón bude denne rozčuľovať. Na zariadenie sa denne pozriete desiatkykrát a ak vás pri každom použití pomalý mobil zdrží len o pár sekúnd, za deň stratíte minúty a za mesiac aj hodiny času čakaním na smartfón. Je to zle investovaný čas.

Malá kapacita dátového úložiska našťastie nepredstavuje problém, keďže si ju pri väčšine mobilov môžete rozšíriť s pomocou microSD karty. Dôležitejšia je podpora rýchleho internetu a odolná konštrukcia z pevných materiálov. Vyberajte modely s internou kapacitou pamäte 16 a viac giga.

Za dve stovky dnes môžete dostať aj veľký displej s jemným Full HD rozlíšením či snímačom odtlačkov prstov. Problematický môže byť len operačný systém, konkrétne aktivita výrobcu pri jeho aktualizácii.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 2. Najužitočnejšia appka
 3. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 4. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 5. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 6. Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady
 7. Vozidlá Kia ekologickej budúcnosti
 8. Dobro, kľúč ku šťastnému osudu
 9. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu
 10. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur
 1. Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár
 2. DEXIS SLOVAKIA má nového generálneho riaditeľa
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 4. Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC
 5. Cestárske kariérne dni 2018 na SvF
 6. Najužitočnejšia appka
 7. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 8. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 9. Otvorenie akademického roka 2018/2019 na EU v Bratislave
 10. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 1. Do boja s plastovým odpadom na Slovensku vstúpil prvý reťazec 24 033
 2. Najužitočnejšia appka 15 342
 3. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur 13 224
 4. V O2 to s dátami poriadne prehnali 9 407
 5. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej 8 142
 6. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu 6 801
 7. Čerstvosť je o správnom skladovaní. Reportáž zo skladu Kauflandu 5 911
 8. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách 5 386
 9. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 746
 10. Osem dovolenkových destinácii, kde leto ešte nekončí 2 707

Téma: Nokia


Článok je zaradený aj do ďalších tém Huawei, Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

Neprehliadnite tiež

PODCAST ZOOM

Zoom: Probiotiká sú vo väčšine prípadov podvod

Majú pomáhať, majú nás liečiť. Akurát nefungujú.

Kto je Maezawa, muž, ktorý poletí do vesmíru so SpaceX

Miluje umenie a začínal ako bubeník.