Najlepší lacný mobil do 200 eur (Vianoce 2017)

Aký dobrý mobil sa dá kúpiť za rozumnú cenu? Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

(Zdroj: Nokia)

Pozrite si náš výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako dve stovky.

Tento článok pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v novembri 2017.

Najlepší lacný mobil (Vianoce 2017)

V našom výbere pre koniec roka 2017 je najlepším lacným mobilom Xiaomi Redmi Note 4. Vyberali sme ho pre skvelý pomer výkonu a ceny a pekný dizajn, ktorý prekonáva očakávanie svojej cenovej kategórie.

Ak chcete ostať pri známejších menách, tak pokojne siahnite po Huawei P9 Lite 2017 alebo dizajnovo dokonalej Nokii 5.

Hľadáte vyššiu triedu? Hľadáte vyššiu triedu? Najlepší mobil do 400 eur (leto 2017) Hľadáte top mobil na trhu? Hľadáte top mobil na trhu? Najlepší mobil na trhu (Vianoce 2017)

Odporúčané modely:

Huawei P9 Lite (2017)

Známe meno, pekný dizajn, dobrý hardvér a nadpriemerný fotoaparát. Tak by sme mohli v skratke zhrnúť jeden z najlepších smartfónov s cenou do 200 eur. Navyše nemá zbytočne veľký displej a pri 5,2-palcovej uhlopriečke sa dobre používa a väčšinu funkcií ovládnete aj jednou rukou.

Navyše v novej verzii s označením 2017 má aj slušný výkon, teda ak od neho očakávate čo najlepší výkon v moderných, graficky náročných hrách. Obyčajný používateľ, ktorý potrebuje smartfón na web, sociálne siete a občasnú zábavu, sa so žiadnym obmedzením nestretne.

Oproti minuloročnej verzii P9 Lite má novinka mierne výkonnejší čip Kirin 655 a 3 gigabajty pre dáta. Druhý slot pre SIM kartu teda s najväčšou pravdepodobnosťou obsadí pamäťová karta.

Displej je veľmi slušný, aj vďaka Full HD rozlíšeniu je radosť pozerať na fotografie a prehliadať internetové stránky. Dobrý je aj fotoaparát, hoci nedosahuje kvalít od jeho väčšieho a stále dosť drahšieho bračeka s označením P9.

Huawei P9 Lite je jedným z najlepších smartfónov s cenou okolo 200 eur. Má totiž veľmi pekný dizajn, robí skvelé fotky a hoci nie je výkonnostným rekordérom, tak na vaše požiadavky bude reagovať bleskovo.

Cena: od 199 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei P9 Lite 2017)

+ dizajn, Full HD displej, dobrý fotoaparát
- microUSB konektor

Nokia 5

Legendárna Nokia nie je mŕtva, v rukách fínskeho startupu sa jej darí aj preto, že myslí na fanúšikov s obmedzeným rozpočtom. Model s jednoduchým označením 5 si totiž kúpite už za menej ako 180 eur, čo je pri tak peknom a kvalitnom dizajne skutočne dobrá cena.

Nokia 5 sa na prvý pohľad skoro vôbec nelíši od drahších modelov 6 a 8. Je rovnako pekná, odolná a určite sa o ňu nemusíte starať ako o oko v hlave. Použitý je totiž kov a odolné sklo Gorilla Glass.

Škoda, že pri displeji výrobca nepoužil Full HD panel. V dnešnej 4K dobe môže táto drobnosť pôsobiť odradzujúco, pritom kvalita displeja je celkovo veľmi dobrá a HD rozlíšenie pre bežného používateľa plne postačuje.

Pri výkone nečakajte rekordné výsledky, základný 8-jadrový čip Snapdragon 430 s 2 gigabajtami operačnej pamäti sa pri moderných hrách rýchlo zadýcha. Chválime ale čistú verziu operačného systému, pri nej vás nečakajú žiadne nepríjemné prekvapenia.

Firma má v ponuke aj lacnejší model Nokia 3, lacnejší o približne 40 eur. Je trochu menší, stále pekný, no z veľkej časti plastový. A kým Nokia 5 dokáže robiť pomerne slušné fotografie, tak jej lacnejšia alternatíva je v tomto smere podpriemerná.

Cena: od 189 eur (aktuálna cena a dostupnosť Nokia 5)

+ pekný dizajn, kvalitná konštrukcia
- microUSB konektor, HD rozlíšenie

Lenovo Moto G5

Atraktívny dizajn, dobrý fotoaparát a skvelý Full displej. Lenovo Moto G5 je dobre poskladaný smartfón, určený pre obyčajného používateľa s mierne vyššími nárokmi.

Vyzerá veľmi pekne, na displej sa dobre pozerá aj na priamom slnku a čo je dôležité, vie robiť pekné fotografie. Navyše konštrukcia je príjemne pevná.

Na dnešné pomery výkonom už dosť zaostáva, teda ak od neho očakávate čo najlepšie výsledky v moderných, graficky náročných hrách. Snapdragon 430 má síce až 8 jadier, jeho výkon je ale adekvátny cene zariadenia.

Pri kapacite nečakajte žiadne zázraky, 3 gigabajty operačnej pamäti a 16 gigabajtové dátové úložisko je štandard, ktorý by ste čakali skôr od lepších lacných smartfónov.

Navyše pred Vianocami môžete získať smartfón v akcii spolu s fitness náramkom Lenovo, čo je pravdepodobne najlepšia ponuka v kategórii lacných smartfónov do 200 eur.

Cena: od 179 eur (aktuálna cena a dostupnosť Lenovo Moto G5)

+ dizajn a konštrukcia, displej, fotoaparát
- slabšia výdrž batérie

Xiaomi Redmi Note 4

Čínske smartfóny Xiaomi sú v pomere ceny a výkonu bezkonkurenčné. Model Note 4 je jedným z najzaujímavejších veľkých smartfónov v cene pod 200 eur. Pri 5,5-palcovom IPS displeji má dostatočne vysoké Full HD rozlíšenie.

Na Slovensku kúpite verziu s 8-jadrovým čipom Snapdragon 625, ktorý svojím výkonom prekoná všetky zvyšné smartfóny a nemá vo svojej cenovej kategórii konkurenciu. Spolu s troma gigabajtmi operačnej pamäte a grafickou časťou Adreno 506 zvládne aj graficky náročnejšie hry.

Multimediálna zábava je teda silnou stránkou tohto smartfónu a okrem výkonného hardvéru a dobrého displeja budete príjemne prekvapení aj nadpriemernými fotografiami a videom.

Na trhu sú dostupné viaceré konfigurácie, pre bežné použitie stačí aj tá základná v podobe 3 gigabajtov operačnej pamäte a 32 gigabajtového dátového úložiska.

Poteší batéria s kapacitou 4100 mAh, takže smartfón určite nemusíte nabíjať každý večer. Škoda, že aj pri tomto mobile výrobca použil dnes už starý microUSB konektor.

Cena: od 169 eur (aktuálna cena a dostupnosť Xiaomi Redmi Note 4)

+ vynikajúci výkon, veľký displej, pevná konštrukcia
- microUSB konektor

Honor 6A

Lacný smartfón nemusí byť vôbec zlý, hlavne ak je váš rozpočet skutočne obmedzený a dokážete mu odpustiť pár drobných nedostatkov. Za necelých 150 eur ale nesmiete čakať model s extrémnym výkonom a špičkovým displejom.

Honor 6A je skôr šikovným smartfónom do vrecka, keďže má len 5-palcový IPS displej s HD rozlíšením. Nečakajte tu prémiové odolné sklo, to si budete musieť dokúpiť sami.

Smartfón pri bežnom používaní stíha držať krok, aj keď jeho hardvér za prémiovými modelmi samozrejme zaostáva. Čip Snapdragon 430 je lacným štandardom, rovnako aj 2 gigabajty operačnej pamäti a 16 gigabajtové dátové úložisko.

Chýbať by vám nemali žiadne moderné technológie, vrátane rýchleho LTE pripojenia a použiteľného fotoaparátu schopného nahrávať Full HD video. Od kvality fotografií ale nečakajte zázraky, je len čistým priemerom hodným svojej nízkej ceny.

Honor pri svojich smartfónoch používa softvérovú nadstavbu od Huawei, ktorá je našťastie pekná, rýchla a hlavne prehľadná. Navyše jeho telo je z veľkej časti tvorené odolným kovom, takže by malo vydržať aj menej šetrné zaobchádzanie.

Cena: od 149 eur (aktuálna cena a dostupnosť Honor 6A)

+ pekný dizajn, rýchle reakcie, cena
- priemerný fotoaparát, HD displej

Za koľko už kúpite dobrý smartfón

Nečakajte, že najlacnejšie smartfóny, ktorých cena sa začína okolo 50 eur, budú rýchle, kvalitné a s odolnou konštrukciou. Najlacnejšie mobily často majú veľmi starý softvér, ktorý nepodporuje moderné aplikácie.

Ak pôjdete na spodnú hranicu ceny, pripravte sa na veľmi malé obrazovky s uhlopriečkou štyri palce a rozlíšením 800 x 480 bodov, 512-megabajtovú operačnú pamäť a na pomalé dvojjadrové čipy. Tejto kategórii smartfónov sa určite vyhnite, ich používanie je skôr trestom, ako odmenou.

Čo sa dá robiť s takýmto smartfónom? Okrem volania a posielania SMS správ veľa nie. Teda nie tak kvalitne a hlavne pohodlne, ako sme zvyknutí z drahších modelov. Reakcie sú pomalé, množstvo nových aplikácií funguje veľmi pomaly, prípadne vôbec.

Na graficky pekné hry môžete rovno zabudnúť, rovnako zle sú na tom aj fotografie či záznam videa. Zahráte sa len tie najjednoduchšie hry, na moderné nemá smartfón potrebný výkon.

Pritom od 150 eur sa dá kúpiť veľmi dobrý smartfón s HD displejom, dostatkom operačnej pamäte a výkonným čipom. Ak hľadáte nový mobil a dovoľuje vám to rozpočet, začnite pri zariadeniach s cenou od 150 eur vyššie.

Čo má mať dobrý lacný mobil

Nový inteligentný mobil by mal mať minimálne dva gigabajty operačnej pamäte, v opačnom prípade bude vhodný akurát tak na volanie a písanie správ. Za 200 eur dnes nie je problém zohnať model s aj väčšou kapacitou, rôzni výrobcovia z Číny ponúkajú dokonca aj jej dvojnásobok.

Pozor si dajte aj na počet čipov v telefóne, ktoré veľmi zjednodušenie hovoria o rýchlosti zariadenia. Aj pri hranici pod 200 eur môžete byť nároční a pomalé štvorjadrové modely radšej obchádzajte. Moderné 8- a 10-jadrové čipy nie sú výrazne drahšie, no na súčasné potreby omnoho vhodnejšie.

Aj keď sa rýchlosť nemusí zdať na prvý pohľad podstatná, v praxi určuje, či vás telefón bude denne rozčuľovať. Na zariadenie sa denne pozriete desiatkykrát a ak vás pri každom použití pomalý mobil zdrží len o pár sekúnd, za deň stratíte minúty a za mesiac aj hodiny času čakaním na smartfón. Je to zle investovaný čas.

Malá kapacita dátového úložiska našťastie nepredstavuje problém, keďže si ju pri väčšine mobilov môžete rozšíriť s pomocou microSD karty. Dôležitejšia je podpora rýchleho internetu a odolná konštrukcia z pevných materiálov. Vyberajte modely s internou kapacitou pamäte 16 a viac giga.

Za dve stovky dnes môžete dostať aj veľký displej s jemným Full HD rozlíšením či snímačom odtlačkov prstov. Problematický môže byť len operačný systém, konkrétne aktivita výrobcu pri jeho aktualizácii.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 208
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 235
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 667
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 842
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 624
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 319
 7. Kam do tepla v januári? 2 296
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 055
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 216
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 205

Téma: Huawei


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.

KULTÚRA

Woody Allen možno nakrútil svoj posledný film

Herci sa hanbia pred jeho adoptívnou dcérou, ktorá tvrdí, že ju zneužíval.

Neprehliadnite tiež

Za šírenie Čiernej smrti môže človek, hovorí provokatívna štúdia

Morová pandémia zabila v polovici 14. storočia viac než tretinu obyvateľov Európy.

Snažil sa zastaviť svoje kýchnutie, roztrhol si hrdlo

Vzácny prípad ukazuje, prečo by ste nemali zadržiavať dýchanie.

Ryba si vie vďaka génom zahojiť chrbticu. Aj ľudia ich majú

Ľudia a ryby z radu mihuľotvarých mali pred miliónmi rokov spoločného predka.

Čierna diera si dvakrát grgla. Potvrdili, že čierne diery oddychujú

Vzdialená galaxia pomaly požiera svojho vesmírneho suseda.

Vypočujte si pieseň z Hviezdnych vojen zahranú ceruzkou

Matematická rovnica znie ako chytľavá pieseň zo Star Wars.