SME
Nedeľa, 12. júl, 2020 | Meniny má NinaKrížovkyKrížovky

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (Vianoce 2019)

Je lepšia Nokia, Huawei alebo Xiaomi?

Nokia 6.1.Nokia 6.1. (Zdroj: Nokia)

Pozrite si náš výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako dve stovky.

Text pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Smartfóny sú zoradené podľa ceny.

Článok sme aktualizovali naposledy v decembri 2019.

Najlepší lacný mobil (Vianoce 2019)

Hľadáte vyššiu triedu? Vybrali sme najlepší mobil do 400 eur (jar 2019) Čítajte 

V našom výbere nie je jednoduché nájsť najlepší lacný mobil, no blízko k nemu má Motorola, ktorá ku koncu roka našla recept na dobré smartfóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky modely z nášho výberu majú veľmi dobrý pomer funkcií a ceny a väčšinou aj pekný dizajn, ktorý prekonáva očakávanie svojej cenovej kategórie.

Ak máte veľmi obmedzený rozpočet, tak pokojne siahnite aj po lacnej Nokii, ktorá ponúka za málo peňazí dobrý zážitok a čistý systém od Google.

Odporúčané modely:

Motorola One Action

Motorole sa po dlhom nudnom období konečne podarilo vyrobiť niekoľko zaujímavých smartfónov. One Action nie je len ďalším nevýrazným lacným modelom. Má netradične vysoký displej s pomerom strán 21:9, nadpriemerný hardvér a fotoaparát so špeciálnou konštrukciou, akú pri konkurencii určite nenájdete.

Hľadáte top mobil na trhu? Najlepší mobil na trhu (Vianoce 2018) Čítajte 

Jeho hlavný snímač totiž dokáže nahrávať normálne videá aj v prípade, ak smartfón držíte v ruke na výšku. Je to prirodzenejšie a hlavne v takomto režime dokážete pohodlne nahrať video s pomocou len jednej ruky. Samotná kvalita fotografií a videa je veľmi dobrá, výrazne lepšia, ako by sme čakali pri tak lacnom smartfóne.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vnútri smartfónu je netradične čip vyrobený priamo Samsungom. Exynos 9609 má dostatok výkonu pre bežné použitie, navyše v spojení s čistým systémom Android by ste tu nemali pocítiť žiadne zaváhania. Hrubý výkon je porovnateľný s tým, čo ponúka Samsung Galaxy A50 alebo Huawei P30 Lite. Poteší dostatočne veľká operačná pamäť a dátové úložisko s kapacitou až 128 gigabajtov.

Pochvalu si zaslúži aj dizajn a kvalita konštrukcie. Sú tu síce použité primárne plasty, no to na prvý pohľad neodhalíte. Zadná strana úspešne imituje moderné sklenené riešenia, rovnako dobre pôsobí aj plastový rám.

Parametre: Exynos 9609, 4 GB RAM, 128 GB dáta, 6,3“ IPS 1080 x 1520, 12 + 16 + 5 MPx, 3500 mAh, 176 g

+ dizajn, veľký displej, dobrý výkon, fotoaparát
plastová konštrukcia
Cena: 199 eur

Skryť Vypnúť reklamu

Samsung Galaxy A20e

Ešte pár rokov dozadu boli tie najlacnejšie smartfóny od najznámejších značiek skôr za trest. Dnes je život aj s lacným Samsungom prekvapivo dobrý, aj keď nie úplne dokonalý. Model Galaxy A20e je jedným z mála kompaktných smartfónov na trhu, menšiu uhlopriečku z nami odporúčaných modelov má jedine Nokia 4.2.

Spojenie HD+ rozlíšenia a 5,8 palcového IPS displeja nie je žiadnou tragédiou, skôr šetrením na správnom mieste. Hardvér neponúka nič prevratné, no osemjadrový čip spolu s tromi gigabajtami operačnej pamäte si poradí s každou aplikáciou a má dosť výkonu aj pre graficky nenáročné hry. Pri dátovom úložisku narazíte rýchlo na obmedzenia dané kapacitou, takže si pripravte pár eur na pamäťovú kartu.

Fotoaparát nás prekvapil duálnym riešením s klasickým a širokouhlým objektívom. Kvalita fotografií je slušná, samozrejme s ohľadom na cenu smartfónu. Pri videu je limitom Full HD rozlíšenie s 30 snímkami za sekundu. Čokoľvek lepšie by vyžadovalo výkonnejší čip a hlavne väčšiu kapacitu dátového úložiska.

Skryť Vypnúť reklamu

Systému nechýba osvedčená softvérová nadstavba, v základe totožná s tým, čo výrobca ponúka aj pri drahších modeloch. Pri konštrukcii máme výhrady k použitým materiálom, presnejšie plastu. Bez dodatočného ochranného obalu buďte opatrní, pád na zem nemusí skončiť bez následkov. Cena je nastavená rozumne, navyše tento model sme už videli v akcii aj za menej ako 150 eur.

Parametre: Exynos 7884, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,8“ IPS 720 x 1560, 13 + 5 MPx, 3000 mAh, 141 g

+ displej, dobrá výbava, farebné verzie
plastová konštrukcia
Cena: 169 eur

Xiaomi Redmi 8

Čínsky Xiaomi nesklame v žiadnom cenovom segmente a práve pri tých najlacnejších modeloch má veľmi bohatú ponuku, pri ktorej za svoje peniaze dostanete dobrú protihodnotu. Model Redmi 8 je ako zvyčajne veľmi pekný, aj keď nie úplne najľahší a najtenší.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšia hrúbka je spôsobená kapacitou batérie, ktorá má nadpriemerných 5000 mAh. To znamená, že by ste nabíjačku mali pri bežnom používaní hľadať maximálne raz za dva dni. Nabíjať budete rýchlo (18 wattov) a s pomocou moderného USB C kábla. Smartfónu nechýba analógový zvukový výstup, čítačka odtlačkov a dokonca má aj IR port.

Výkon je pre túto kategóriu skôr priemerný, aj keď moderný čip Snapdragon 439 stále stačí na moderné aplikácie a graficky menej náročné hry. Výhodou je operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty a dostatočne veľké dátové úložisko, ktoré si dodatočne rozšírite s pomocou pamäťovej karty.

Fotoaparát je tu len do počtu a hoci je duálny, tak sa vo väčšine prípadov využíva len jeden snímač. Druhý je totiž pomocný, určený pre zistenie hĺbky objektov v snímanej scéne. Kvalita fotografií nevyčnieva, rovnako priemerné sú aj možnosti videa s maximálnym rozlíšením 1920 x 1080 bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Parametre: Snapdragon 439, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,22“ IPS 720 x 1520, 12 + 2 MPx, 5000 mAh, 188 g

+ dobrý hardvér, kapacita batérie, dizajn
hrúbka
Cena: 165 eur

Nokia 4.2

Pri cene pod dvesto eur nečakajte veľkú zábavu, hlavne ak daný smartfón nepochádza z čínskeho e-shopu. Pri známych značkách tu nie je jednoduché nájsť model bez slabého miesta a tak výber toho správneho modelu záleží výhradne od vašich priorít. Nokia 4.2 nie je ničím výnimočná, je skôr ukážkou toho, čo dokáže overený výrobca ponúknuť pri veľmi obmedzenom finančnom rozpočte.

Necelých 160 eur nie veľa, teda s ohľadom na cenovku tých najlepších smartfónov. Pri výkone nečakajte žiadne zázraky, veď má len základný 8-jadrový čip a operačnú pamäť s kapacitou 3 gigabajty. Reakcie smartfónu sú pri bežnom používaní dostatočne rýchle až do doby, kým sa nepokúsite používať viacero aplikácií súčasne.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre multimediálne využitie si nezabudnite dokúpiť pamäťovú kartu, pre dáta je totiž pripravená pamäť s kapacitou len 32 gigabajtov. Nokia 4.2 displejom neohúri, ale nie je ani jediným smartfónom v našom výbere, ktorého rozlíšenie displeja je menšie ako Full HD. Skôr ako vysoké rozlíšenie je v tomto prípade dôležitejšia celková kvalita zobrazenia, ktorá je dobrá.

Nokia má v ponuke aj výrazne lacnejšie modely, ktoré v sebe kombinujú klasický tlačidlový dizajn a jednoduchý systém doplnený o aplikácie pre sociálne siete a multimédiá. Napríklad za Nokiu 230 zaplatíte necelých 70 eur. Najlacnejší telefón s prístupom na Facebook vás bude stáť približne 45 eur.

Parametre: Snapdragon 439, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,7“ IPS 720 x 1520, 3000 mAh, 161 g

+ čistý systém, rýchle reakcie
kapacita batérie
Cena: 159 eur

Skryť Vypnúť reklamu

Huawei Y6 (2019)

Overená značka, pekný dizajn a veľmi, veľmi nízka cena. Tohtoročný model Huawei Y6 nie je dokonalý, je to jednoducho dobrý smartfón, pri ktorom sa ale musíte pripraviť na pár kompromisov. Prvé chvíle so smartfónom ale nebudú vôbec zlé, veď je veľmi pekný, s displejom natiahnutým od okraja po okraj.

Oproti drahšej konkurencii tu však nenájdete vysoké rozlíšenie, ale len HD+. Našťastie v skutočnosti vôbec nevyzerá zle a určite vás nebude obmedzovať pri bežnom používaní, či hraní hier. Displej s uhlopriečkou 6,09 palca je pre bežné používanie dostačujúci, jediné čo mu nesvedčí, je ostré svetlo počas slnečných dní.

Hardvér je jediným vážnym obmedzením inak podareného smartfónu. Základný štvorjadrový čip od MediaTek zvládne bežné aplikácie a nenáročné hry. Viac od neho ale nečakajte, hlavne keď operačná pamäť má kapacitu len 2 gigabajty. Dátové úložisko s kapacitou 32 gigabajtov je dostatočné, keďže tento smartfón určite nebude vašim multimediálnym centrom.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoaparát je jednoduchý, s rozlíšením 13 megapixelov a dobrou svetelnosťou spraví pekné fotky, vhodné hlavne na sociálne siete. Nič prevratné tu nečakajte, niekoho možno poteší starší MicroUSB konektor a samozrejmosťou je analógový zvukový výstup.

Parametre: MediaTek MT6761, 2 GB RAM, 32 GB dáta, 6,09“ IPS 720 x 1560, 13 MPx, 3020 mAh, 150 g

+ veľký displej, pekný dizajn
- slabší hardvér
Cena: 139 eur

Za koľko už kúpite dobrý smartfón

Nečakajte, že najlacnejšie smartfóny, ktorých cena sa začína okolo 50 eur, budú rýchle, kvalitné a s odolnou konštrukciou. Často majú veľmi starý softvér, ktorý nepodporuje moderné aplikácie.

Ak pôjdete na spodnú hranicu ceny, pripravte sa na veľmi malé obrazovky s uhlopriečkou štyri palce a rozlíšením 800 x 480 bodov, 512-megabajtovú operačnú pamäť a na pomalé dvojjadrové čipy. Tejto kategórii smartfónov sa určite vyhnite, ich používanie je skôr trestom, ako odmenou.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa dá robiť s takýmto smartfónom? Okrem volania a posielania SMS správ veľa nie. Teda nie tak kvalitne a najmä pohodlne, ako sme zvyknutí z drahších modelov. Reakcie sú pomalé, množstvo nových aplikácií funguje veľmi pomaly, prípadne vôbec.

Na graficky pekné hry môžete rovno zabudnúť, rovnako zle sú na tom aj fotografie či záznam videa. Zahráte sa len tie najjednoduchšie hry, na moderné nemá smartfón potrebný výkon.

Pritom v kategórii do 200 eur môžete kúpiť veľmi dobrý smartfón s Full HD+ displejom, dostatkom operačnej pamäte a výkonným čipom. Ak hľadáte nový mobil a dovoľuje vám to rozpočet, začnite pri zariadeniach s cenou od 130 eur vyššie.

Čo má mať dobrý lacný mobil

Nový lacný smartfón by mal mať minimálne tri gigabajty operačnej pamäte, v opačnom prípade bude vhodný akurát tak na volanie a písanie správ. Za 200 eur dnes nie je problém zohnať model aj s väčšou kapacitou, rôzni výrobcovia z Číny ponúkajú dokonca aj jej dvojnásobok.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozor si dajte aj na počet jadier čipu v telefóne, ktoré veľmi zjednodušenie hovoria o výkone zariadenia. Aj pri hranici pod 200 eur môžete byť nároční a pomalé štvorjadrové modely radšej obchádzajte. Moderné osem- a 10-jadrové čipy nie sú výrazne drahšie, no na súčasné potreby omnoho vhodnejšie.

Aj keď sa rýchlosť nemusí zdať na prvý pohľad podstatná, v praxi určuje, či vás telefón bude denne rozčuľovať. Ak vás pri každom použití pomalý mobil zdrží len o pár sekúnd, za deň stratíte minúty a za mesiac aj hodiny času čakaním na smartfón. Je to zle investovaný čas.

Malá kapacita dátového úložiska našťastie nepredstavuje problém, keďže si ju pri väčšine mobilov môžete rozšíriť pomocou microSD karty. Dôležitejšia je podpora rýchleho internetu a odolná konštrukcia z pevných materiálov. Vyberajte modely s internou kapacitou pamäte 32 a viac gigabajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Za dve stovky dnes môžete dostať aj veľký displej s jemným Full HD+ rozlíšením či snímačom odtlačkov prstov. Problematický môže byť len operačný systém, konkrétne aktivita výrobcu pri jeho aktualizácii.

Ak si kúpite výrobok po odkliknutí z webu SME, vydavateľstvo môže získať od internetového obchodu províziu. Províziu poskytuje internetový obchod, nikdy nie výrobca produktu.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Lacný a dobrý smartfón

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Xiaomi, Huawei, Nokia, Honor
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sulík
Ilustračné foto
Nemeckí obyvatelia Smolníckej Huty. Nemci na Slovensko priniesli rozvoj remesiel, najmä baníctva.
Ilustračné foto