Najlepší mobil do 400 eur (leto 2017)

Huawei, Honor, Xiaomi alebo Sony? Na kúpu skutočne dobrého smartfónu nepotrebujete viac ako štyri stovky.

(Zdroj: Honor)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako 400 eur.

Tento článok budeme pravidelne upravovať a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v júni 2017.

Hľadáte lacnejší model? Hľadáte lacnejší model? Najlepší lacný mobil do 200 eur (jar 2017)

Najlepší mobil do 400 eur (leto 2017)

Takzvaná stredná trieda smartfónov je bohatá na zaujímavé modely. Podľa nášho názoru je tým najlepším Honor 8, ktorý sme vybrali pre jeho pekný dizajn, veľmi dobrý fotoaparát a vysoký výkon.

Ak nepotrebujete vysoké rozlíšenie displeja, pokojne siahnite po modeli Sony Xperia XA1, v akcii ho kúpite za menej ako tri stovky, veľmi dobre fotí a jeho dizajn je skutočne odlišný od zvyšnej konkurencie.

Odporúčané modely:

Honor 8

Tento smartfón sa síce začal predávať už takmer pred rokom, ale aj napriek tomu je jedným z najzaujímavejších modelov v cene do 400 eur. Pri 5,2-palcovej uhlopriečke nie je zbytočne veľký, avšak kvôli hladkému povrchu si určite dokúpte ochranný obal. S ním je ergonómia používania perfektná.

Osemjadrový čip Kirin 950 s výkonnou grafickou časťou a 4 gigabajtami operačnej pamäte zvládne všetky dostupné aplikácie a aj najnovšie hry. V testoch za prémiovými modelmi síce mierne zaostáva, ale pomer ceny a výkonu je bezkonkurenčný. Vynikajúci je aj displej s Full HD rozlíšením, chránený odolným sklom Gorilla Glass 3.

Fotoaparát patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete dostať v tejto cenovej kategórii. Snímače sú na zadnej strane dva, jeden farebný a jeden čiernobiely s vyššou citlivosťou a dynamickým rozsahom. Jednou z mála slabín snímača je chýbajúci záznam 4k videa.

+ krásny dizajn, výkonný hardvér, slušný fotoaparát
- hladký povrch potrebuje ochranný obal
Cena: 369 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Honor 8)

Xiaomi Mi5

Jedna z najobľúbenejších čínskych značiek má v tomto segmente niekoľko zaujímavých modelov, vrátane toho s označením Mi5. Hneď na začiatok ale upozorňujeme, že je dostupný vo viacerých konfiguráciách označovaných ako Pro, Prime alebo Standard Edition. Líšia sa vo výkone čipu a kapacite operačnej pamäti a dátového úložiska.

Aj tá najlacnejšia verzia je vybavená výkonným čipom Snapdragon 820 s grafickou časťou Adreno 530. Operačná pamäť s kapacitou 3 gigabajty je doplnená o 32 gigabajtové dátové úložisko, za príplatok si môžete zväčšiť operačnú pamäť o jeden gigabajt a dáta na 64 alebo 128 gigabajtov.

Nadpriemerný je aj fotoaparát, či kvalita konštrukcie. Pri dizajne nečakajte žiadne prevratné nápady, je skôr kombináciou všetkých obľúbených modelov od konkurencie. Na Slovensku si ho v oficiálnej distribúcii kúpite za približne 350 eur, z Číny vám ho dovezú už za dve stovky. Len v tom druhom prípade sa pripravte na zaplatenie dane a cla.

+ pomer ceny a výkonu, dizajn
- fotoaparát mohol byť lepší
Cena: 359 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Xiaomi Mi5)

Asus ZenFone 3

Nájdete pri ňom všetko, či už špičkový dizajn, kvalitné materiály, alebo slušný hardvér. Dokonca vážne berie aj fotografovanie, keďže slušný snímač výrobca vybavil trojitou optickou stabilizáciou a objektívom s vysokou svetelnosťou.

Smartfón je už na trhu pár mesiacov a tak je jeho hardvér založený na čipe Snapdragon 625 vhodný len pre hranie graficky stredne náročných hier. So štyrmi gigabajtami operačnej pamäte však dobre zvládne bežné pracovné úlohy a pre dáta výrobca ponúkol dnes už v strednej triede štandardných 64 gigabajtov.

Jediným zásadným problémom smartfónu nie je cena a ani priemerný čip. Asus si bohužiaľ stále potrpí na špeciálnu softvérovú výbavu a grafickú nadstavbu systému. Neskúsený používateľ sa v smartfóne okamžite stratí a nebude chápať, prečo má hneď po prvom spustení niekoľko podobných aplikácií.

+ dizajn, dobrý výkon, rozumná cena, fotoaparát
- zbytočné aplikácie, upravený systém
Cena: 345 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Asus ZenFone 3)

Huawei P10 Lite

Odľahčená verzia prémiového smartfónu Huawei nie je zaujímavá iba kvôli svojej príjemnej cene. V dizajne za plnohodnotnou verziou síce mierne zaostáva, ale v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi P8 Lite a P9 Lite sa dizajn zariadenia pohol vpred. Pevný kovový rám je doplnený odolným sklom. Na zariadení by ste márne hľadali lacný plast. Na zadnej strane dokonca nájdete aj snímač odtlačkov prstov.

Hardvér si Huawei navrhuje sám, použitý čip Kirin 658 má osem jadier, grafickú časť Mali-T830MP2 a dopĺňajú ho tri gigabajty operačnej pamäte a 32 gigabajtov pri dátovom úložisku. Výkon je veľmi slušný, smartfón zvládne všetky súčasné aplikácie a aj tie graficky náročnejšie hry. Full HD displej má uhlopriečku 5,2 palcov a veľmi slušnú kvalitu zobrazenia.

Smartfón určite odporúčame používateľom, ktorí radi fotia a nahrávajú video. Snímač s rozlíšením 12 miliónov bodov je nadpriemerný, s veľmi dobrými fotografiami a videom maximálne vo Full HD rozlíšení. Smartfónu ešte v júni pribudne vlastná konkurencia v podobe modelu Huawei Nova 2 s lepším hardvérom a duálnym fotoaparátom.

+ podarený dizajn, slušný výkon, fotoaparát
- bez 4K videa a optickej stabilizácie
Cena: 329 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Huawei P10 Lite)

Motorola Moto G5 Plus

Pekný smartfón s dobrým hardvérom za cenu 279 eur. Moto G5 Plus má šancu stať sa veľkým hitom, keďže okrem podareného dizajnu a pevnej konštrukcie ponúka slušný 5,2-palcový Full HD displej, dobrý hardvér a systém, pri ktorom vás nebude obťažovať zbytočná grafická nadstavba.

Hardvér smartfónu vybral výrobca s rozumom, 8-jadrový Snapdragon 625 výkonom nebude obmedzovať ani pri používaní moderných aplikácií a zvládne väčšinu stredne náročných hier bez problémov. Smartfón je dostupný vo viacerých konfiguráciách, s pamäťou od 2 do 4 gigabajtov a dátovým úložiskom 32 alebo 64 gigabajtov.

Fotoaparát vám spraví slušné fotografie, no v tomto smere sú na trhu určite lepšie zariadenia. Poteší rýchle nabíjanie s 3000 mAh batériou, naopak zamrzí starý konektor typu microUSB.

+ pekný dizajn, cena, 4K video
- priemerný hardvér, microUSB konektor
Cena: 279 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Motorola Moto G5 Plus)

Sony Xperia XA1

Najlacnejší smartfón v našom výbere je netradične od jedného z najznámejších výrobcov, Sony. Model Xperia XA1 chce byť hlavne pekný a darí sa mu to. Nezvyčajne vysoký dizajn je úplne odlišný od toho, čo môžete v tomto cenovom segmente nájsť. Navyše v ruke sa drží veľmi príjemne a ergonómia používania je vynikajúca.

Z ľavej a pravej strany displeja je len veľmi tenký rámik, no horná a spodná časť je výrazne predĺžená. Spolu s 5-palcovou uhlopriečkou táto kombinácia umožňuje pohodlné ovládanie smartfónu aj jednou rukou. Čip MediaTek Helio P20 má osem jadier, grafickú časť Mali-T880MP2 a dopĺňa ho operačná pamäť s kapacitou 3 gigabajty. Výkon dostačuje pre bežné používanie a hranie stredne náročných hier.

Fotoaparát má zo všetkých odporúčaných modelov najvyššie rozlíšenie a použitý čip sme už videli pri prémiovom modeli Xperia Z5. Výsledné fotky sú veľmi dobré aj na súčasné pomery, navyše video môžete zaznamenať aj v HDR režime. Zamrzí len absencia 4K videa a priemerné fotografie pri horších svetelných podmienkach.

+ netradične vysoký dizajn, dobrý fotoaparát
- len HD displej, priemerný výkon
Cena: 269 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Sony Xperia XA1)

Ako vyzerá skutočne dobrý mobil strednej triedy?

Náš výber začína na cene 269 eur, čo je cena, pod ktorú sa pri kúpe smartfónu strednej triedy pravdepodobne nedostanete. Lacnejšie modely väčšinou zaostávajú vo viacerých smeroch, či už po stránke dizajnu, kvality konštrukcie, alebo výkonu.

Plast v tejto kategórii nenájdete a ak aj áno, tak je len drobným doplnkom inak pevnej a odolnej konštrukcie. Výrobcovia chcú zaujať kovom, prípadne špeciálnymi materiálmi a odolným sklom.

Pri hardvéri vyžadujte moderné riešenie. Staré a pomalé 4-jadrové čipy patria do smartfónov za stovku. Operačná pamäť musí mať minimálne tri gigabajty, pre dáta požadujte gigabajtov aspoň 32.

Hráči si musia dať pozor na grafickú časť čipov, hlavne v prípade, ak ich smartfón bude vybavený displejom s Full HD alebo vyšším rozlíšením. Zariadenia tejto kategórie by už mali ponúkať viacero moderných technológií, ako je NFC čip prenášanie dát na krátku vzdialenosť či mobilné platby, rýchle LTE dátové pripojenie či moderný konektor typu USB C pre nabíjanie a prenos dát.

Fotoaparát musí fotiť lepšie, ako len priemerne. Portréty, nočná fotografia, či kvalitné video, stredná trieda smartfónov dnes už dokáže nahradiť základný kompaktný fotoaparát.

Pred kúpou zistite, ako výrobca pristupuje k aktualizáciám systému. Telefón strednej triedy vám môže vydržať niekoľko rokov, počas ktorých Google vydá niekoľko veľkých aktualizácií systému Android. Nie každý výrobca však aktualizáciu pre svoje mobily uvoľní. Môže sa vám stať, že ostanete zaseknutý na starej verzii operačného systému. Nové verzie pritom prinášajú množstvo funkcií, vylepšení a hlavne odstraňujú bezpečnostné chyby.

Pozrite sa preto na staršiu ponuku smartfónov od konkrétneho výrobcu. Ak firma aktualizácia dlhodobo ignoruje, pravdepodobne bude zanedbávať aj váš nový model. Tento problém býva rovnako pri známych, ako aj pri tých menej známych značkách, ktoré nájdete hlavne v ponukách čínskych on-line obchodov.

Dobre preto zvážte, či tá výhodná ponuka za krásny smartfón s Androidom vo verzii 6.0 stojí za to. Lebo rok stará bezpečnostná aktualizácia je vstupnou bránou pre škodlivé aplikácie.

TIP: Pozrite si tiež najlepšie smartfóny do 400€ za rok 2016 v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 702
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 140
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 688
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 120
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 264
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 251
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 040
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 993
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 815
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 777

Téma: Android


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Ničnerobenie a knihy. Desať najlepších spôsobov, ako si oddýchnete

Najväčšia štúdia o oddychu mala prekvapivé výsledky.

Najrýchlejší kábel zrýchli internetové prepojenie medzi Európou a Amerikou

Kábel rozloží riziko výpadkov pri katastrofách na východnom pobreží USA.

Ako vedci vyvíjajú roboty, ktoré chodia ako ľudia

Kývať nohami nestačí. Ak chcú roboty chodiť, musia najprv pochopiť možnosti svojho tela.

Odomykanie mobilov obrazcom nie je bezpečné

Všetci rozmýšľame príliš podobne.