Najlepší mobil do 400 eur (Vianoce 2018)

Huawei, Honor, výkonný Xiaomi alebo Nokia? Na kúpu skutočne dobrého smartfónu nepotrebujete viac ako štyri stovky.

(Zdroj: Honor)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako 400 eur.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v októbri 2018.

Najlepší mobil do 400 eur (jar 2018)

Takzvaná stredná trieda smartfónov je bohatá na zaujímavé modely. Podľa nášho názoru je tým najzaujímavejším Xiaomi Pocophone F1, ktorý sme vybrali pre jeho bezkonkurenčný pomer ceny a výkonu.

Ak potrebujete väčší displej, pokojne siahnite po modeli Honor 8X, kúpite ho za menej ako tri stovky, veľmi dobre fotí a jeho dizajn je skutočne podarený.

Odporúčané modely:

Huawei Mate 20 Lite

Odľahčená verzia jedného z najlepších smartfónov pre tento rok láka na známe meno a podarený dizajn s displejom roztiahnutým od okraja po okraj. Je zároveň skvelou ukážkou súčasných trendov.

Základ v podobe 6,3-palcového displeja nie je žiadnym extrémom, hoci pred pár rokmi by sme ho vysmievajúc poslali do kategórie malých tabletov. Má dostatočne jemné rozlíšenie 1080 x 2340 bodov, farby zobrazí reálne a v hornej časti mu nechýba dnes už bežný výrez.

Výrobca vybavil smartfón vlastným čipom Kirin 710 a bežnou kombináciou pamäti a dátového úložiska 4 / 64 gigabajtov. V praxi by ste nemali naraziť na aplikáciu, ktorú by smartfón nezvládol. Na jedno nabitie vydrží viac ako jeden deň aktívneho používania.

Má duálny fotoaparát, pričom druhý snímač plní pomocnú funkciu pre získavanie informácií o hĺbke objektov v snímanej scéne. Kvalita fotografií je veľmi dobrá, pri videu je výsledok skôr priemerný.

Mate 20 Lite by si zaslúžil nižšiu cenu, minimálne o 50 eur. Medzi cenovo najvýhodnejšie modely určite nepatrí, no ak ho zbadáte v dobrej akcii u operátora, tak ho určite berte. Je skvelým smartfónom aj pre náročnejšieho používateľa.

Parametre: Kirin 710, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,3“ IPS 1080 x 2340, 3750 mAh, 172 g

+ pekný dizajn, moderný hardvér, dobrý fotoaparát
- cena, priemerné video
Cena: 399 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Huawei Mate 20 Lite)

Xiaomi Pocophone F1

Čínsky výrobca Xiaomi vyrobil špičkový smartfón, za ktorý si pýta polovicu toho, čo konkurencia. Nesnaží sa nijako klamať, alebo hľadať alternatívne lacné cesty, preto tento smartfón má jeden z najlepších čipov súčasnosti – Snapdragon 845.

Aby toho nebolo málo, má 8 gigabajtovú pamäť a 64 alebo 128 gigabajtov pre dáta. Rozdiel v týchto dvoch verziách je len 30 eur, teda zlomok z toho, čo si zvykne pýtať drahšia konkurencia.

Očakávať AMOLED displej by bola trúfalosť, použitý 6,18-palcový IPS displej je však vynikajúci vo všetkých smeroch. Full HD+ rozlíšenie určite stačí a výrez v jeho hornej časti jednoducho musíme akceptovať.

Smartfónu nechýbajú moderné technológie vrátane Bluetooth 5, nabijete ho cez moderný USB C konektor a majitelia káblových slúchadiel sa určite potešia analógovému zvukovému výstupu.

Škoda, že rovnako dobre nedopadol fotoaparát. Nie je zlý, nie je ani priemerný. Fotí veľmi dobre, adekvátne cene zariadenia. Trochu horšie zvláda nočnú fotografiu a stabilizáciu videa vo vysokom rozlíšení.

Parametre: Snapdragon 845, 6 GB RAM, 64 GB dáta, 6,18“ IPS, 1080 x 2246, 4000 mAh, 180 g

+ špičkový výkon, veľký displej, konštrukcia
- priemerný fotoaparát
Cena: od 369 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Xiaomi Pocophone F1)

Nokia 7 Plus

Je skutočne málo technologických značiek, ktoré prežijú svoju smrť. Nokii sa v rukách skupiny HMD darí a hoci za prvou trojkou na trhu zaostáva, jej ponuka smartfónov je zaujímavá nielen cenou.

Model s označením 7 Plus nie je malý smartfón, no aj napriek 6-palcovémum Full HD+ displeju pôsobí kompaktne. Tenké rámčeky a malá hrúbka tela, navyše tu nenájdete ani otravný výrez.

Stredne výkonný hardvér v podobe čipu Snapdragon 660 nie je brzdený žiadnou softvérovou nadstavbou. Čistá verzia systému Android je navyše pravidelne aktualizovaná a najnovšie dostupná vo verzii 9.0. Ocenili by sme však lepšiu optimalizáciu, smartfón totiž občas zaváha aj pri bežných činnostiach.

Duálny fotoaparát s logom Zeiss je dobrým spoločníkom pre stredne náročného používateľa. Nočná fotografia je podľa očakávania nad jeho sily, no v bežných situáciách je výsledok veľmi dobrý a druhý snímač funguje pre dvojnásobné priblíženie obrazu.

Nokia má v ponuke viacero zaujímavých a hlavne cenovo dostupných modelov, všetky zhodne s čistým systémom Android. Napríklad Nokia 6.1 je vynikajúci smartfón nižšej strednej triedy, ktorý si kúpite už za 240 eur.

Parametre: Snapdragon 660, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6“ IPS, 1080 x 2160, 3800 mAh, 183 g

+ kovová konštrukcia, dobrý výkon, fotoaparát, Android 9.0
- niekomu nemusí vyhovovať čistý systém
Cena: 359 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Nokia 7 Plus)

Samsung Galaxy A7 2018

Čo ponúka najväčší výrobca smartfónov v cene pod 400 eur? Pri tohtoročnom modeli A7 perfektný AMOLED displej, výkonný hardvér, dostatok pamäte a fotoaparát s tromi snímačmi. Konkurencia je silná a Samsung sa nemôže spoliehať len na verných fanúšikov.

Tri snímače pri fotoaparáte sú stále výnimočné, navyše sa bavíme o smartfóne za 349 eur. V tejto cenovej kategórii má množstvo výrobcov problém ponúknuť dobrý fotoaparát, Samsung je práve preto extrémne zaujímavý.

Klasický snímač je doplnený o jeden pomocný, ktorý využijete hlavne pri fotení portrétov. Tretí snímač vám scénu nepriblíži, práve naopak, je širokouhlý a vhodný hlavne pre fotenie krajiniek, alebo pre interiérovú fotografiu.

Čakali by sme zradu pri displeji alebo hardvéri, skutočnosť je však bezproblémová. Full HD+ AMOLED displej s uhlopriečkou 6 palcov, 8-jadrový čip a operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty. Tento smartfón zvládne každú aplikáciu a väčšinu súčasných hier bez problémov, či obmedzení.

Systém Android je výrazne rozšírený a upravený, nájdete tu aj mnoho aplikácií priamo od Samsungu. Množstvo z nich našťastie nemusíte inštalovať, no aktualizácia systému na verziu Android 9 príde až neskôr.

Parametre: Exynos 7885, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6“ AMOLED 1080 x 2220, 3300 mAh, 168 g

+ konštrukcia, displej, prémiový fotoaparát
- nemá najnovší Android
Cena: 349 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Samsung Galaxy A7)

Honor 8X

Je veľmi jednoduché stratiť sa v obrovskej ponuke smartfónov Huawei a Honor. Časté pribúdanie noviniek má ale aj jednu veľkú výhodu v podobe rýchleho nástupu nových technológií a trendov.

Honor 8X je v tomto smere ukážkovým príkladom moderného veľkého smartfónu určeného pre stredne náročného používateľa. Má obrovský displej, pekný dizajn, použiteľný fotoaparát a moderný hardvér s dobrým výkonom.

Aj napriek displeju so 6,5-palcovou uhlopriečkou je smartfón dobrým spoločníkom pre bežné používanie. Rámčeky okolo displeja sú malé, rovnako aj výrez v jeho hornej časti. Full HD+ rozlíšenie je dostatočne jemné aj pri prezeraní webových stránok, či prezeraní fotografií.

Osemjadrový čip Kirin 710, pamäť s kapacitou 4 gigabajty a 64-gigabajtové dátové úložisko. To, čo nám pred dvoma rokmi ponúkali prémiové modely, dnes má smartfón za menej ako tri stovky. Navyše je pekný, s použiteľným fotoaparátom a dobrou výdržou batérie.

Firma za príplatok 30 eur ponúka verziu s dvojnásobnou kapacitou dátového úložiska. V štandardnej výbave je snímač odtlačkov prsta, odomykanie tvárou, či technológia NFC. Na Slovensku si smartfón kúpite v čiernej, sýtej modrej alebo výrazne červenej farbe.

Parametre: Kirin 710, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,5“ IPS 1080 x 2340, 3750 mAh, 175

+ dizajn, veľký displej, dobrý výkon
- micro USB konektor
Cena: od 279 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Honor 8X)

Motorola One

Ak by sa súťažilo o čo najvernejšiu napodobeninu iPhone X, bola by Motorola One horúcim kandidátom na víťaza. Je vyrobená z podobných materiálov, rovnako zaoblená a s 5,9-palcovým displejom natiahnutým od okraja po okraj.

Nechýba výrez v hornej časti displeja, či rovnako umiestnený duálny fotoaparát. Tu našťastie podobnosť končí, navyše cena je len necelých 250 eur. Pri hardvéri preto nečakajte žiadne prekvapenia, 8-jadrový čip Snapdragon 625 je zlatá stredná cesta pre tých, ktorým ide hlavne o cenu.

Operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty a 64 gigabajtové dátové úložisko by malo stačiť väčšine používateľov. Jediné slabé miesto sme našli pri rozlíšení displeja. Vo Full HD dobe je 720 x 1520 bodov málo, aj keď ani nový iPhone Xr nie je v tomto smere lepší.

Duálny fotoaparát zázraky nedokáže, druhý snímač je len pomocný pre funkciu rozmazaného pozadia, s rozlíšením dvoch megapixelov. Pri fotení v dobrých svetelných podmienkach vás výstup poteší, s nástupom šera sa prejavia limity použitého riešenia.

Motorola One je kópia iPhonu X, to je jasné už na prvý pohľad. Za necelých 250 eur je ale dobrou kópiou pre cenovo orientovaného záujemcu o dobrý smartfón, pri ktorom ho navyše nečaká žiadne nepríjemné prekvapenie.

Parametre: Snapdragon 625, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 5,9“ IPS 720 x 1520, 3000 mAh

+ pekný dizajn, čistý systém, dobrý hardvér
- rozlíšenie displeja
Cena: 249 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Motorola One)

Ako vyzerá skutočne dobrý mobil strednej triedy?

Náš výber sa začína na cene 249 eur, čo je suma, pod ktorú sa pri kúpe smartfónu strednej triedy dostanete len výnimočne. Lacnejšie modely väčšinou zaostávajú vo viacerých smeroch, či už po stránke dizajnu, kvality konštrukcie, alebo výkonu.

Plast v tejto kategórii nenájdete a ak aj áno, tak je len drobným doplnkom inak pevnej a odolnej konštrukcie. Výrobcovia chcú zaujať kovom, prípadne špeciálnymi materiálmi a odolným sklom.

Pri hardvéri vyžadujte moderné riešenie. Staré a pomalé 4-jadrové čipy patria do smartfónov za stovku. Operačná pamäť musí mať minimálne štyri gigabajty, pre dáta požadujte gigabajtov aspoň 64. Hráči si musia dať pozor na grafickú časť čipov, hlavne v prípade, ak ich smartfón bude vybavený displejom s Full HD alebo vyšším rozlíšením.

Zariadenia tejto kategórie by už mali ponúkať viacero moderných technológií, ako je NFC čip prenášanie dát na krátku vzdialenosť či mobilné platby, rýchle LTE dátové pripojenie či moderný konektor typu USB C na nabíjanie a prenos dát.

Fotoaparát musí fotiť lepšie ako len priemerne. Portréty, nočná fotografia či kvalitné video, stredná trieda smartfónov dnes už musí nahradiť základný kompaktný fotoaparát. Duálny fotoaparát je bežnou výbavou, no napríklad Samsung Galaxy A7 je vybavený až trojicou snímačov na zadnej strane.

Pred kúpou zistite, ako výrobca pristupuje k aktualizáciám systému. Telefón strednej triedy vám môže vydržať niekoľko rokov, počas ktorých Google vydá niekoľko veľkých aktualizácií systému Android. Nie každý výrobca však aktualizáciu pre svoje mobily uvoľní.

Môže sa vám stať, že ostanete zaseknutí na starej verzii operačného systému. Nové verzie pritom prinášajú množstvo funkcií, zlepšení a predovšetkým odstraňujú bezpečnostné chyby.

Pozrite sa preto na staršiu ponuku smartfónov od konkrétneho výrobcu. Ak firma aktualizácia dlhodobo ignoruje, pravdepodobne bude zanedbávať aj váš nový model. Tento problém býva rovnako pri známych, ako aj pri tých menej známych značkách, ktoré nájdete najmä v ponukách čínskych on-line obchodov.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 8. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 10. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 4. Konferencia - EU support for research
 5. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 6. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 7. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 8. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 9. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 10. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 19 601
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 392
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 13 940
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 8 458
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 338
 6. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 173
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 4 331
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 923
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 232
 10. Štefánka by Pulitzer 2 768

Téma: Honor


Článok je zaradený aj do ďalších tém iPhone, Android, Huawei, Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón, Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jozef Kuciak: Spočiatku som sa modlil, aby mi Janko povedal, či všetko robíme dobre

V Štiavniku sa niektorí ľudia pýtali, kto sa ospravedlní Troškovej.

Neprehliadnite tiež

Izraelskí technici pri mesačnom robotovi Berešit.
Na snímke predstavenie nového produktu Samsung Galaxy S10, 19. februára 2019 v San Franciscu.
Šéf spoločnosti Samsung DJ Koh počas predstavenia skladacieho smartfónu Galaxy Fold.
Umelecké vyobrazenie najmenšieho mesiaca Neptúnu. Odlomil sa z inej družice.