SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Vybrali sme najlepší mobil do 400 eur (jar 2019)

Dobrý smartfón nemusí byť drahý.

(Zdroj: Sony)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako 400 eur.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v marci 2019.

Najlepší mobil do 400 eur (jar 2019)

Takzvaná stredná trieda smartfónov je bohatá na zaujímavé modely.

Podľa nášho názoru je tým najzaujímavejším stále Xiaomi Pocophone F1, ktorý sme vybrali pre jeho bezkonkurenčný pomer ceny a výkonu.

Ak potrebujete lepšiu výdrž batérie a uskromníte sa s výkonom a rozlíšením displeja, pokojne siahnite po modeli Moto G7 Power, kúpite ho za dve stovky a na jedno nabitie zvládne minimálne dva dni.

Odporúčané modely:

Sony Xperia 10

Chcete mať smartfón od známeho výrobcu, ale zároveň je váš rozpočet obmedzený? Pred rokmi by ste odišli domov s podpriemerným modelom, no súčasná ponuka cenovo dostupných smartfónov od značiek ako Samsung alebo Sony je konečne zaujímavá.

Za novú Xperiu 10 od Sony zaplatíte len necelých 350 eur. Je pekná, s veľkým displejom, duálnym fotoaparátom, množstvom funkcií a dokonca aj aktuálnou verziou operačného systému Android.

Najzaujímavejší je displej, ktorý má netradičný pomer strán a chýba mu akýkoľvek výrez. Namiesto výrezu na hornej strane displeja nájdete len nevyužitú plochu s reproduktorom a predným fotoaparátom.

Výkon hardvéru je priemerný, no zároveň stále dostačujúci pre všetky bežné úlohy, sociálne siete a graficky stredne náročné hry. Škoda, že výrobca šetril pri operačnej pamäti, keďže pre náš trh je smartfón osadený len tromi gigabajtami.

Nič podstatné mu už našťastie nechýba – má výstup pre klasické slúchadlá, nový Bluetooth vo verzii 5.0, NFC, FM rádio a samozrejme aj USB C konektor.

Parametre: Snapdragon 630, 3 GB RAM, 64 GB dáta, 6“ IPS, 1080 x 2520, 2870 mAh, 162 g

+ dizajn, displej, dobrý fotoaparát
- priemerný hardvér, cena

Xiaomi Pocophone F1

Čínsky výrobca Xiaomi vyrobil špičkový smartfón, za ktorý si pýta polovicu toho, čo konkurencia. Nesnaží sa nijako klamať alebo hľadať alternatívne lacné cesty, preto má jeden z najlepších čipov súčasnosti – Snapdragon 845.

Aby toho nebolo málo, má 6 gigabajtovú pamäť a 64 alebo 128 gigabajtov pre dáta. Rozdiel v týchto dvoch verziách je aktuálne 40 eur, teda zlomok z toho, čo si zvykne pýtať drahšia konkurencia.

Očakávať AMOLED displej by bola trúfalosť, použitý 6,18-palcový IPS displej je však vynikajúci vo všetkých smeroch. Full HD+ rozlíšenie určite stačí a výrez v jeho hornej časti jednoducho musíme akceptovať.

Smartfónu nechýbajú moderné technológie vrátane Bluetooth 5, nabijete ho cez moderný USB C konektor a majitelia káblových slúchadiel sa určite potešia analógovému zvukovému výstupu.

Škoda, že rovnako dobre nedopadol fotoaparát. Nie je zlý, nie je ani priemerný. Fotí veľmi dobre, adekvátne cene zariadenia. Trochu horšie zvláda nočnú fotografiu a stabilizáciu videa vo vysokom rozlíšení.

Parametre: Snapdragon 845, 6 GB RAM, 64 GB dáta, 6,18“ IPS, 1080 x 2246, 4000 mAh, 180 g

+ špičkový výkon, veľký displej, konštrukcia
- priemerný fotoaparát

Honor Play

Spolu s modelom od Xiaomi je Honor Play najlepším riešením pre náročného používateľa, ktorý hľadá vysoký výkon a chce sa hrať najmodernejšie hry. Honor zobral hardvér z minuloročného hitu Huawei P20 Pro a trochu ušetril na dizajne a fotoaparáte.

Výsledok je nakoniec skvelý, pri cene necelých 300 eur je Honor Play jedným z najzaujímavejších smartfónov na trhu. Jeho čip Kirin 970 má dostatok výkonu pre všetky súčasné hry a operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty je stále dostatočná.

Honor tento smartfón prezentuje ako optimálne riešenie pre hráčov a fanúšikov multimédií. Umelá inteligencia má automaticky optimalizovať náročné hry, zlepšovať ich výkon a predlžovať výdrž batérie.

Výsledok jej snahy posúdime ťažko, no s tými graficky najnáročnejšími hrami si smartfón poradí bez problémov.

Parametre: Kirin 970, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,3“ IPS, 1080 x 2340, 3750 mAh, 176 g

+ výkonný hardvér, displej, dizajn
- priemerný fotoaparát

Nokia 7 Plus

Je skutočne málo technologických značiek, ktoré prežijú svoju smrť. Nokii sa v rukách skupiny HMD darí a hoci za prvou trojkou na trhu zaostáva, jej ponuka smartfónov je zaujímavá nielen cenou.

Model s označením 7 Plus nie je malý smartfón, no aj napriek 6-palcovémum Full HD+ displeju pôsobí kompaktne. Má tenké rámčeky aj telo, navyše na ňom nenájdete ani otravný výrez.

Stredne výkonný hardvér v podobe čipu Snapdragon 660 nie je brzdený žiadnou softvérovou nadstavbou. Čistá verzia systému Android je navyše pravidelne aktualizovaná a najnovšie dostupná vo verzii 9.0.

Ocenili by sme však lepšiu optimalizáciu, smartfón totiž občas zaváha aj pri bežných činnostiach.

Duálny fotoaparát s logom Zeiss je dobrým spoločníkom pre stredne náročného používateľa. Nočná fotografia je podľa očakávania nad jeho sily, no v bežných situáciách je výsledok veľmi dobrý a druhý snímač funguje pre dvojnásobné priblíženie obrazu.

Nokia má v ponuke viacero zaujímavých a hlavne cenovo dostupných modelov, všetky zhodne s čistým systémom Android.

Parametre: Snapdragon 660, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6“ IPS, 1080 x 2160, 3800 mAh, 183 g

+ kovová konštrukcia, dobrý výkon, fotoaparát, Android 9.0
- niekomu nemusí vyhovovať čistý systém

Samsung Galaxy A7 2018

Čo ponúka najväčší výrobca smartfónov v cene pod 400 eur? Pri tohtoročnom modeli A7 perfektný AMOLED displej, výkonný hardvér, dostatok pamäte a fotoaparát s tromi snímačmi. Konkurencia je silná a Samsung sa nemôže spoliehať len na verných fanúšikov.

Tri snímače pri fotoaparáte sú stále výnimočné, navyše sa bavíme o smartfóne za 349 eur. V tejto cenovej kategórii má množstvo výrobcov problém ponúknuť dobrý fotoaparát, Samsung je práve preto extrémne zaujímavý.

Klasický snímač je doplnený o jeden pomocný, ktorý využijete hlavne pri fotení portrétov. Tretí snímač vám scénu nepriblíži, práve naopak, je širokouhlý a vhodný hlavne pre fotenie krajiniek, alebo pre interiérovú fotografiu.

Čakali by sme zradu pri displeji alebo hardvéri, skutočnosť je však bezproblémová. Full HD+ AMOLED displej s uhlopriečkou 6 palcov, 8-jadrový čip a operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty. Tento smartfón zvládne každú aplikáciu a väčšinu súčasných hier bez problémov či obmedzení.

Systém Android je výrazne rozšírený a upravený, nájdete v ňom aj mnoho aplikácií priamo od Samsungu. Množstvo z nich našťastie nemusíte inštalovať, no aktualizácie systému sú stále menej časté, ako by sme chceli.

Parametre: Exynos 7885, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6“ AMOLED 1080 x 2220, 3300 mAh, 168 g

+ konštrukcia, displej, prémiový fotoaparát
- nemá najnovší Android

Motorola Moto G7 Power

Najlacnejší model v našom výbere nie je rozhodne zlý, práve naopak, je vynikajúcim riešením pre toho, kto vyžaduje dlhú výdrž batérie. Označenie Power teda nevychádza z výkonu hardvéru, ale z 5000 mAh kapacity batérie.

V dobe smartfónov, ktoré na jedno nabitie zvládnu ledva jeden celý deň, ponúka Motorola dostatok zásoby energie aj na dva dni. Samotný hardvér pritom nie je vôbec zlý, 8-jadrový čip Snapdragon 632, grafická časť Adreno 506 a operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty.

Dátové úložisko s kapacitou 64 gigabajtov si môžete rozšíriť s pomocou microSD karty, k smartfónu pripojíte aj klasické slúchadlá a nabijete ho moderným USB C káblom. Drobné výhrady môžeme mať jedine k fotoaparátu, no s ohľadom na nízku cenu zariadenia je to akceptovateľný ústupok.

Príjemne nás prekvapil displej s klasickým výrezom aj napriek tomu, že nemá ani Full HD rozlíšenie. Pri 720 x 1570 bodoch a 6,2-palcovej uhlopriečke je obraz stále dostatočne ostrý, so živými farbami a vysokým jasom.

Moto G7 Power je skvelý cenovo dostupný smartfón, vybavený čistou verziou systému Android 9. Za príplatok 40 eur môžete mať bežnú verziu Moto G7 s Full HD+ displejom, prípadne Moto G7 Plus za cenu 299 eur.

Parametre: Snapdragon 632, 4 GB RAM, 64 GB dáta, 6,2“ IPS 1080 x 2270, 5000 mA, 172 gh

+ dizajn, dobrý hardvér, výdrž batérie, cena
- fotoaparát

Ako vyzerá skutočne dobrý mobil strednej triedy?

Náš výber sa začína na cene 209 eur, čo je suma, pod ktorú sa pri kúpe smartfónu strednej triedy dostanete len výnimočne. Lacnejšie modely väčšinou zaostávajú vo viacerých smeroch, či už po stránke dizajnu, kvality konštrukcie, alebo výkonu.

Plast v tejto kategórii nenájdete a ak aj áno, tak je len drobným doplnkom inak pevnej a odolnej konštrukcie. Výrobcovia chcú zaujať kovom, prípadne špeciálnymi materiálmi a odolným sklom.

Pri hardvéri vyžadujte moderné riešenie. Staré a pomalé 4-jadrové čipy patria do smartfónov za stovku. Operačná pamäť musí mať minimálne štyri gigabajty, pre dáta požadujte gigabajtov aspoň 64. Hráči si musia dať pozor na grafickú časť čipov, hlavne v prípade, ak ich smartfón bude vybavený displejom s Full HD alebo vyšším rozlíšením.

Zariadenia tejto kategórie by už mali ponúkať viacero moderných technológií, ako je NFC čip prenášanie dát na krátku vzdialenosť či mobilné platby, rýchle LTE dátové pripojenie či moderný konektor typu USB C na nabíjanie a prenos dát.

Fotoaparát musí fotiť lepšie ako len priemerne. Portréty, nočná fotografia či kvalitné video, stredná trieda smartfónov dnes už musí nahradiť základný kompaktný fotoaparát. Duálny fotoaparát je bežnou výbavou, no napríklad Samsung Galaxy A7 je vybavený až trojicou snímačov na zadnej strane.

Pred kúpou zistite, ako výrobca pristupuje k aktualizáciám systému. Telefón strednej triedy vám môže vydržať niekoľko rokov, počas ktorých Google vydá niekoľko veľkých aktualizácií systému Android. Nie každý výrobca však aktualizáciu pre svoje mobily uvoľní.

Môže sa vám stať, že ostanete zaseknutí na starej verzii operačného systému. Nové verzie pritom prinášajú množstvo funkcií, zlepšení a predovšetkým odstraňujú bezpečnostné chyby.

Pozrite sa preto na staršiu ponuku smartfónov od konkrétneho výrobcu. Ak firma aktualizáciu dlhodobo ignoruje, pravdepodobne bude zanedbávať aj váš nový model. Tento problém býva rovnako pri známych, ako aj pri tých menej známych značkách, ktoré nájdete najmä v ponukách čínskych on-line obchodov.

Ak si kúpite výrobok po odkliknutí z webu SME, vydavateľstvo môže získať od internetového obchodu províziu. Províziu poskytuje internetový obchod, nikdy nie výrobca produktu.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 27 347
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 9 119
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 372
 4. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 693
 5. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 6 574
 6. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 4 743
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 118
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 013
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 833
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 226

Téma: Honor


Článok je zaradený aj do ďalších tém iPhone, Android, Huawei, Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón, Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajinský premiér: Danka pozývam na Donbas pozrieť sa, kto je skutočný agresor

Ak niekto vystupuje proti sankciám, je to slabý líder, hovorí HROJSMAN.

Volodymyr Hrojsman (41) je od apríla 2016 premiérom Ukrajiny. Predtým bol predsedom parlamentu, ministrom pre regionálny rozvoj aj starosta mesta Vinnycia.
Autorská strana Michala Havrana

Posolstvo Veľkej noci sa stráca (píše Michal Havran)

Súčasná teológia nemôže byť iba návodom na sexuálnu výchovu.

Pohľad do interiéru Katedrály Notre-Dame po požiari.
Mesto Derry v Severnom Írsku.
Z filmu Cyntoryn zvieratiek.

Neprehliadnite tiež

Sépia v laboratóriu. Sú vyberavé čo sa jedľa týka, ale aj náročné na podmienky.
Viera Skákalová je vedúcou výskumu v slovenskej firme Danubia NanoTech, ktorá sa okrem iného venuje aj výrobe grafénu. V ruke drží vzorku oxidu grafénu, ktorú získali oxidáciou grafitu.
Vizualizácia mriežky grafénu, ktorá je tvorená zo šesťuholníkov z atómov uhlíka.

Prijmeme existenciu mimozemského života?

Analyzovali reakciu na život vo vesmíre.

Ilustračné foto.
Posádka stanice začne s prípravami na pripojenie lode k ISS.