Najlepší mobil do 400 eur (jar 2018)

Huawei, Honor, malý iPhone alebo Sony? Na kúpu skutočne dobrého smartfónu nepotrebujete viac ako štyri stovky.

(Zdroj: Honor)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako 400 eur.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v marci 2018.

Hľadáte lacnejší model? Najlepší lacný mobil do 200 eur (Vianoce 2017)

Najlepší mobil do 400 eur (jar 2018)

Takzvaná stredná trieda smartfónov je bohatá na zaujímavé modely. Podľa nášho názoru je tým najzaujímavejším Huawei P smart, ktorý sme vybrali pre jeho bezkonkurenčný pomer ceny a funkcií.

Ak potrebujete väčší displej, pokojne siahnite po modeli Honor 7X, kúpite ho za necelé tri stovky, veľmi dobre fotí a jeho dizajn je rovnako pekný.

Odporúčané modely:

Článok pokračuje pod video reklamou

Motorola Moto X4

Tento smartfón je na trhu už približne pol roka, no stále je jedným z najkrajších modelov v cene do 400 eur. Máme však na mysli len jeho špeciálnu modrú verziu, čierna zo zástupu konkurencie totiž nijako výrazne nevyčnieva.

Dizajn smartfónu je v spojení s netradičnou farbou jedným z hlavných dôvodov na kúpu. Teda v prípade, ak vám neprekáža prehnane vysoká cena. V porovnaní s lacnejšími modelmi v našom výbere totiž Moto X4 nefotí výrazne lepšie a nemá ani vyšší výkon. Dokonca jeho majitelia museli až do marca čakať na aktualizáciu systému na Android 8.0.

Vďaka menšiemu, 5,2-palcovému displeju dobre sadne do ruky a pohodlne ho ovládnete aj jedným prstom. Použitý čip Snapdragon 630 si poradí aj s náročnejšími hrami, určite však siahnite po verzii so 4-gigabajtovou operačnou pamäťou a 64-gigabajtovým dátovým úložiskom.

Smartfónu nechýba NFC, FM rádio, má moderný USB C konektor a jeho batéria s kapacitou 3000 mAh vystačí aj na dva dni bežného používania. Duálny fotoaparát je hodný ceny zariadenia, pri dobrom svetle sú fotografie vynikajúce, s nástupom šera však prichádza šum a strácajú sa detaily.

+ krásny dizajn, displej, optimalizovaný systém
- vysoká cena
Cena: 349 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Moto X4)

Sony Xperia XA2

Veľké značky to majú v cenovo orientovanom segmente ťažké. Dôvodom je agresívna cenová vojna, ktorej dokážu len málokedy konkurovať. Aj Xperia XA2 je predražený smartfón, našťastie je cena vyššia len mierne a celkový výsledok je pozitívny.

Smartfón sa od konkurencie odlišuje najmä svojím dizajnom. V ére minimálnych okrajov a výrezu v hornej časti je Xperia XA2 návratom do minulosti. Klasický vzhľad smartfónov Sony môže byť pre niekoho výhodou, navyše je ergonómia pri konzumovaní multimediálneho obsahu ukážková.

Žiadne prekvapenie nečakajte ani pri hardvéri. Obľúbený čip Snapdragon 630 je doplnený o obvyklú pamäťovú kombináciu 3 GB / 32 GB. Displej má uhlopriečku 5,2 palca a bežné Full HD rozlíšenie. Fotoaparát má len jeden objektív, no za konkurenciou nezaostáva.

Operačný systém Android 8.0 výrobca rozšíril o vlastnú softvérovú nadstavbu, ktorá však nemusí vyhovovať úplne každému. Za necelých 350 eur osloví nový smartfón od Sony najmä fanúšikov značky, zvyšok pravdepodobne siahne po lacnejšej konkurencii.

+ netradičný dizajn, výdrž batérie, dobrý výkon
- softvérová nadstavba, cena
Cena: 345 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Sony Xperia XA2)

iPhone SE

Kvalitné malé smartfóny spočítate na prstoch jednej ruky, dnes sa im totiž okrem Sony a Apple už nikto vážne nevenuje. Malý iPhone SE síce nie je z pohľadu parametrov špičkovým zariadením, no vďaka dobre optimalizovanému systému je najlepším malým smartfónom na trhu.

Je rýchly, robí vynikajúce fotografie a nemusíte sa báť, že ho výrobca po roku odstrihne od aktualizácií systému. Na dnešok netypicky malý 4-palcový displej, našťastie, nepotrebuje Full HD rozlíšenie.

Ak často fotíte, určite si priplaťte za verziu s väčšou pamäťou, tých 32 gigabajtov sa dá totiž zaplniť veľmi rýchlo. Zvyšné hardvérové parametre nie sú veľmi dôležité, reakcie smartfónu sú totiž aj pri najnovšej verzii systému bleskové.

Čo môže odradiť od kúpy, je jedine starý dizajn. Po prvýkrát sme ho videli už pred piatimi rokmi a v súčasnej verzii ponúka len drobné kozmetické zmeny. Ergonómia používania je teda stále rovnako dobrá, akurát pri modernej konkurencii nepôsobí tak sexi.

+ kompaktný dizajn, fotoaparát, výkon
- starý dizajn
Cena: 299 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť iPhone SE)

Honor 7X

Má kovové telo s pekným a tenkým dizajnom, veľký displej, poradí si aj s náročnejšími hrami a za fotografie z jeho duálneho fotoaparátu sa určite nebudete musieť hanbiť. Honor 7X je jedným z najzaujímavejších smartfónov v cene do 300 eur, teda ak mu dokážete odpustiť pár drobných prehreškov.

Podľa vzoru súčasných trendov má displej pomer strán 18:9 a veľkú uhlopriečku 5,93 palca. Kvalita zobrazenia je veľmi dobrá, Full HD+ rozlíšenie dostatočne jemné a problém vám nebude robiť ani používanie počas slnečného letného dňa. Určite si vtedy užijete aspoň fotografovanie, keďže duálny fotoaparát tu nie je len do počtu.

Výrobca vybavil smartfón vlastným 8-jadrovým čipom Kirin 659, 4-gigabajtovou operačnou pamäťou a dátovým úložiskom s kapacitou 64 gigabajtov. Nechýba rýchly internet, GPS, FM rádio, čítačka odtlačkov prstov ani analógový zvukový výstup. Batéria s kapacitou 3340 mAh zvládne celý náročný deň bez problémov.

Spomínané nedostatky sú vlastne len dva. Prvý smeruje k nabíjaniu, ktoré nie je rýchle a využíva starší konektor typu micro USB. Kritiku si zaslúži aj prístup výrobcu k softvérovým aktualizáciám, keďže smartfón prišiel na trh so systémom Android 7 a jeho veľká aktualizácia sa ešte stále len testuje.

+ dizajn, dobrý výkon, duálny fotoaparát
- micro USB konektor, starší Android
Cena: 279 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Honor 7X)

Huawei P smart

Čínsky Huawei stále dokáže vyrobiť lacný smartfón, ktorý bez mihnutia oka zruší konkurenciu vo svojom okolí. Model P smart nájdete v obchodoch za necelých 240 eur, a hoci nepôsobí tak elegantne ako Moto X4, je jeho nezvyčajne lacnou alternatívou. Má totiž všetko, čo by sme očakávali od dobrého lacného smartfónu.

Je tenký, má kovové telo a kúpiť si ho môžete nielen v nudnej čiernej, ale aj v modrej, zlatej a ružovo-zlatej farbe. Má čítačku odtlačkov prstov, NFC, rýchly mobilný internet, FM rádio a za jedinú nevýhodu považujeme konektor typu micro USB.

Dobrý je dokonca aj displej, nielen vďaka uhlopriečke 5,65 palca, Full HD+ rozlíšeniu a pomeru strán 18:9. Jeho reprodukcia farieb je vynikajúca, čierna nie je sivá a poradí si aj počas slnečného dňa. Výkon je dostatočný pre všetky bežné činnosti či stredne náročné hry vďaka 8-jadrovému čipu Kirin 659 a operačnej pamäti s kapacitou 3 gigabajty.

Výrobca tento lacný smartfón vybavil systémom Android vo verzii 8.0 s vlastnou softvérovou nadstavbou EMUI 8. Nechýba duálny fotoaparát, ktorý tu na rozdiel od bezmennej čínskej konkurencie nie je len do počtu. Za necelých 240 eur je Huawei P smart jedným z najzaujímavejších lacných smartfónov pre náročnejšieho používateľa.

+ dizajn, cena, výkon a fotoaparát
- micro USB konektor
Cena: 239 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť Huawei P smart)

Ako vyzerá skutočne dobrý mobil strednej triedy?

Náš výber sa začína na cene 239 eur, čo je suma, pod ktorú sa pri kúpe smartfónu strednej triedy pravdepodobne nedostanete. Lacnejšie modely väčšinou zaostávajú vo viacerých smeroch, či už po stránke dizajnu, kvality konštrukcie, alebo výkonu.

Plast v tejto kategórii nenájdete a ak aj áno, tak je len drobným doplnkom inak pevnej a odolnej konštrukcie. Výrobcovia chcú zaujať kovom, prípadne špeciálnymi materiálmi a odolným sklom.

Pri hardvéri vyžadujte moderné riešenie. Staré a pomalé 4-jadrové čipy patria do smartfónov za stovku. Operačná pamäť musí mať minimálne tri gigabajty, pre dáta požadujte gigabajtov aspoň 32.

Hráči si musia dať pozor na grafickú časť čipov, hlavne v prípade, ak ich smartfón bude vybavený displejom s Full HD alebo vyšším rozlíšením. Zariadenia tejto kategórie by už mali ponúkať viacero moderných technológií, ako je NFC čip prenášanie dát na krátku vzdialenosť či mobilné platby, rýchle LTE dátové pripojenie či moderný konektor typu USB C na nabíjanie a prenos dát.

Fotoaparát musí fotiť lepšie ako len priemerne. Portréty, nočná fotografia či kvalitné video, stredná trieda smartfónov dnes už dokáže nahradiť základný kompaktný fotoaparát.

Pred kúpou zistite, ako výrobca pristupuje k aktualizáciám systému. Telefón strednej triedy vám môže vydržať niekoľko rokov, počas ktorých Google vydá niekoľko veľkých aktualizácií systému Android. Nie každý výrobca však aktualizáciu pre svoje mobily uvoľní. Môže sa vám stať, že ostanete zaseknutý na starej verzii operačného systému. Nové verzie pritom prinášajú množstvo funkcií, zlepšení a predovšetkým odstraňujú bezpečnostné chyby.

Pozrite sa preto na staršiu ponuku smartfónov od konkrétneho výrobcu. Ak firma aktualizácia dlhodobo ignoruje, pravdepodobne bude zanedbávať aj váš nový model. Tento problém býva rovnako pri známych, ako aj pri tých menej známych značkách, ktoré nájdete najmä v ponukách čínskych on-line obchodov.

Dobre preto zvážte, či tá výhodná ponuka za krásny smartfón s Androidom vo verzii 6.0 stojí zato. Lebo rok stará bezpečnostná aktualizácia je vstupnou bránou pre škodlivé aplikácie.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 3. Zmrzlina z McDonald’s má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Pre
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 1. Zmrzlina z McDonald’s má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Pre
 2. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 3. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 4. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 5. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 9. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 10. Životné jubileum prof. Ing. Jaroslava Valáška, PhD.
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 15 253
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 12 796
 3. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 568
 4. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 8 011
 5. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 7 880
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 6 386
 7. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 4 657
 8. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 3 142
 9. Nie sme žiadni paštikári. Slováci už dovolenkujú inak 2 753
 10. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto 2 654

Téma: iPhone


Článok je zaradený aj do ďalších tém Android, Huawei, Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón, Sony, Apple

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zálohovanie plastových fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

O všetkom vedela vopred.

Neprehliadnite tiež

PODCAST ZOOM

Zoom: Vedci zistili, prečo je Urán taký čudný

Urán má za sebou obrovskú vesmírnu zrážku.