SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

Šesť dobrých smartfónov, ktoré stoja do 400 eur

Dobrý smartfón nemusí byť drahý.

(Zdroj: Huawei)

Pozrite si výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako 400 eur.

Tento článok pravidelne upravujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Článok sme naposledy aktualizovali v decembri 2020.

Najlepší mobil do 400 eur (leto 2020)

Takzvaná stredná trieda smartfónov je bohatá na zaujímavé modely.

Podľa nášho názoru medzi tie najzaujímavejšie patrí dvojica Realme X50 5G a Xiaomi Redmi Note 9 Pro, ktoré sme vybrali pre ich bezkonkurenčný pomer ceny a výkonu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak potrebujete lepšiu výdrž batérie, pokojne siahnite po modeli Samsung Galaxy M31s. Pri obmedzenom rozpočte môže zaujať Huawei P40 Lite , tu ale majte na pamäti, že je to smartfón bez služieb Google.

Odporúčané modely:

Realme X50 5G

V cenovej kategórii pod 400 eur už nie je problém nájsť zaujímavé modely smartfónov podporujúce mobilné siete piatej generácie. Či zaujímavú Motorolu Moto G 5G Plus s 90 Hz displejom, alebo ešte zaujímavejší Realme X50 5G, čo je model od aktuálne jednej z najrýchlejšie rastúcich značiek na trhu.

Zaujme už hneď na prvý pohľad, v dizajne sa totiž firme veľmi darí a v zelenej farebnej verzii sa vám v rukách ocitne skutočne pekný smartfón. Pripravte sa však na trochu väčšie rozmery, veď pri 6,57-palcovej uhlopriečke budete pre pohodlné ovládanie potrebovať dve ruky. Samotný displej chválime a hoci to nie je OLED, tak má stále dobré farby, odolné sklo Gorilla Glass 5 a hlavne 120 Hz obnovovaciu frekvenciu pre výrazne plynulejšie zobrazenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Smartfón nesklame ani po stránke výkonu. Použitý čip Snapdragon 765G zvládne bez problémov drvivú väčšinu súčasných hier a brzdiť vás nebude ani operačná pamäť s kapacitou 6 gigabajtov. Pri dátovom úložisku už výrobcovia prestali zbytočne šetriť, Realme vám dáva k dispozícii 128 gigabajtov, avšak bez možnosti dodatočného rozšírenia. Potešilo nás rýchle 30 W nabíjanie.

Fotoaparát nezaostáva za súčasným trendom a ponúka dokopy šesť fotoaparátov. Dva nájdete vpredu, kde hlavný 16-megapixelový snímač dopĺňa pomocné riešenie pre fotenie portrétov. Zadná štvorica je kombináciou hlavného snímača s vysokým rozlíšením (48 megapixelov), jedného širokouhlého, tretí je určený pre makro fotografiu a štvrtý pomáha pri fotení portrétov.

Parametre: Snapdragon 765G, 6 GB RAM, 128 GB dáta, 6,57“ IPS 120 Hz, 1080 x 2400, 48 + 8 + 2 + 2 MPx, 4200 mAh, 202 g

Skryť Vypnúť reklamu

+ 120 Hz displej, dobrý výkon, fotoaparát, dizajn
- bez slotu pre pamäťovú kartu
Cena: 329 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Samsung Galaxy M31s

Séria smartfónov Galaxy M od Samsungu ide zatiaľ správnym smerom, pričom v prípade najnovšieho modelu ponúka zaujímavú kombináciu hlavne pre používateľov, ktorým sa nechce každý večer hľadať nabíjačku. Jeho batéria má kapacitu až 6000 mAh, čo je výrazne viac aj v porovnaní so štyri krát tak drahým modelom Note20 Ultra. Pri bežnom používaní by mal smartfón zvládnuť dva dni na jedno nabitie.

Pri cene 309 eur je jeho výbava nečakane dobrá, či už z pohľadu samotného hrubého výkonu, alebo dostatku pamäti. Tej operačnej má 6 gigabajtov, pre dáta budete mať k dispozícii 128 gigabajtov s možnosťou rozšírenia o pamäťovú kartu. Najväčším lákadlom je 6,5-palcový Super AMOLED displej, samozrejme natiahnutý od okraja po okraj.

Skryť Vypnúť reklamu

Spolu s podareným dizajnom a veľmi peknou modrou farebnou verziou má šancu osloviť aj mladú generáciu. Nechýba mu však ani bezpečnosť, či už vďaka snímaču odtlačkov na bočnej strane, alebo technológie Knox, ktorá sa stará o zabezpečenie dát.

Samsung za konkurenciou nezaostáva ani pri fotoaparáte, ktorý je v prípade modelu Galaxy M31s štvoritý. Základný snímač má vysoké rozlíšenie 64 megapixelov, doplnený je o jeden širokouhlý a ďalší pre makro fotografiu. Posledný, štvrtý, pomáha určiť hĺbku objektov v scéne.

Parametre: Exynos 9611, 6 GB RAM, 128 GB dáta, 6,5“ Super AMOLED 1080 x 2400, 64 + 12 + 5 + 5 MPx, 6000 mAh, 203 g

+ veľký AMOLED displej, kapacita batérie
- len priemerný výkon
Cena: 309 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

TCL 10 Plus

Čínska spoločnosť TCL to myslí so vstupom na trh smartfónov vážne a začína so skutočne cenovo výhodnými modelmi strednej triedy. Všetky nové modely pritom patria medzi tie najkrajšie na trhu a dokážu prekvapiť použitými technológiami. V cene do 300 eur sa totiž často nevidí mať vo výbave veľký AMOLED displej s integrovanou čítačkou odtlačkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hardvérová výbava síce mierne zaostáva za neznámymi Čínskymi značkami, no s ohľadom ponuku nášho trhu je stále veľmi dobrá. Čip Snapdragon 665 má dostatok operačnej pamäte pre drvivú väčšinu súčasných hier a aplikácií, navyše výrobca si dal záležať na softvérovej nadstavbe, ktorá zbytočne nezaťažuje systém.

Ani tu nechýba štvorica fotoaparátov, presnejšie hlavný 48-megapixelový snímač doplnený o širokouhlý, makro a doplnkový, určený pre fotenie portrétov. Táto kombinácia je pri výrobcoch zjavne obľúbená, keďže ju má každý z nami odporúčaných modelov. Samotná kvalita fotografií je veľmi slušná, my by sme však namiesto makro objektívu ocenili snímač s optickým priblížením.

Dizajn smartfónu je podobný tomu, čo ponúka aktuálne najlepší model výrobcu, TCL 10 Pro. Teda tenké telo s hrúbkou len 8,9 milimetra a so zapustenou optikou fotoaparátu, ktorá na rozdiel od väčšiny konkurencie vôbec nevyčnieva. Na Slovensku budú dostupné dve farebné verzie, strieborná a modrá.

Skryť Vypnúť reklamu

Parametre: Snapdragon 665, 6 GB RAM, 64 GB dáta, 6,47“ AMOLED, 1080 x 2340, 48 + 8 + 2 + 2 MPx, 4500 mAh, 172 g

+ pekný dizajn, AMOLED displej, dobrý fotoaparát, čítačka odtlačkov v displeji
- slabší výkon
Cena: 299 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Bez zástupcu čínskej značky Xiaomi by asi nebol žiadny zoznam smartfónov kompletný. V ponuke má veľké množstvo modelov, pričom je niekedy dosť ťažké sa tu zorientovať. Redmi Note 9 Pro je s cenou mierne pod hranicou 300 eur zaujímavý hneď z viacerých smerov a to nielen pre veľmi dobrý pomer výkonu a funkcií k cene.

Použitý čip nevybočuje z toho, čo ponúka konkurencia. Rovnako štandardná je aj kapacita operačnej pamäte a dátového úložiska. Výkon teda presne pasuje do kategórie cenovo dostupných smartfónov a vy si s ním užijete väčšinu súčasných hier a aj tie náročnejšie aplikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Redmi Note 9 Pro má zo všetkých odporúčaných modelov v našom výbere najväčší displej. S uhlopriečkou 6,67 palca je vlastne takým malým tabletom a ponúka skutočne pohodlné prezeranie webových stránok, či multimediálnu zábavu. Škoda, že pri displeji je použitá len klasická IPS technológia, no na druhú stranu chválime použitie ochranného skla Gorilla Glass 5.

Fotoaparát pozostáva zo štyroch samostatných snímačov a rovnako ako pri konkurencii, aj tu nám chýbalo riešenie s optickým priblížením. Základný fotoaparát je našťastie veľmi dobrý, s vysokým rozlíšením 64 megapixelov a svetelnosťou f/1,9. Optickú stabilizáciu nečakajte. Na jedno nabitie zvládne smartfón aj skutočne náročný deň, navyše vďaka 30 W systému nabíjania mu rýchlo doplníte energiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Parametre: Snapdragon 720G, 6 GB RAM, 128 GB dáta, 6,67“ IPS 1080 x 2400, 64 + 8 + 5 + 2 MPx, 5020 mAh, 209 g

+ veľký displej, dobrý výkon, fotoaparát, cena
- softvérová nadstavba
Cena: 279 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Motorola Moto G9 Plus

Stačí vám len približne 200 eur, aby ste si kúpili dobre vybavený smartfón s obrovským, 6,81-palcovým HDR displejom. Motorole sa poslednú dobu darí prinášať jeden zaujímavý lacný model za druhým a Moto G9 Plus nájdete vo vianočnej akcii dokonca aj pod hranicou 200 eur.

Výkon je pritom veľmi slušný, Snapdragon 730G na väčšinu úloh stačí, náročnejší hráč by však nemal mať veľké oči. Obrovský displej s FHD+ rozlíšením je optimálny pre konzumovanie multimédií, podporuje HDR a vďaka veľkej, 128-gigabajtovej kapacite dátového úložiska si na cesty môžete so sebou zobrať aj slušnú zásobu filmov a hudby.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka 5000 mAh batérii, ktorá je pre tak veľký displej skutočne potrebná, by ste počas dňa nabíjačku nemali potrebovať. V prípade potreby sa na polovicu jej kapacity dostanete už za pol hodinu nabíjania. Veľká kapacita batérie a veľký displej si však vybrali daň v podobe vyššej hmotnosti, presne 223 gramov.

Fotoaparát má síce až štyri snímače, dobré výsledky však dosiahnete len s tým hlavným. Okrem širokouhlého je tu ešte zbytočný makro objektív a pomocný pre fotenie portrétov. Smartfónu nechýba moderný USB C konektor, NFC technológia a Bluetooth je vo verzii 5.0.

Parametre: Snapdragon 730G, 4 GB RAM, 128 GB dáta, 6,81“ IPS 1080 x 2400, 64 + 8 + 2 + 2 MPx, 5000 mAh, 223 g

+ pomer ceny a výkonu, fotoaparát, veľký displej
- hmotnosť
Cena: 209 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Skryť Vypnúť reklamu

Huawei P40 Lite

Huawei to s cenovo dostupnými smartfónmi vie, veď jeho model P30 Lite bol niekoľko mesiacov najpredávanejším zariadením v ponuke viacerých operátorov. Na trhu je už však skoro rok a pol a preto je generačná výmena nutnosťou. Jeho nástupca s označením P40 Lite je vo všetkých smeroch lepším smartfónom, no zároveň mu chýbajú služby Google.

Neznamená to, že by ste tu nemohli používať svoju mailovú schránku, alebo by ste nemali prístup na internet. Fungovať vám tu len nebude väčšina aplikácií od Google, za ktoré si ale ľahko nájdete náhradu. Prechod na AG zariadenia Huawei je preto len o sile zvyku.

Samotný smartfón je pritom skvelým riešením pre každého, kto hľadá dobre vybavený smartfón s lepším fotoaparátom a nie je veľmi naviazaný na služby od Google. Kúpite ho totiž už za necelých 210 eur v konfigurácii s dostatočne výkonným čipom Kirin 810, 6 gigabajtami operačnej pamäte a 128 gigabajtovým dátovým úložiskom. Displej oproti predchádzajúcej generácii narástol pri uhlopriečke z 6,15 na 6,4 palcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi dobrý je aj fotoaparát v čoraz obľúbenejšej kombinácii hlavného snímača s vysokým rozlíšením (48 MPx), jedného širokouhlého a je tu aj makro objektív a doplnkový snímač pre určenie hĺbky objektov v scéne. Nechýba už typicky podarený dizajn, pričom odporúčame siahnuť po farebnej zelenej verzii, tá čierna je nudná a vidno na nej každý jeden odtlačok palca.

Parametre: Kirin 810, 6 GB RAM, 128 GB dáta, 6,4“ IPS 1080 x 2310, 48 + 8 + 2 + 2 MPx, 4200 mAh, 183 g

+ pomer ceny a výkonu, dizajn, fotoaparát, veľký displej
- bez Google služieb
Cena: 209 eur (aktuálna cena a dostupnosť)

Ako vyzerá skutočne dobrý mobil strednej triedy?

Náš výber sa začína na cene 259 eur, čo je suma, pod ktorú sa pri kúpe smartfónu strednej triedy dostanete len výnimočne. Lacnejšie modely väčšinou zaostávajú vo viacerých smeroch, či už po stránke dizajnu, kvality konštrukcie, alebo výkonu.

Skryť Vypnúť reklamu

Plast v tejto kategórii občas nájdete, väčšinou je len drobným doplnkom inak pevnej a odolnej konštrukcie. Výrobcovia chcú zaujať kovom, prípadne špeciálnymi materiálmi a odolným sklom.

Pri hardvéri vyžadujte moderné riešenie. Staré a pomalé 4-jadrové čipy patria do smartfónov za stovku. Operačná pamäť musí mať minimálne štyri gigabajty (my odporúčame 6 gigabajtov), pre dáta požadujte gigabajtov aspoň 64. Hráči si musia dať pozor na grafickú časť čipov, hlavne v prípade, ak ich smartfón bude vybavený displejom s Full HD alebo vyšším rozlíšením.

Zariadenia tejto kategórie by už mali ponúkať viacero moderných technológií, ako je NFC čip prenášanie dát na krátku vzdialenosť či mobilné platby, rýchle LTE dátové pripojenie či moderný konektor typu USB C na nabíjanie a prenos dát.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoaparát musí fotiť lepšie ako len priemerne. Portréty, nočná fotografia či kvalitné video, stredná trieda smartfónov dnes už musí nahradiť základný kompaktný fotoaparát. Duálny fotoaparát dnes už nikoho neohromí, bežná je trojica fotoaparátov.

Pred kúpou zistite, ako výrobca pristupuje k aktualizáciám systému. Telefón strednej triedy vám môže vydržať niekoľko rokov, počas ktorých Google vydá niekoľko veľkých aktualizácií systému Android. Nie každý výrobca však aktualizáciu pre svoje mobily uvoľní.

Môže sa vám stať, že ostanete zaseknutí na starej verzii operačného systému. Nové verzie pritom prinášajú množstvo funkcií, zlepšení a predovšetkým odstraňujú bezpečnostné chyby.

Pozrite sa preto na staršiu ponuku smartfónov od konkrétneho výrobcu. Ak firma aktualizáciu dlhodobo ignoruje, pravdepodobne bude zanedbávať aj váš nový model. Tento problém býva rovnako pri známych, ako aj pri tých menej známych značkách, ktoré nájdete najmä v ponukách čínskych on-line obchodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si kúpite výrobok po odkliknutí z webu SME, vydavateľstvo môže získať od internetového obchodu províziu. Províziu poskytuje internetový obchod, nikdy nie výrobca produktu.

TIP: Pozrite si tiež prehľad najlepšie hodnotených mobilov v našej službe Recenzie.Sme.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovory ZKH: Richard Rybníček.

S čím nesúhlasia samosprávy v návrhu Štefana Holého?

21 h
Milan Ftáčnik.

Informáciu potvrdila Ftáčnikova dcéra.

4 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas tlačovej konferencie.

Čo ste robili celý rok? pýtal sa Kollár.

2 h

Neprehliadnite tiež

Ako rozoznať informačné preťaženie od zlého týždňa v práci.

20 h
Jarné herné novinky.

Pozrite si výber hier.

22 h