Projekty s umelou inteligenciou, ktorým sa venuje spoločnosť Google už dokážu všeličo: zdokonalovať sa v komunikácii čítaním šteklivých románov, vytvárať si vlastný jazyk a vzájomnú komunikáciu šifrovať, alebo poraziť majsta sveta v staročínskej hre Go.
Múdre stroje fungujú vďaka neurónovým sieťam, ktoré sa dokážu učiť samostatne na základe vložených dát. Vývojári Google ich skúšajú pri rôznych experimentoch, výsledky niektorých z nich si môžete vyskúšať aj vy.

1. Quick Draw
Máte dvadsať sekúnd, aby ste nakreslili zadaný objekt - napríklad megafón, kanón alebo krb. Umelá inteligencia zadanie nepozná a snaží sa uhádnuť, čo kreslíte.
Zo začiatku to pripomína skôr tipovačku, no neurónove siete väčšinou úhadnu, o čo ide, aj keď sú vaše kresliace schopnosti dosť tragické.
Umelá inteligencia sa spolieha na množstvo iných náčrtov daného objektu a analyzuje postup, ktorým ste kreslili ten svoj. Podobnú schopnosť využíva napríklad aj služba Google Translate.

2. The Infinite Drum Machine
Pri tomto experiment dali umelej inteligencii databázu zvukov, ktorú si usporiadala na základe vlastných podobností.
Vy si z niekoľko tisíc každodenných zvukov vyberáte štyri, ktoré môžete usporiadať do jednoduchého podmazu. Pestrá paleta ponúka všeličo od zvieracích a ľudských zvukov, zvuky domácich spotrebičov či zvuk prekoteného fúrika.
3. Bird Sounds
Aj v tomto prípade ide o databázu zvukov. Neurónové siete tentokrát podľa podobnosti usporiadali tisícky vtáčích hlasov.
Môžete si vyhľadať zvuk konkrétneho vtáka, alebo si len tak náhdone popočúvať exotických operencov.