SME

Umelá inteligencia vytvorila tajnú komunikáciu, ktorej nerozumieme

Umelé inteligencie od Google sa naučili posielať šifrované správy. Nevieme presne, ako ich metóda funguje.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to projekt, ktorý skúma možnosti umelých neurónových sietí. Najnovšie im dali výskumníci projektu Google Brain nezvyčajnú úlohu: pokúste sa vytvoriť bezpečnú komunikáciu. A poraďte si prakticky sami a tak, ako len dokážete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom boli správy, ktoré sa podľa vedeckej štúdie naučila umelá inteligencia sama ukryť pred neželenými pohľadmi. Stvorila vlastný kryptograficky algoritmus.

Alice, Bob a Eve

Inžinieri začali s trojicou umelých neurónových sietí. Alice, Bob aj Eve dostali rôzne úlohy: Alice sa mala naučiť posielať šifrované správy, Bob sa ich mal naučiť čítať a Eve sa mala pokúsiť o špehovanie celej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky dostali relatívne jednoduché: ak Bobovo dešifrovanie bude príliš ďaleko od pôvodnej správy, prehral. Ak bude Eve úspešnejšia ako by bolo náhodné hádanie, prehrala Alice.

V Google následne inteligenciám nepovedali, ako šifrovať správy. Len Alice a Bobovi dali spoločný kľúč (Eve ho nepoznala) a celý experiment spustili.

Spočiatku sa umelým neurónovým sieťam príliš nedarilo. No ako sa scenár opakoval, Alice a Bob sa podľa magazínu New Scientist začali zlepšovať. Alice si vytvorila vlastnú stratégiu šifrovania a Bob sa naučil správu prečítať.

Po 15-tisíc opakovaniach dokázal Bob rozlúštiť zašifrovanú správu od Alice, pričom Eve dokázala uhádnuť len zhruba polovicu bitov tvoriacich správu – čo je rovnako, ako by hádala úplne náhodne.

AI vie prekvapiť

Výskumníci priznávajú, že v skutočnosti nie úplne rozumejú, ako samotné šifrovanie prebieha. V porovnaní s najšikovnejšími ľudskými metódami má byť relatívne primitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Pochopiť metódu zvolenú Alice však nebolo cieľom ani v možnostiach experimentu. Tým bolo ukázať, do akej miery sú umelé inteligencie užitočné pri komunikácií a či sa vôbec dokážu naučiť svoju komunikáciu chrániť.

Ukazuje sa, že odpoveď je áno.

arxiv.org/pdf/1610.06918v1.pdf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu