SME

Aké záhady skrývaju roztápajúce sa ľadovce?

Klimatické zmeny odkrývajú zabudnutú minulosť. Nedá sa povedať, že veselú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FLICKR // CC)

BRATISLAVA. To, že globálne otepľovanie spôsobuje roztápanie ľadu a snehu v polárnych regiónoch, neprekvapí snáď nikoho. Okrem stúpajúcich hladín morí však môže viesť aj k rôznym, zaujímavým až strašidelným objavom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto sú niektoré z vecí, ktoré sa našli na miestach, ktoré boli ešte donedávna kompletne zamrznuté:

Baktérie a vírusy

Ani nie pred týždňom sa objavili správy, že teplotné zmeny v Sibíri zobudili spiacu baktériu bacillus anthracis, ktorá spôsobuje antrax.

Nejde však ani zďaleka o ojedinelý prípad. V ľadovcoch sa môžu skrývať rôzne a neznáme druhy vírusov – prvý z nich sa našiel v roku 2003. Niektoré z nich šokovali vedcov svojou veľkosťou. Starodávne rozmrazené vírusy boli až tristo krát väčšie ako tie, ktoré poznáme dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto vírusy, ktoré sa zatiaľ podarilo nájsť našťastie, nie sú škodlivé pre ľudí. Väčšina z nich napáda améby – jednobunkové organizmy. Vedci však varujú, že to nemusí byť pravidlom a je možné, že sa vrátia niektoré choroby, ktoré sme považovali za vyhubené, alebo sa objavia úplne nové.

Prečítajte si tiež: Klimatické zmeny na Sibíri prebudili zombie baktériu Čítajte 

Vojenské a výskumne základne

Komplex tunelov, schovaný pod vrstvou snehu a ľadu znie skôr ako scéna z Jamesa Bonda, ide však o bežnú a nie až tak vzrušujúcu vec. Už v samotnom Grónsku majú USA viacero týchto základní.

Väčšina z nich bola postavená v druhej polovici dvadsiateho storočia, počas studenej vojny. Niektoré mali byť evakuačnými bunkrami pre prípad nukleárnej apokalypsy a na iných sa zas tieto zbrane zostrojovali.

Práve jednu z týchto tajných základní Camp Century, odhalil ustupujúci sneh, spolu s tonami nebezpečného rádioaktívneho odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Topenie ľadovcov odkryje tony nebezpečného odpadu tajnej americkej základne Čítajte 

Stopy našich dávnych predkov

Zatiaľ čo my podnikáme do zmrznutých častí našej planéty expedície, niektorí z našich predkov tam žili. Pre rýchlosť, akou sa nové nálezy objavujú, vznikol v archeológií nový vedný obor, ktorý sa exkluzívne venuje skúmaniu donedávna zamrznutých miest.

Väčšinou sú to artefakty po lovcoch, ktorí v horách lovili. V ľade sa zachovali šípy, luky, košíky, ale aj samotné telá. Jedným z miest, ktoré týmito nálezmi prekypuje je Yellowstonský národný park v štáte Wyoming.

Stopy našich nie až tak dávnych predkov

Zmiznúť len tak bez stopy je v dnešnom svete sociálnych médií a mobilov skoro nemožné. Nemusíme však ísť ani tak ďaleko do minulosti a ocitáme sa v úplne iných podmienkach.  Loď stratená na mori, zabudnutí vojaci v horách, po ktorých neostala žiadna stopa - to bola realita devätnásteho, ale aj dvadsiateho storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Roztápajúci sa ľad neďaleko Aljašky odkryl pozostatky po jednom z najväčších lodných nešťastí, ktoré sa stalo v roku 1871. Tridsaťtri veľrybárskych lodí ostalo uväznených pri pobreží, spolu s posádkou vyše tisíc dvesto ľudí. Našli sa zvyšky dvoch lodí, prvý fyzický dôkaz o tomto nešťastí.

Z talianskeho alpského mestečka Peio je cítiť, že stále žije v období prvej svetovej vojny. Neďaleko v horách sa nachádzalo množstvo zákopov. Pre obe strany konfliktu bolo najhorším nepriateľom počasie a lavíny, ktoré zabili viac mužov, než samotné boje.

Až roztápanie ľadovcov postupne odhaľuje horory vojny. Zachované telá vojakov, zákopy v ktorých žili, ich denníky a ľúbostné listy, ktoré nikdy neposlali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu