SME
chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
82 príspevkov

  • TimmyAnderson15
    Dalsia ukazka, ze cely ten Green Deal je nezmyslom. EU vyprodukuje iba 7.5% svetovych emisii.

    Tu je treba cosi ovela zasadnejsie. Treba najst nove technologie na vyrobu energie a odstranenie technologickych procesov emitujucich vela sklenikovych plynov do atmosfery. Chcelo by to celosvetovu verziu mega projektu ako bol trebars Apollo project, ci Manhattan project, ale na celosvetovej urovni, kde by vedci celeho sveta hladali systemove riesenia pre celu planetu.
    • vesuvitLC
      Prémium
      ale prd...
      v Kanade hori les na ploche ako Holandsko, co je cca 4/5 SR. zadymili tretinu severnej ameriky a uz je dym aj v Norsku. v europe. jedna takato udalost je za desatrocia prevadzky aut a lietadiel... mozeme robit co chceme, je to len prd vo vetre. klima sa nam zmeni a budeme sa musiet prisposobit. mozno nebude tak veslo, ale prezijeme, neboj.
      • 1079031
        A napadlo ta preco hori? Preco je stale viac poziarov po celom svete? Preco sa rozmrazuje sibirsky permafrost? Ci tam si sa uz cez internet nedostal? Hovori sa tomu pricinna suvislost
        • Marty_2
          Poziarov je v skutocnosti vyrazne MENEJ ako pred 100 rokmi.
          https://pbs.twimg.com/media/E6RBOoqXEAUfjVy?format=png&name=small

          Ano, poziare su rozsiahlejsie v porovnani so sedemdesiatymi / osemdesiatymi rokmi, ale to skor kvoli tomu, ze zeleni idioti po roku 2000 zakazali udrzbu lesa a preventivne vypalovanie v mene nejakej vizie "bezzasahovosti" a tak sa po zemi v lesoch valaju tony sucheho razdia, ktore v pripade napriklad zasahu blesku horia ako papier.
          • 1079031
            Čiže napr. najrozsiahlejšie požiare v ruskej tajge a na Sibíri v histórii majú za následok zelení idioti? Fakt si ma pobavil. Ale ideš ako pílka to svoje, to treba uznať.
            • Marty_2
          • 1833857
            Počet, rozsah a frekvencia požiarov neustále narastá. Najbližšie do roku 2050 narastie ešte o 30%.

            Tu máš factcheck k tomu tvojmu didigrafu:
            https://www.politifact.com/factchecks/2021/oct/15/heartland-institute/no-wild.../

            Zelení idioti. Lesy SR? Historicky jedna z najkorumpovanejších organizácii v tomto štáte. Zlyhania neprekvapujú.

            Na prevenciu pred požiarmi dávame celosvetovo 0,2% prostriedkov vynaložených na boj s lesnými požiarmi. 50% ide na požiare, ktoré sa už vymykajú kontrole.

            Kedy si naposledy zbieral halúzky a konáre v lese aby si si zohrial polievočku? Kedy si naposledy pásol kozy, ovce či ošípané lesom? Tradičné riešenia neexistujú, lebo samotné tradície sa už nepraktizujú.
            Preventívne vypaľovanie sa dá robiť iba pár mesiacov v roku, aj to iba na vybraných úsekoch. Nie je to nejaké zázračné riešenie a vyžaduje si to ďalšie finančné prostriedky, samozrejme. Napríklad z vyšších daní za pohonné hmoty.
            • Marty_2
              • 1833857
                • Marty_2
      • GlobalPeace
        Keď sa v článku hovorí, že od istého stupňa oteplenia, ktoré dosiahneme o pár rokov, už nie je cesta späť, znamená to, že ak ten stupeň dosiahneme, neprežijeme. Dnes v Kanade horí na území skoro ako Slovensko, o chvíľu začne horieť alebo už začalo na Sibíri, kde sa už roky topí permafrost s únikom metánu, v Španielsku začalo horieť tento rok rekordne skoro, pridajú sa Francúzsko, Taliansko, Grécko, Kalifornia a uvidíme, možno bude dym aj na Slovensku a možno to už nerozdýchame a bude to nastálo... Inak, aby sme nezabudli, už týždne horí aj v Nemecku.
    • brel_old
      Nuž, Timmy, pripadá mi, že cestou k riešeniu by bola zásadná civilizačná zmena - minimalizácia spotreby. Napríklad tento rok žiadne cestovanie za dovolenkami. Alebo auto meniť raz za minimálne desať rokov. Tomu prispôsobiť trvácnosť. Pri odevoch prejsť na výmenný spôsob obmeny. Atď.
      Totalita? Áno. Lepšia je absurdita maximalizáciu spotreby ?
      Desaťročia počúvam - trebalo by. ...
      • qwerti
        Aku minimalizaciu spotreby?

        Nedavno som narazil na jednej "ekomerac", ktory meria aky narocny je tvoj zivotny styl (v zmysle zdrojov). Vyslo mi tam, ze keby kazdy clovek zil ako ja, tak by bolo treba 1,8 nasobku planety.

        Este nedavno (za mojho zivota) bola na zemi len polovica ludi ako je teraz. Cize keby sa ten stav populacie zachoval, tak nie je absolutne ziadny problem s udrzatelnostou aj bez "uskromnovania sa" (a to este nehovorim, ze velka cast populacie nemusi prakticky vobec vykurovat co je vyznamny zrut energie).

        Ale jasne, tato tema je tabu. Nedavno sa tu mihol clanok, ze ked stupne polulacia na 10mld tak uz budeme mat vazny problem. Sazmorejme, ze v clanku nechybala "deklaracia", ze tym vlastne nechcel nikto nic povedat a uz vobec nie, ze sa treba zacat zaoberat aj tymto aspektom udrzatelnosti.

        A neskusajte tu teoretizovat o tom, ze demografia sa zvrati ked sa zvysi zivotna uroven "zaostalych casti sveta". Nemam pocit, ze na slovensku zilo pred 100 rokmi 10mil ludi a po zvyseni zivotnej urovne klesol ich pocet na polovicu.

        • brel_old
          Veľmi dobrá pripomienka, qwerti. Posielam *. Niekedy v 70tych rokoch som čítal knihu "Uživí naša planéta ľudstvo?". Vtedy bola snáď polovička ľudí a Číňania chodili v montérkach. Západný svet naučil miliardy ľudí, že sloboda=spotreba (?).

          Máme obmedzené množstvo zdrojov, ekologické limity. Dve strany rovnice. Buď sa zníži spotreba alebo sa zníži množstvo spotrebiteľov. Jestvuje kniha od Browna, Inferno. V sci-fi je viacero príbehov o regulácii množstva obyvateľstva. O regulácii spotreby sa písať nepatrí, hahahá...
        • 3D-blasphemy
          Ako to myslíš s tou demografiou, ved ta sa už dávno vzrátila, pozri si fertility rate všetkých rozvinutých krajín, každá jedna je pod reprodukcnou hranicou.

          Slovensko už svoj strop tiež dosiahlo, teraz už bude len klesať.
          Ten pokles spomaľuje jednak nadpriemerná porodnost romov, a teraz tak l trochu aj tých 100k Ukrajincov co tu zakotvili (kto vie koľkí z nich aj ostanú).

          Inak teda tu porodnost neznižuje ani tak životná úroveň, ako 1/ urbanizacia a 2/ emancipacia (ak má žena aj inú možnosť ako len rodiť deti, máloktorá si vyberie mat ID 3 a viac)

          • qwerti
            No tak v tom pripade sme zachraneni, pocet obyvatelov zdaleka nedosiahne 10mld a bude uz len klesat.

            Dufajme, ze sa nemylis, ja som zatial skepticky. Ked si precitam spravu, ze na pocet ludi klesol na 7mld zacnem tomu verit.
            • 3D-blasphemy
              • qwerti
                • 3D-blasphemy
                  • qwerti
                • Woman001
                  • qwerti
    • 1858135
      Aké jednoduché, treba nájsť nové technológie - ako keby boli iba skryté niekde v lese. V technológiách sme už na hraniciach zákonov fyziky a o celosvetovom zázračnom projekte môžeme iba fantazírovať. Reálnejší by bol Return to Innocence a začať konečne sadiť stromy, aby sa eliminoval dopad pandémie požiarov a ostatných emisií. Priestoru je dosť, ale nevynáša to miliardy a treba sa chytiť lopaty. No komu by sa to chcelo? Lepšie je chrúmať oriešky a snívať.
      • TimmyAnderson15
        Oni tie technologie technicky vzate su, alebo sa vyvijaju, ale su drahe. Napriklad vodik vieme vyrobit, ale zatial je drahsi ako vyrobou zo zemneho plynu. Treba vsak dotiahnut transport a skladovanie. Vsetko je v malom, ale treba to dotiahnut na priemyselnu skalu a znizit cenu.

        O fuzie je treba este vela vyskumu, aby sme ju udrzali stabilnu a s kladnou energetickou bilanciou. Fyzikalne ten jav existuje - vid. Slnko ako jeden obrovsky fuzny reaktor, no technologiu, uz uspel prvy pokus, ktory vyrobil viac energie ako spotreboval, no bude trvat vela usila kym sa podari tento jav ovladnut na Zemi. A preto treba vyskum.
        • Mám dobrú pamäť
          Ja si myslím, že najlepšie riešenie by bolo investovať do výskumu elektrických vedení. Prepojiť celý svet z východu na západ, zo severu na juh. Keď je u nás zima, v Austrálii, Čile, Argentíne, Antarktíde je leto. U nás hlboká noc, ale v Japonsku deň atď. Fotovoltika je možnosť ekologickej výroby, problém je distribúcia energie. Máme na dome fotovoltický systém a vidím jeho možnosti.
        • 1858135
          Všetko pekné, ale výroba vodíka zostane drahá, lebo potrebuje kvantum elektriny. Doprava a skladovanie sú okrem toho mimoriadne nebezpečné.
          No a fúziu v pozemských podmienkach vyvíjajú už desaťročia a pochybujem, že ju zvládnu do konca tohto storočia, rovnako ako kvantové počítače. Opäť kvôli zákonom fyziky, ktoré sú neúprosné.
          Problémy Zeme sú však tu a teraz a nepočkajú ďalšie desať- či stáročia.
      • 1706845
        Prémium
        Aj v roku 200 boli vedci na hraniciach zákonov fyziky - teda tých, ktoré vtedy poznali.

        Aj v roku 1200 - vzniklai univerzity, ale koľko ich zamestnancov verilo, že prídu prevratné objavy.

        V 17. storočí začali zdeptaní vedci písať prvé encyklopédie, lebo verili, že už nič nové sa objaviť nedá a že príde úpadok.

        Bez fantazírovania sa ani veda dopredu nepohne.

        Imagination will often carry us to worlds that never were, but without it we go nowhere. Carl Sagan
    • Tomáš Dérer
      Blog
      Za prvé, článok, resp. pôvodná štúdia o ktorej píše, je evidentne klasický "bubák" na politickú objednávku. ktorý ešte (asi na politickú objednávku z Nemecka), nezabudne dodať, že spaľovanie uhlia môže mať aj niektoré dobré stránky (Nemci aktuálne pália hnedé uhlie, po tom, čo si nezmyselne vypli atómky). Skapíňajúci kôň kope, a podobných nezmyslov produkovaných IPCC bude len pribúdať.

      Timmy, ľudskou činnosťou produkované skleníkové plyny a ich efekt na klímu bude raz demaskovaný ako megahoax storočia. "...Treba najst nove technologie na vyrobu energie"... no iste, skôr či neskôr to bude potrebné, pretože zásoby fosílnych palív (hoci sú omnoho väčšie, než predpovedali kuvici ku koncu 20.storočia) nie sú nekonečné. Ale zásadné objavy vo vede sa nedajú naplánovať od úradníkovho stola. A určite sa nedajú zrealizovať pod šialeným časovým tlakom (zbytočným a nezmyselným), aký pretláča napr, EU cez Green Deal.

Najčítanejšie na SME Tech

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689