LONDÝN. Otepľovanie planéty v dôsledku ľudskej činnosti sa podľa vo štvrtok zverejnenej štúdie Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC) zrýchľuje, píše agentúra AFP. Jeho miera vzrástla o nebývalých 0,2 stupňa Celzia. Súbežne sa zvýšilo aj množstvo emisií v atmosfére na každoročný priemer 54 miliárd ton.
Nadchádzajúce dlhšie a intenzívnejšie vlny horúčav budú podľa výskumu predstavovať smrteľné riziko pre ľudí žijúcich v rozsiahlych oblastiach juhovýchodnej Ázie a v rovníkových regiónoch Afriky a Latinskej Ameriky.

"Hoci sme doteraz nedosiahli oteplenie o 1,5 stupňa Celzia (oproti predindustriálnej ére), množstvo skleníkových plynov, ktoré ľudstvo môže vyprodukovať bez toho, aby prekročilo hranicu uhlíkového rozpočtu, bude pravdepodobne vyčerpané v niekoľkých nasledujúcich rokoch," uviedol vedúci autor štúdie Piers Forster, profesor fyziky na univerzite v Leedse.
Takzvaný uhlíkový rozpočet sa podľa IPCC oproti poslednej správe z roku 2021 znížil o polovicu. Ide o predpoveď, aké veľké množstvo emisií môže byť vypustených do atmosféry predtým, ako teploty dosiahnu hranicu o 1,5 stupňa Celzia vyššiu oproti predindustriálnej úrovni. Prekonanie tejto hranice podľa vedcov spustí nezvratné zmeny po celom svete.
Na zabránenie katastrofy je potrebné do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 40 percent a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Podľa expertnej skupiny 50 vedcov a vedkýň, ktorí sa na výskume podieľali, je teraz do ovzdušia vypúšťaných približne 1700 ton emisií každú sekundu.
Z nových údajov tiež vyplynulo, že ustupovanie od spaľovania uhlia paradoxne súvisí s rýchlejším otepľovaním. V ovzduší je totiž menšia miera znečisťujúcich častíc, ktoré Zem chránia pred plnou silou slnečného žiarenia a spomaľujú ho až o pol stupňa Celzia.
Loading
...