SME

Diskusia k článku: IceCube. V Antarktíde funguje neutrínový detektor

V Antarktíde sa podarilo postaviť veľmi pekný detektor. Na neutrína. Volá sa IceCube.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
14 príspevkov

  • Alarik

    Ďaľšie otvorené okno do vesmiru

    cez neutrína. Zaujímave je že bude pozerať najviac cez severnú pologuľu, aby sa tak odtienili od rozpadov neutrín zapríčenych interakciami v atmosfére. Zaujímave asi bude čo vyselektujeme tieňovaním našim Mesiacom. Je to zaujímavý výskum, pretože neutrína takmer nič nezbrzdí, takmer neintegrujú s inými časticami. Pochopíme cez ne oveľa viac procesy a naše teórie, modely o vesmíre. Možno aj dôkazy o viacerých dimenziách, ktoré predpovedajú napríklad napríklad niektoré teórie strún. Možno aj dôkazy o možnosti cestovania v čase. Je aj systémom varovania pred výbuchom supernov. Výbuch blízkej supernovy by tiež mohol vyhladiť život na našej Zemi. Určite IceCube vylepší aj naše kvantové teórie, najmä spresni oscilácie neutrín. Cez prezeranie vesmíru cez neutrína sa dočkáme ešte nejedného prekvapenia.
    • Alarik

      Neutrína môžu byť aj majákmi sprav

      mimozemských civilizácií pomocou. Je pravdepodobné že vyspelé civilizácie, nekomunikujú na veľké vzdialenosti pomocou rádiových vĺn, ako to skúmajú napríklad v programe SETI. -1) Komunikácia na veľké vzdialenosti pomocou rádiových vĺn je neefektívna a stráca sa v pozadi šumu ostatných rádiových signálov, interakcii. -2.) Vyspelé civilizácie nemusia chcieť komunikovať s menej vyspelými civilizáciami, pre ktoré by mohol byť kontakt zničujúci. Aj v našej histórii ľudstva bol stret vyspelejších s menej vyspelými civilizáciami zničujúci. Námetov na takéto tvrdenie je viac než dosť. -Ak už neaká civilizácia zvláda pozeranie vesmíru pomocou neutrín, čosi zvládla aj svoje usporiadanie a rôzne možne kataklizmy, určite aj vzájomnú komunikáciu a výpočtovú techniku. - Teda vyspelejšie civilizácie majú asi aj neutrínovu výstrahu pred kataklizmami, napríklad výbuchom supernovy. -Supercivilizácia nám môže teda sem tam poslať signály že, niekde vybuchne napríklad supernova, alebo iná kataklizma veľkého kozmického rozsahu. Prve čo zachytíme a vyhodnotíme je teda, že tam vybuchne supernova alebo niečo iné. Ale k danej udalosti nedôjde. Začneme sa čudovať, prečo k tomu nedošlo? Čo sme zasa nepochopili? Po vylučení ostatných vplyvov na dané neutrinové signály musíme dôjsť k záveru, že signál je umelého pôvodu. -Osobne sa domnievam, že efektivita nadväzovania kontaktov medzi vyspelými civilizáciami pomocou neutrinových majákov by bola nespočet krát vyššia a rozumnejšia z viacerých dôvodov, ako pomocou laserov a na rádiových signálov.
      • gml

        no ja neviem,

        kedze ulohou komunikacneho kanala je nielen informaciu preniest, ale aj preniest ju bezpecne (predpokladam ze spravodajske sluzby niesu len vynalezom nevyspelych Pozemstanov), tak neutrinovy majak je podla mna nieco z coho musia mat tamojsie kontrarozviedky velke hlavybolenie. odchytit komunikaciu kodovanu v neutrinovom zvazku, a to bez toho aby si odosielatel a prijemca cokolvek vsimli, nieje pre vyspele civilizacie najmensi problem. vyuzitie neutrin ako komunikacneho kanala vsak moze byt zaujimavou alternativou pre civilizacie zijuce hlboko v utrobach domovskych planet, a v pripade medzihviezdnej komunikacie v situaciach ked medzi odosielatelom a prijemcom je rozsiahla nepriehladna oblast, napr. nejaka husta hmlovina. aj v tomto pripade mi vsak vyjde ako racionalnejsie pouzit taku frekvenciu EM ziarenia ktora danym prostredim pohlcovana nieje.
      • antiFico

        Vidím, že si si pustil fantáziu

        pekne na špacír. Neutrína, ktoré prakticky neinteragujú z hmotou ani poľami su fakt ideálne na prenos informácií. Akurát, že s tých informácií sa podarí zachytiť len absolútny zlomok.
        • local.sk

          uplne suhlasim

          neutrina su z pohladu nasej urovne technologii na prenos informacii nevhodne. Je ale vhodne podotknut, ze bezi viacero programov, ktorych cielom je vyvin bezpecneho (aj jednosmerneho) komunikacneho kanala s nuklearnymi ponorkami pre pripad nutnosti jadroveho utoku. V pripade pripravy na odpalenie jadrovych striel je ponorka v bezpecnej hlbke, kde sa s nou da komunikovat iba velmi tazko napriklad infrazvukom a neutrinovy komunikacny kanal je moznost, ktora je poslednych 10 rokov intenzivne skumana. Neviem o ziadnom testovani na skutocnej ponorke ale detektory vhodne na zabudovanie do ponoriek uz testovane su. Ako vysielac samozrejme staci obycajny jadrovy reaktor s vhodnou podpornou infrastrukturou.
    • Tomas_Blazek
      Reagujem na poznamku, ze sa bude pozerat najviac cez severnu pologulu. Zda sa to na prvy pohlad logicke. Ale taziskova energia zrazky s atomarnym elektronom vychadza na urovni 10 GeV, vtedy je ucinny prierez, teda pravdepodobnost zrazky dost velka na to, ze neutrina zo severnej pologule su zachytavane Zemou. Vacsina z 37 detekovanych neutrin reportovanych vo februari 2014 prichadza z juznej oblohy! Od atmosferickych neutrin sa odlisuju prilis velkou energiou. T.B.
  • ectasy8

    na zaklade coho

    a niektoremu neutrinu "uráči" interagovat s hmotou ? nahodne ci kvantovo-fyzikalne ?
    • gml

      ectasy8

      nahodne, cize kvantovo-fyzikalne :) lebo kvantove procesy sa od klasickych odlisuju prave tym, ze veci sa deju alebo nedeju nie s istotou, ale nahodne (s vacsou alebo mensou pravdepodobnostou) priklad - ked sa proti sebe kotulaju dve klasicke gule, tak z ich pohybu vies s istotou spocitat ze sa budto urcite zrazia alebo sa urcite nezrazia. pre kvantove gule vies spocitat iba pravdepodobnost ze sa zrazia - oni totizto mozu aj prejst cez seba a nevsimnut si jedna druhu, zaroven sa ale mozu od seba odrazit aj pri priblizenisa, teda v pripade ked klasicke gule by sa s istotou minuli. a aky je rozdiel medzi klasickou gulou a kvantovou? ziaden, vsetky gule su kvantove. ale cim je gula mensia tym viac sa prejavuje nahodnost, takze klasicka fyzika zacne davat nepresne vysledky a potrebujes pouzit kvantovu mechaniku.

Najčítanejšie na SME Tech

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 80 805
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 443
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 149
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 816
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 259
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 212
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 336