SME

Diskusia k článku: Najhoršia udalosť slovenskej vedy za rok 2013

Najlepšie vedecké projekty vytvorené minulý rok zostali bez slušného financovania.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
27 príspevkov

  • bianchijan

    tento clánok

    je dobrý pocin autora. Mozno to niekoho prebudí, ked je to takto v médiách prezentované.
    • krpok

      myslim, ze nezobudi

      Najhorsie je, ze je neustale deklarovana podpora vedy a skolstva a ked sa zacne hovorit o konkretnych opatreniach vypada to skor naopak. Uz pri minulorocnej vyzve som sledoval trend vyrazneho znizovania planovanych rozpoctov projektov metodikou "od oka", co umoznilo kozmeticky vylepsit cisla (viac podporovanych projektov). Z rozpoctu ide do vysokeho skolstva tento rok opat raz nizsia ciastka, ale zato pocut ako je tam dobre, ze sa opat zvysuju platy. Logickym dosledkom takehoto rozhodnutia je zial znizovanie poctu zamestnancov. Atd atd... Obavam sa, ze nik sa neprebudi. Len sa bude viac hovorit a hovorit o podpore, ktora bude slabsia a slabsia. To je, zda sa, jediny jasny dlhodoby strategicky plan nasich poltikov.
  • karimm

    Bez vedy sme nula

    Veda jednoducho k uspesnemu statu patri. Ako priklad nam mozu sluzit krajiny, ktorym sme sa pred 20 rokmi smiali ako "ryzojedom". Taiwan, Singapur, Korea. Ako sa vypracovali z "ryzojedov" na svetovu spicku? Iba tak, ze zavratne zvysili rozpocet na vedu, vyskum a vzdelanie. Ich vydavky na skolstvo a vedu vysoko prevysovali (a prevyskuju) priemer OECD. Dnes uz nemaju problem pritiahnut k sebe pracovat vedecke spicky zo zapadneho sveta, resp. dotiahnut absolventov a vedcov z prestiznych americkych univerzit. To, co je s vedou na Slovensku dnes, je tragedia a katastrofa. Viem to - sam som odtial odisiel a tesim sa vybornym podmienkam na jednom z naj pracovisk na svete. Takto odisli stovky az tisicky expertov a vsetko, co ma nieco v hlave, uteka kazdorocne. Slovensko by sa malo za kazdu cenu pokusit naspat prilakat tych par uspesnych vedcov spoza hranic (a nemusia to byt len Slovaci). Aj za cenu, ze ich z rozpoctu zaplatia. Rovnako, ako nie viac, ako ich platia v USA, Nemecku, UK, Francuzsku alebo Svajciarsku. Bude to stale zanedbatelna ciastka oproti tomu, co sa v dnesnej dobe zbytocne preplytva a bude to ohromna investicia do buducnosti. Ja sa vratim rad a bude mi potesenim niekam slovensku vedu posuvat dalej. Len by som bol radsej, keby to podobne videli aj na hradnom vrchu, pretoze bez financii sa veda robit neda. Zial, na vide sme si aj my sami - slovenski vedci. Defakto sa vobec nevenujeme verejnosti, neprezentujeme im nase vysledky a verejnost nevie, co robime a naco je to dobre. Takto nemozeme ocakavat ani tlak zdola k zakonodarcom. Je sto a jedno vidiet, ako sa smerom von prezentuju typicky slovensky vedator (uzavrety do seba vo svojej kancelarii a zmiereny so svojim osudom) a kolega tu v zahranici, kde ma neuveritelnu pozornost verejnosti, medii a je vnimany velmi pozitivne a vplyva na povedomie verejnosti a ma istu vazenost a spolocensky status. Urcite je v slovenskych mediach dost nevyuziteho priestoru a neverim, zeby veda nebola dostatocne zaujimava pre vsetkych. Pozvania na obed k premierovi alebo pochybne vymenovanie profesorov k pozitivnemu obrazu urcite nepridavaju.
  • vlado_bb

    APVV

    Cas a kapacity, ktore by inak APVV vyuzivala na projekty z nevypisanej vyzvy, by mohla venovat uvedeniu svojich pravidiel do suladu so zdravym rozumom. Uz niekolko rokov totiz institucia (napriklad univerzita), ktora ziada o grant, musi dolozit overene potvrdenie, ze ma pravo vykonavat vedecky veskum. Pred asi 3 rokmi sme k ziadosti o grant taketo potvrdenie prilozit zabudli. Nasa chyba, samozrejme. Ale po prve: ak by nas APVV vyzvala na doplnenie inou formou ako iba listom poslanym na univerzitu koncom jula, ked su vsetci na dovolenkach, teda napriklad e-mailom, urcite by sme ho dodali. Po druhe: v tej iste vyzve mala APVV k dispozicii viacero ziadosti z nasej univerzity, kde taketo potvrdenie prilozene BOLO. Lenze APVV postupovala v duchu exaktnej byrokracia a nasu ziadost bez vahania zamietla. Co brani APVV postupovat v sulade so zdravym rozumom a predpokladat, ze mininalne ustavy SAV a univerzity pravo vykonavat vedecky vyskum maju?
    • asi preto

      pritom je sranda

      že vysokoškolský zákon explicitne hovorí, že vysoké školy majú právo vykonávať vedecký výskum. A v tom istom záákone je aj zoznam vysokých škôl. Osobne sa čudujem, že vysoké škoky sa nebúria proti takémuto byrokratizmu
      • p_mi
        Vysoke skoly sa mozu branit kolko len chcu a nepomozu si, kedze APVV sa sprava rovnako ako mnoho inych statnych uradov - ty ako obcan si tu pre nich. Spravajusa sa absolutisticky, apely na zdravy rozum ignoruju a jedine co mozes je sa s nimi sudit. Nehovoriac o tom, ze ked maju kazdy rok niekolko sto ziadosti, tak od lepsich univerzit dostanu desiatky totoznych potvrdeni. Toto je samotna definicia (hlupeho) prenasania zataze na obcana.
    • magister militum

      Z ich pohľadu konajú v súlade

      so zdravým rozumom. Keďže peňazí je málo a podaných projektov veľa, snažia sa množstvo projektov ešte pred ich hodnotením zredukovať, a to aj kladením všetkých možných byrokratických prekážok a pascí. Preto s radosťou využijú každú príležitosť vyradiť projekty kvôli hlúpym formalitám. Veď čím sa schváli menej projektov, tým majú potom menej práce.
  • agilard

    ESA

    ja napriklad nerozumiem tomu ze Slovensko neni clenom ESA ved to je hamba ked sa pozriem na okolite staty
    • Albireo
      Tak o tomto by som vedel rozpravat dlho. Aj o tom, preco Slovensko (tiez ako jedina europska krajina) nie je clenom medzinarodneho programu Globe, mna specialne zaujima jeho sekcia Globe At Night. Odpoved je jednoducha: Lebo nekompetentnost a hlupost na nasich ministerstvach. Su opatrni, aby nepodpisali nieco, comu nerozumeju, radsej podpisu prenajom limuziny za tisice Eur mesacne, alebo kvetov za desattisice - tomu rozumeju. Lepsie povedane, rozumeju tomu, co (im) z toho plynie. Ak ta to naozaj zaujima, mozeme o tom podiskutovat.
  • lobsterman_endless
    ale ved to vobec nevadi ! mame tu teraz horiznon 2020, pred dvoma tyzdnami v utorok sme mohli cely den pocuvat uzasne vizie prezentovane nadhernymi grafmi, tabulkami, statistikami ako sa slovensko stane sucastou obrovskej vedeckej rodiny, ako sme doslova predurceni byt sucastou "future european leaders", ako budeme clenmi "industrial a educational leadership", ako budeme zvladat "tacklin societal challenges", ako budeme "remove barriers between nations, genders, races and religions", ako dosiahneme uzasne rychle vysledky. uz len nadherne photoshopovane obrazky mladych vedcom drziacich sa okolo pliec smelo hladiacich s hlavami nahor v ustrety slnecnej buducnosti.... apvv je jeden totalny zmatok kde cloveka zabiju takou byrokraciou, ze radsej ten grant odmietnem ako by som al sediet v papieroch a nerobit ziadnu vedu len papierovat. ja osobne som robil vedu z zahranici, robil a robim ju na slovensku a neviem... som z toho vsetkeho coraz viac znechuteny a rozcarovany. davam si pre seba tak pat rokov este a potom to definitivne zabalim.
    • karimm

      k europskym grantom

      Ziadal som zatial 2. Celkom dobre napisane, presli zakladnym sitom. Ale zial, zaujemcov bolo privela, takze ten moj EU grant nebol nakoniec financovany, pretoze sa podla bodov umiestnil nizko. Hacik je v tom, ze tie body sa mi nejako nepozdavali. Fajn, rozumiem rigoroznemu hodnoteniu a objektivnym dovodom. Lenze vela z nich bolo typu "lebo si zo Slovenska", ale napisane inou recou. Tak to potom vyzera ta "rovnost" pred EU - zo Slovenska za poslednych 6 rokov ziskali ten grant 2 ludia (ten druhy grant iba jeden), kdezto take UK, Francuzsko, Spanielsko, Taliansko >100 kazda krajina. Chyba je v tom, ze Slovenske zaujmy v Bruseli nebrani nikto. Nasi europoslanci si tam asi valaju sunky, kdezto ostatne krajiny lobuju a lobuju, kto si co najviac odtrhne z kolaca.
  • k4jko22

    :(

    Presne toto je dovodom preco mladi ludia odchadzaju do zahranicia...sucasna vlada utlmuje vsetko co je prospesne pre Slovensko. Veda by tu mohla mat obrovsky potencial ale ked nie su financie tazko sa pohnut dalej. Hovorim z vlastnej skusenosti kedze moj otec pracoval cca 20 rokov pre SAV a cloveku je z toho az doplacu ked vidi ako si chodia zahranicne firmy k nam po rady, ktore castokrat dostavaju zadarmo, pretoze na Slovensku by nebol ani priestor pre ich realizaciu.
  • muchotravka

    Mňa fascinuje jedna vec,

    som sa podobne ako lobsterman_endless vrátila zo zahrančia že vrátim svoj dlh spoločnosti atď. Problémom SK vedy sú najmä zbytočné papiere, úradníci a plno pijavíc menom dealeri, ktorí vyžierajú z korýtka vedy. Osobne som sa rozhodla nepísať si nové granty na materiál. Radšej vycestujem do zahraničia, kde mi tú metodiku umožnia previesť bez toho, aby som musela nakupovať materiál s 300% maržou od výhradného dodávateľa vybranej firmy, ktorá vyhrala verejné obstarávanie. Neduhom verejného obstarávania, keď zmluvy podpisujú ľudia, ktorým nezáleží na blahu univerzity, ale iba na plnosti ich vlastného vrecka. Takže prestaňte iba kecať kolegovia a pošlite tých nenažrancov v nasledujúcich voľbách k vode ;). Inak sa z toho sotva dostaneme. Máme možnosť voľby. Totalita tu už bola, nenechajme ju vrátiť sa.
  • Kyedži

    V tomto článku mi chýbajú

    pre mňa 2 podstatné veci: - o asi akej sume sa v rámci takejto výzvy bavíme? - názor autora, či je výber podporených projektov objektívny, či sa naozaj vyberú tie najlepšie? (a ako taký výber vyzerá, kto to posudzuje apod.)
    • p_mi
      Odpoved na prvu otazku si vies sam najst za 30 sekund, ale dobre. Bavime sa o maximalnej sume 250 tisic eur spolu na jeden projekt, maximalna doba trvania 3 roky. V poslednej vyzve bolo alokovanych maximalne 33m eur, a bolo takmer 900 ziadosti. V poslednej vyzve bola vsak tendencia kratit ziadane dotacie a podporit tak viac projektov. Jeden z hlavnych problemov je, ze celkovy objem prostriedkov je rozdeleny do siestich odborov takmer rovnomerne, aj ked kvalita vyskumu v tychto odboroch je diametralne rozdielna. Nie, finalny vyber nie je objektivny. Technicky, kazdu ziadost ktora splna formalne nalezitosti posudzuju niekolki (traja) recenzenti, ktory su pre ziadatela anonymny. Tito ziadost oboduju a nasledne komisia pre danu oblast vyberie podporene projekty. Aj ked by to (imho) mala robit tak, ze iba vyberie projekty s najviac bodmi, tak v praxi komisie bodovymi hodnoteniami hybu. Navyse vela ovplyvni vyber recenzenta. Zaver je, ze podla mna ani zdaleka nie su podporovane presne tie najlepsie projekty.
  • eco nom
    agentura mala 4-krat v jej historii nulovu aktivitu pocas roka - z toho 3/4 boli v case ficovych vlad.. toto je istota, kt. istotne potrebujeme.. viem, ze sa to nebude pozdavat kazdemu- ako nejaku politizaciu vedy, ale je to podla mna velmi potrebna vec, aby sme vedeli kto je za salovensku vedu a kto nie.. tie pekne recicky, kt. viaceri diskutujuci predomnou spominaju. len jasne ukazuju, ze recami to nepojde - len skutkami.. je to dost zle, ze pokym ine krajiny pritahuju cudzie mudre hlavy zo zahranicia smerom k nim - my nevieme udrzat ani svojich..
    • smk
      Presne tak. Vo svete prebieha pomerne tvrdý boj o mozgy. Dobrý vedec (v univerzálnych vedách) nie je limitovaný akademickou sférou (kľudne môže prejsť do komerčnej sféry) a ani jeho profesná kariéra nie je obmedzená na malý fliačik zeme akým je slovensko. Na slovensku "elita" stále nepochopila, že úroveň školstva a ekonomiky závisí od kvality vedy a výskumu a nie naopak. A tie sa nedajú robiť bez kvalitného vybavenia a kvalitných ľudí. Ani ja veľmi dobre nerozumiem akademickým funkcionárom a tomu ich pchaniu sa politikom do zadnej časti. Je to absolútne nedôstojné a veľmi smutné, ak takíto ľudia zo seba robia takéto prostitútky.
  • cukino

    2/3

    cesi nejakou studiou zistili, ze keby lepsili skolstvo, predpokladam na uroven zapadu, zvysilo by im to HDP krajiny 8 nasobne !!!! doba veda a skolstvo nutna podmienka na rozvoj krajiny. nieje divu ze slovensko tape, ked ma totalne invertovane hodnoty. vykaslite sa na 10 rokov na kulturu, cirkvy a mnoho dalsich nezmyslov, vrazte vsetky prachy do skolstva, vedy, pravneho systemu, podpory podnikania a za chvilu sme na urovni zapadu

Najčítanejšie na SME Tech

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528