SME

Okuliare nahradia nedostatok denného svetla a zlepšia spánok

Ľudské telo sa ťažko vyrovnáva s trávením viac času v budovách, ako v prírode.

SOFIA, BRATISLAVA. Možno sa to deje aj vám. Hoci máte pozvoľné pracovné tempo a do postele líhate pred príchodom polnoci, cítite sa unavení. Telo si nevie oddýchnuť a snaží sa vás aj v horúcom lete presvedčiť o tom, že je obeťou jarnej únavy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vine je moderný životný štýl a skutočnosť, že v interiéri budov trávime omnoho viac času ako v prírode. Náš organizmus je nedostatkom svetla rozladený a nevie si poradiť so správnym dávkovaním hormónov.

Riešenie sa snažia ponúknuť bulharskí vývojári, ktorí prichádzajú na trh s okuliarmi Ayo. Na prvý pohľad vyzerajú ako ďalšie múdre okuliare z plejády technologických noviniek, v skutočnosti pracujú odlišne.

SkryťVypnúť reklamu

V zornom poli očí sústreďujú starostlivo vybraté časti modrého svetelného spektra, aby do očí vyslali správny stimul. Denne postačí 20 minút takejto terapie a organizmus je podľa magazínu Ozy opäť v rovnováhe.

Podobná technológia sa pred časom objavila na trhu pod názvom Re-Timer, jej poslanie je však úplne odlišné. Správnym časovaním má pomôcť ľuďom prekonávať defekty, ktoré vznikajú časovým posunom pri cestovaní.

Vedci dlhodobejšie poukazujú na to, že náš organizmus sa zmene životného priestoru prispôsobuje pomalšie ako by nám bolo milé. Nedostatok denného svetla je považovaný za vznik krátkozrakosti.

V uzavretých – hoci svetlých interiéroch nám chýbajú stimuly, ktoré by zaistili dostatočné vylučovanie dopamínu. Očné šošovky menia tvar, naše videnie do diaľky sa zhoršuje.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu