1679
Ak by ste chceli kontaktovať mimozemskú civilizáciu, ako by ste to urobili?
Predpokladáme, že univerzálnym jazykom vesmíru sú prírodné zákony a matematika. Preto keď bola v roku 1974 do kozmu vyslaná Správa z Areciba, vedci zvolili práve číslo 1679.
Prečo mala rádiospráva práve takýto počet bitov? Číslo 1679 totiž možno rozložiť na súčin dvojice prvočísel 23 a 73. Dostanete mriežku, do ktorej môžete vpísať ľudskú DNA, našu slnečnú sústavu či rádioteleskop, z ktorého správu vysielate.
Posolstvo zostavili slávni Frank Drake a Carl Sagan a malo sedem hlavných častí.
Obsahovalo čísla od jedna do desať, uvádzalo atómové čísla chemických prvkov, ktoré tvoria našu DNA, vzorce ďalších látok v DNA a jej dvojzávitnicu, kresbu človeka, našu slnečnú sústavu (ešte s Plutom) a rádioteleskop v Arecibe.
Správu astronómovia vyslali smerom ku guľovej hviezdokope Herkules (M13) a putovať tam bude 25-tisíc rokov.
Číslo Satana, upírske čísla aj 104 a záhada mravca. Štyri čísla a čo o nich (asi) nevieteČítajte
5040
Antický filozof Platón premýšľal nad rôznymi vecami. K tým šialenejším u tohto teoretického sociálneho inžiniera patrila aj otázka, aký počet mužov potrebujete v ideálnom meste? Odpoveď je údajne číslo 5040.
Platónové dôvody pritom boli relatívne banálne. Toto číslo sa totiž dá pohodlne deliť všetkými číslami od jedna do desať (dá sa to aj u čísla 2520).
Znamená to, že takýto počet rodín je ideálny, pretože ich možno dobre rozdeliť na rôzne práce v meste, dobre sa s nimi ráta (doslova) aj v prípadoch vojny či v čase kolonizovania nových území.
264-1 alebo 18 446 744 073 709 551 615
Legenda hovorí, že jestvuje istý indický chrám, kde sa mnísi zamestnávajú nasledujúcou úlohou.
Na jednej z troch diamantových tyčí sú umiestnené zlaté disky. 64 diskov je zoradených odspodu od najväčšieho po najmenší. Presunúť môžu mnísi vždy len najvrchnejší kúsok, presunúť ho môžu len na jednu z vedľajších tyčí a iba navrch sústavy. Keď sa mníchom podarí presunúť celú vežu z prvej tyče na tretiu v správnom poradí (druhú môžu používať ako pomocnú), vesmír skončí.
Táto úloha sa prezýva aj Hanojská veža a puzzle zrejme vymyslel francúzsky matematik Éduard Lucas koncom 19. storočia. Na jej vyriešenie by ste potrebovali 264-1 ťahov a ak by ste zvládli jeden ťah za sekundu – no, potrebovali by ste zhruba 585 miliárd rokov, čo je viac ako 42-krát viac času, ako jestvuje náš vesmír.
S týmto ohromným číslom sa však viaže ešte jedna legenda. Predstavte si šachovnicu s jej 64 políčkami. Vynálezca šachu údajne žiadal od svojho kráľa odmenu v zrnách pšenice: na prvé políčko jedno zrnko a na každé ďalšie dvojnásobok počtu na predchádzajúcom – jednoducho 2n.
Ako to už u kráľov býva, vynálezcu vysmial ako slaboduchého a spamätal sa až v okamihu, keď zistil, že celá krajina nemá dosť pšenice.
Nabudúce opustíme jednotlivé čísla a vyberieme sa do sveta ohromných rádov.